Առեւանգված հալեպահայ երիտասարդի համար ապստամբները փրկագին են պահանջում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիացի ապստամբները Լիբանանի սահմանի մոտակայքում առեւանգել են հալեպահայ 1990թ.-ին ծնված Հովսեփ Բալմանուկյանին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց սիրիահայ համայնքի ներկայացուցիչ Նազարեթ Էլմաջյանը, վերջին շրջանում հաճախակի են դարձել ապստամբների կողմից առեւանգումները, սակայն դրանք կոնկրետ ուղղված չեն տեղի հայերի դեմ: Նրանք հիմնականում առեւանգում են ապահովված ընտանիքների անդամներին եւ փրկագին պահանջում: Էլմաջյանի խոսքով` Հովսեփ Բալմանուկյանը եւս ֆինանսապես ապահովված ընտանիքի զավակ է:
Տեղեկություններ կան նաեւ այն մասին, որ ապստամբները երիտասարդի համար փրկագին են պահանջում, եւ այդ առիթով սիրիահայ համայնքը պատրաստակամություն է հայտնել օգնել Բալմանուկյանների ընտանիքին:Միջադեպի վերաբերյալ առավելմանրամասն տեղեկություններ «Արմենպրես»-ը փորձում է ճշտել տեղի հայերից:
Սիրիահայ համայնքի ներկայացուցիչը նաեւ տեղեկացրել է, որ մայրաքաղաք Դամասկոսում իրավիճակը բավական հանգիստ է, Հալեպում եւս իրավիճակը համեմատաբար հանդարտվել է, քանի որ վերջին մի քանի օրերի ընթացքում կառավարական ուժերը մեծ վնասներ են հասցրել ընդդիմադիրներին:
Սիրիական ՍԱՆԱ գործակալությունը տեղեկացրել է, որ կառավարական ուժերը լիովին վերահսկողություն են սահմանել Հալեպի Սալահ ադ Դին թաղամասում:

Ransom demanded for the kidnapped Aleppo Armenian
Yerevan, August 9, ARMENPRESS: The Syrian rebels kidnapped the Aleppo Armenian Hovsep Balmanukyan born in 1990 near the Lebanese border. As the representative of the Syrian community Nazaret Elmajyan informed “Armenpress”, recently the kidnappings have become frequent, but they are not specifically directed to the local Armenians. They usually kidnap members of well-provided families in order to demand a ransom. To Elmajyan’s word Hovsep Balmanukyan is also a son of a financially well-provided family.
There is also information that the rebels are demanding ransom for the junior and the Syrian community has expressed willingness to help the Balmanukyans.
“Armenpress” is trying to find out more detailed information on the incident from the local Armenians.
The representative of the Syrian community has also informed that the situation in Damascus is quite quiet; in Aleppo the situation is also relatively moderate, because the government forces have done great damages to the opposition in the last few days.
The Syrian SANA agency briefed that the government forces took the Aleppo Salah ad Din district under control.