Սերժ Սարգսյանն ու Վլադիմիր Պուտինն արձանագրել են, որ հայ- ռուսական հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հոկտեմբերի 25-ի երեկոյան հանդիպում է ունեցել ՌԴ կառավարության ղեկավար Վլադիմիր Պուտինի հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի մամլո գրասենյակից,նշելով, որ պետական այցի շրջանակներում ՌԴ կառավարության ղեկավարի հետ հանդիպումը լավ հնարավորություն է հայ-ռուսական հարաբերությունների հեռանկարների քննարկման համար, Սերժ Սարգսյանը գոհունակությամբ է փաստել, որ երկկողմ հարաբերությունները գտնվում են շատ լավ մակարդակում: ՀՀ նախագահը նշել է, որ կառավարությունների միջեւ երկխոսությունը եւ ձեւավորված մթնոլորտը թույլ են տալիս քննարկել ցանկացած հարց:
«Մենք համարում ենք, որ իրականում մեր տնտեսական հարաբերությունները վատ չեն զարգանում: Ինչպես Դուք արդեն նշեցիք' անցյալ տարի մենք հասանք մինչեւ 1 մլրդ դոլարի ապրանքաշրջանառության ծավալների»,-ասել է Սերժ Սարգսյանը: Նախագահի խոսքով, մեր երկրի համար դա լուրջ թիվ է: Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ օտարերկրյա ներդրումների 57 տոկոսը ռուսական ներդրումներն են, կան ռուսական կամ համատեղ մոտավորապես 1500 ընկերություններ, այսինքն, այդ իմաստով' աճ կա: Սերժ Սարգսյանը խոսել է նաեւ հումանիտար ոլորտում հայ-ռուսական համագործակցության մասին, որոնք, նրա հավաստմամբ, եւս լավ են զարգանում: Ըստ նախագահի' ՌԴ իր այցի օրերին պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել նոր քվոտաների մասին: «Իհարկե, մենք կցանկանայինք քննարկել նոր ծրագրերի հնարավորությունները, որոնք է՛լ ավելի կամրապնդեն մեր հարաբերությունները»,-ասել է նախագահ Սարգսյանը:
ՌԴ կառավարության ղեկավարը, ողջունելով Սերժ Սարգսյանին եւ նշելով, որ անչափ հաճելի է տեսնել նրան Ռուսաստան կատարած պետական այցի շրջանակներում, անդրադարձել է երկու երկրների միջեւ տնտեսական, այդ թվում' առեւտրատնտեսական հարաբերություններին:
Վլադիմիր Պուտինը եւս բարձր է գնահատել մի շարք ուղղություններով հաջողությամբ զարգացող հայ-ռուսական հարաբերությունները' նշելով, որ Հայաստանի վարչապետի հետ բոլորովին վերջերս հնարավորություն է ունեցել հանգամանորեն զրուցել երկկողմ հարաբերություններն է՛լ ավելի ինտենսիվ զարգացնելու լրացուցիչ անելիքների մասին: ՌԴ կառավարության ղեկավարը գոհունակությամբ ընդգծել է, որ, ընդհանուր առմամբ, ամեն ինչ ընթանում է աշխատանքային ռեժիմով:

Serzh Sargsyan meets with the Chairman of the Government of the Russian Federation Vladimir Putin (video)
In the evening of October 25, President Serzh Sargsyan met with the Chairman of the Government of the Russian Federation Vladimir Putin.
Noting, that a meeting with the Chairman of the RF Government in the framework of his state visit provides a good opportunity to discuss prospects of the Armenian-Russian relations, President Serzh Sargsyan noted with satisfaction that the bilateral relations are on a very good level. He also said that the existing atmosphere and the dialogue between the two governments allow to discuss any issue.
"We believe that our economic relations are developing properly. As You have already mentioned, last year our turnover reached one billion USD," President Sargsyan said. According to the President of Armenia, it's a serious number for our country. Serzh Sargsyan also noted that Russian investments make 57 percent of all foreign investments and there are almost 1500 joint ventures and enterprises with Russian capital, which means that there is a certain growth. He also spoke about the Armenian-Russian cooperation in the humanitarian area, which is also developing well enough. President Sargsyan said that during his visit to the Russian Federation, the parties have reached agreement regarding new quotas. "We would like, of course, to discuss possibilities of new programs, which will further strengthen our relations," President Sargsyan said.
Welcoming President Sargsyan, the Chairman of the RF Government noted that he was extremely pleased to meet with the Armenian President in the framework of his state visit to the Russian Federation and spoke about economic, including trade relations of the two states.
Vladimir Putin also praised the Armenian-Russian relations in different areas, noting that quite recently he has had the opportunity to meet with the Prime Minister of Armenia and discussed in detail additional steps aimed at the enhancement of bilateral relations. The Chairman of the RF Government underlined with satisfaction that over all things are progressing in the operative mode.