Գարեգին Բ-ն ընդունել է Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի հանձնախմբին
ԷՋՄԻԱԾԻՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը հունիսի 19-ին ընդունել է Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի 13-րդ համաժողովի ծիսական հարցերով նախապատրաստող հանձնախմբի անդամներին, ովքեր հունիս 18-21-ն իրենց հերթական ժողովն են անցկացնում Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնում: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգից, Նորին Սրբությունը ողջունել է ժողովի մասնակիցներին եւ իր օրհնությունն ու բարեմաղթանքները բերել նրանց: Վեհափառ Հայրապետը գոհունակությամբ նշել է, որ նման այցելությունները հնարավորություն են ընձեռում ծանոթանալու ոչ միայն Հայաստանյայց Առաքելական Ս. եկեղեցուն, երկրին ու հայ ժողովրդի կյանքին, այլեւ իրենց ներկայությամբ ու ջանքերով հարստացնում են մեր մշակույթը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայ եկեղեցու ներկայիս գործունեությանը, ինչպես նաեւ Քույր եկեղեցիների հետ ջերմ փոխհարաբերություններին: Իրենց հերթին հանձնախմբի անդամները շնորհակալություն են հայտնել Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում հյուրընկալվելու հնարավորության համար, որից հետո Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը պատասխանել է ԵՀԽ ներկայացուցիչներին հետաքրքրող հարցերին:

Католикос Всех Армян принял делегацию Всемирного Совета Церквей
Католикос Всех Армян Гарегин Второй принял членов комиссии по подготовке ритуальных вопросов 13-ой конференции Всемирного Совета Церквей, которые находятся в Армении в связи с проведением 18-21 июня очередного собрания в Первопрестольном Св.Эчмиадзине.
Как сообщили Арменпресс в пресс-канцелярии Св.Эчмиадзина, Его Святейшество Гарегин Второй приветствовал и благословил членов комиссии, пожелав им всего доброго в их начинаниях. Верховный Патриарх с удовлетворением отметил, что подобные визиты дают возможность не только ознакомиться с деятельностью Армянской Апостольской церкви, с Арменией и ее народом, но и обогащают нашу культуру.
В ходе встречи речь шла также о нынешней деятельности ААЦ, ее теплых отношениях с братскими церквами.
Члены комиссии поблагодарили Католикоса за возможность быть гостями Св.Эчмиадзина, затем Его Святейшество ответил на интересующие их вопросы.