Սիրիայի զինված ուժերն ընդդիմադիրների նկատմամբ նոր հաջողությունների են հասել
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի զինված ուժերը շարունակում են հետապնդել զինված խմբավորումներին Համայի թաղամասերում եւ մոտակա գյուղերում: Տեղի բնակիչների հետ համագործակցության շնորհիվ` կառավարական ուժերին հաջողվել է ձերբակալել տասնյակ զինյալների, ոչնչացնել նրանց զինապահոցները:Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով սիրիական ՍԱՆԱ գործակալությունը, հետապնդումները եւ բախումները շարունակվում են նաեւ Հալեպի թաղամասերում: Հալեպի ալ Իզաա թաղամասում զինված ուժերը ոչնչացրել են զինյալների զենքերը, նրանցից շատերը ձերբակալվել են: Մեծ թվով զինյալներ են ոչնչացվել Կուստուլ Հարամի եւ Սեյֆ ադ Դաուլա թաղամասերում, նաեւ կանխվել է զինված խմբավորման մուտքը Հալեպի ալ Միդան թաղամաս: Զինյալների խումբ է հայտնաբերվել Շեյխ Խադար թաղամասի դպրոցում, որոնցից շատերը եւս ձերբակալվել են:
Զինված բախումներ են տեղի ունեցել նաեւ Հալեպի Ադնան, Մարաա, ալ Աթարիբ գյուղերում: Զինված ուժերը ոչնչացրել են զինյալների զենքերով լի 40 մեքենաներ:Դամասկոսի մոտակայքում գտնվող Դարիա գյուղաքաղաքում, որտեղ հիմնականում սուննիներ են բնակվում, բախումների հետեւանքով զոհվել է 25 մարդ, եւս 200-ը վիրավորվել են:
Ընդդիմադիրների եւ կառավարական զորքերի միջեւ Սիրիայում սկսված բախումների հետեւանքով զոհվել ենմեկ տասնյակից ավելի հայեր, որոնցից երկուսը` սիրիական բանակի զինծառայողներ: Մեծ թվով սիրիացիներ լքում են երկիրը եւ հայտնվում են այլ երկրներում փախստականի կարգավիճակով: Վերջին շրջանում երկիրը լքում են նաեւ տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչները: Հայաստանում փախստականի կարգավիճակ կամ ապաստան ստանալու մասին Սիրիայիցդիմումները քննվում են արագացված ընթացակարգով` առնվազն տասն օրվա ընթացքում: Հայաստանումկացարան ստանալու ակնկալիքով միգրացիոն ծառայություն է դիմել 41 ընտանիք` 76 անդամով, 27 ընտանիք արդեն իսկ ստացել է ժամանակավոր կացարան:

Вооруженные силы Сирии добились очередного успеха в борьбе с оппозицией
Вооруженные силы Сирии продолжают преследовать вооруженные формирования в кварталах Хама и ближайших селах. Благодаря сотрудничеству с местным населением, им удалось арестовать десятки постанцев, уничтожить их арсеналы оружия.
Как сообщает Арменпресс, ссылаясь на сирийское агентство САНА, преследования и столкновения продолжаются и в кварталах Алеппо. Так, в квартале Ал Изаа вооруженные силы уничтожили оружие боевиков, многие из них арестованы. Много боевиков уничтожено и в кварталах Кустул Хаарами и Сейф-ад-Даул, а также пресечена попытка вооруженных формирований проникнуть в квартал ал-Мидан Алеппо. Группа боевиков обнаружена также в школе квартала Шейх Хадар, многие из них также арестованы.
Вооруженные столкновения имели место также в Аднан, Мараа. Ал Атариб ВС Сирии уничтожили 40 груженных оружиеммашин повстанцев. В поселке Дрия в окрестностях Дамаска, где в основном проживают сунниты, в результате столкновений погибло 25 человек и 200 ранено.
Из-за продолжающихся столкновений в Сирии погибло уже более 10 армян, двое из них – военнослужащие сирийской армии Многие сирийцы покидают страну. За последний период Сирию стали покидать и представители армянской общины. Заявления от армян из Сирии по поводу предоставления им в Армении статуса беженца или убежища рассматриваются в ускоренном порядке, в течение 10 дней. В Армению уже прибыли 2000 сирийских армян, в миграционную службу для предоставления им убежища обратилась 41 семья (76 членов), 27 семей уже получили временное жилье.