Ըստ Ա. Հովհաննիսյանի` Ադրբեջանը խոսում է, իսկ Հայաստանը ցույց է տալիս
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նվազագույնը երկու տարի առաջ արդեն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել էր, թե Ադրբեջանի ռազմարդյունաբերությունը վերելք է ապրում, եւ շուտով զինված ուժերը գնելու են ոչ թե ամերիկյան կամ իսրայելական արտադրության անօդաչու թռչող սարքեր, այլ ադրբեջանական: Այս մասին այսօր լրագրողներին հիշեցրեց ռազմական փորձագետ Արծրուն Հովհաննիսյանը' հավելելով, որ Արցախի օդային տարածքում ոչնչացված անօդաչու թռչող սարքի հետ կապված դեպքն ապացուցեց, որ դեռ երկար է հարկավոր սպասել, մինչեւ օդ կբարձրանան ադրբեջանական արտադրության «սավառնակները»:
«Կործանված թռչող սարքն իսրայելական արտադրության էր: Այդ դեպքում ո՞ւր են ադրբեջանական արտադրության անօդաչու սարքերը: Ստացվում է, որ Հայաստանը, որը երկար տարիներ լռություն էր պահպանում, ավելի զարգացած ռազմարդյունաբերություն ունի, քան Ադրբեջանը, որն առանձին նախարարություն ունի ռազմաարդյունաբերության համար»,- նշեց Ա. Հովհաննիսյանը' հավելելով, որ շատ դեպքերում կոռումպացված Ադրբեջանում երկու նախարարությունները' պաշտպանության եւ ռազմարդյունաբերության, փորձում են ավելի շատ գումարներ կորզել, որի արդյունքում «տուժում» են միայն Ադրբեջանի զինված ուժերը:
«Մեր հարեւան պետությունում իրական հակամարտություն կա երկու նախարարությունների ու նախարարների միջեւ: Երկուսն էլ ուզում են շատ գումար վաստակել' միաժամանակ լինելով տարբեր քաղաքական հայացքների տեր մարդիկ: Եթե պաշտպանության նախարարն անգամ ազգությամբ ադրբեջանցի չէ եւ սովետական ռազմական դպրոցի ներկայացուցիչ է, ապա ռազմարդյունաբերության նախարարն ավելի շատ իր ուշադրությունը կենտրոնացնում է դեպի իսլամական աշխարհն ու չի վստահում պաշտպանության նախարարության ընտրած մարտավարությանը»,- նշեց Ա. Հովհաննիսյանը:
Հոգեբան Սամվել Խուդոյանի հավաստմամբ' Երեւանում կայացած զորահանդեսը խորը հետք է թողել ոչ միայն ադրբեջանական հասարակության վրա, այլեւ իշխող վերնախավի: «Այժմ նրանք փորձում են օգտագործել բոլոր հնարավոր լծակները արդարացումներ փնտրելու ու ներկայացնելու համար: Դրանց թվին է պատկանում հատկապես ռուսական 102-րդ բանակային կորպուսի մասնակցությունը երեւանյան զորահանդեսին: Ադրբեջանական գրեթե բոլոր լրատվականները միաձայն բացականչում էին, թե դա ապացույց է նրա, որ Հայաստանի ռազմական հզորությունը պայմանավորված է միայն Ռուսաստանով»,- նշեց հոգեբանը' ընդգծելով, որ ամեն դեպքում, բոլոր թյուր բացատրություններն ու խեղաթյուրված մեկնաբանությունները ոչ մասնագետների կողմից ապացույցն են նրա, որ Ադրբեջանն անընդունակ է լուրջ քաղաքական վերլուծություններ ու հետեւություններ անելու:

Expert: Azerbaijan talks, Armenia shows
At least two years ago President of Azerbaijan Ilham Aliyev stated that the military industry of Azerbaijan was on a rise and soon the Armed Forces would buy not American or the Israeli-made unmanned aerial vehicles but the Azerbaijani ones, military expert Artsrun Hovhannisyan told a news conference today, adding that the case connected with the eliminated UAV of Azerbaijan in the territory of Artsakh proved that long time will pass until the Azerbaijani-made "flyers" appear in the air.
"The destroyed flying vehicle was of Israeli production. Where are the unmanned aerial vehicles of Azerbaijani production? It appears that Armenia that was keeping silence for many years has more developed military industry than Azerbaijan that has a separate ministry of military industry", Hovhannisyan said, adding that in many cases two ministries in Azerbaijan - the defense and military-industry - are trying to seize more money which harms the Azerbaijani armed forces.
"In our neighboring state there is a real conflict between these two ministries and ministers. Both of them want to earn more money at the same time being people of different political views", the expert said.
Psychologist Samvel Khudoyan said the military parade in Yerevan has left a deep trace not only on the Azerbaijani public but the ruling authorities. "Currently they are trying to use all the possible sources to find justifications and presenting them. Among them is the participation of the Russian troops in the Yerevan parade. All the Azerbaijani mass media were voicing that the military power of Armenia is agreed with Russia only", the psychologist said, stressing that in any case wrong and distorted comments by non-experts prove that Azerbaijan is unable to make political analyses and conclusions.