Քեսաբի հայ բնակչությունը վնասներ չի կրել Թուրքիայի հետ սահմանի երկայնքով չդադարող հրդեհներից
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արդեն մի քանի օր է` թուրք-սիրիական սահմանին չեն դադարում անտառային հրդեհները: «Արմենպրես»-ը սիրիահայերի ֆեյսբուքյան էջից տեղեկացել է, որ Թուրքիայի հետ սահմանի մոտակայքում գտնվող Քեսաբի հայ բնակչությունը մարդկային վնասներ չի կրել, սակայն այնտեղ հեռախոսակապը եւ համացանացը շարունակում են անջատված մնալ, սակայն, ընդհանուր առմամբ, իրավիճակը Քեսաբում հանգիստ է:Բջջայինը գործում է միայն Չալմա թաղամասում:
Սիրիայի զինված ուժերն իրենց հսկողության տակ են վերցրել նաեւ սահմանի մոտակայքում գտնվող տարածքները, որտեղ մոտ երկու շաբաթ առաջ բախումներ էին տեղի ունեցել:
Հալեպահայերի ֆեյսբուքյան էջը տեղեկացնում է, որ Հալեպի Նոր գյուղ թաղամասում Միդան մզկիթի մոտակայքում գտնվող հացի փռի մոտ ռումբ է պայթել, որի հետեւանքով 1 մարդ է զոհվել եւ եւս 2-ը վիրավորվել են:Հալեպահայերը նշում են, որ ռումբի հուժկու ձայնից մարդիկ ահավոր վախեցել են: Ընդդիմադիրներն իրենց այդ քայլով փորձել են խափանել հաջողությունների հասած զորքի ուրախությանը:
Ընդդիմադիրների եւ կառավարական զորքերի միջեւ Սիրիայում սկսված բախումների հետեւանքով զոհվել ենմեկ տասնյակից ավելի հայեր, որոնցից երկուսը` սիրիական բանակի զինծառայողներ: Մեծ թվով սիրիացիներ լքում են երկիրը եւ հայտնվում են այլ երկրներում փախստականի կարգավիճակով: Վերջին շրջանում երկիրը լքում են նաեւ տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչները: Հայաստանում փախստականի կարգավիճակ կամ ապաստան ստանալու մասին Սիրիայիցդիմումները քննվում են արագացված ընթացակարգով` առնվազն տասն օրվա ընթացքում: Հայաստանումկացարան ստանալու ակնկալիքով միգրացիոն ծառայություն է դիմել 41 ընտանիք` 76 անդամով, 27 ընտանիք արդեն իսկ ստացել է ժամանակավոր կացարան:

Kesab Armenian population not suffered by incessant fires along Turkish border
YEREVAN, AUGUST 23, ARMENPRESS: Forest fires along Turkish Syrian border are not terminating. Aleppo-based Facebook users inform, Armenian populated Syrian border town located in North west of the country, near Turkish border has not suffered losses, yet the telephone and internet remain paralyzed, nevertheless on the whole the situation remained quiet. Cell phone mobiles operate mainly in Chalma district.
Syrian Armed forces have taken control over some border areas, which served an arena for clashes about two weeks before.
Aleppo-based Facebook users state a bomb was exploded in Midan mosque nearby bread store, Aleppo New village district, which resulted in the death of one person, two others were wounded. Our Aleppo compatriots note people got terribly afraid of the bomb powerful voice. This step of the opposition was aimed to thwart Government forces successes.
The clashes between opposition and Government forces resulted in the death of more than dozen Armenians, two of which Syrian army soldiers. The Syrian riots make the Syrians leave the country appearing in other countries as refugees. Recently the Armenian community representatives also leave the country. The refugee status or asylum applications from Syria are considered in an accelerated procedure, at least ten days.76 member 41 families have turned to Migration Service in order to get shelter, 27 families are already provided with temporary shelter.