Հայ դասական երաժշտությունն ունի շատ մեծ լսարան և ճանաչում. ասուլիսում ներկայացվեցին սիմֆոնիկ նվագախմբի գալիք ծրագրերը
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի 21-րդ համերգաշրջանի մեկնարկի ասուլիսը
Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Տիգրան Վիրաբյանը և Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը նվագախմբի 21-րդ համերգաշրջանի մեկնարկի առթիվ կազմակերպված ասուլիսում անդրադարձան նոր համերգաշրջանին, առաջիկա ծրագրերին, Հայաստան հրավիրված մենակատարներին, դիրիժորներին, ԿԳՄՍ նախարարության հետ համագործակցությանն ու նոր նախաձեռնություններին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Տիգրան Վիրաբյանը նշեց, որ նախորդ համերգաշրջանի գլխավոր միջոցառումը՝ սիմֆոնիկ նվագախմբի մեծ համերգը, որը կայացավ Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում, պատմական էր ՀՀ մշակութային կյանքում և ապացուցեց, որ դասական երաժշտության սիրահար մեր քաղաքացիները բազմաթիվ են։
«Այս նվագախումբն առանձնանում է իր բազմաֆունկցիոնալ դերով, ժամանակակից համույթի իսկական մոդել է, որովհետև այլևս միայն ժանրային խիստ առանձնահատկություններով մի քանի նվագախումբ ունենալը ճոխություն է, ուստի պետք է մեր մշակութային կյանքում ունենանք մի նվագախումբ, որը  պատրաստ է ելույթ ունենալ աշխարհահռչակ դաշնակահար Լանգլանգի հետ և ժանրային արագ տեղաշարժ կատարելով՝ ելույթ ունենալ «Լադանիվա» խմբի Ժակոյի հետ։ Սա խոսում է մեր նվագախմբի ճկուն և ժամանակակից լինելու մասին»,- ասաց Վիրաբյանը։
Նա հավելեց, որ սիմֆոնիկ նվագախումբը շատ ավելի շուտ էր հասկացել, թե ինչ է պետք լսարանին, հատկապես երիտասարդությանը, հետևաբար իրականացված ծրագրերով գնաց և այսօր էլ գնում է այն ուղով, որով ընթանում են մեծ կոլեկտիվները։
«Այդ մշակույթը Հայաստան բերեց սիմֆոնիկ նվագախումբը և հիմա այդ մշակույթը լավագույնս գնահատում են բոլորը, ինչը շատ ողջունելի է։ Համերգային դահլիճները լեփ-լեցուն են, այդ համերգներին զուգահեռ՝ մարդիկ կապվում են նվագախմբի հետ ու հաճախում այլ ուղղվածության համերգների՝ առանց ժանրային կանոնների շեղման։ Մենք գալիք՝ 21-րդ համերգաշրջանում ունենք բավականին հետաքրքիր նախաձեռնություններ։ Կոլեկտիվն իր առջև խնդիր է դրել ոչ միայն ելույթներ ունենալ Հայաստանում, այլև արտերկրում, մանավանդ որ սիմֆոնիկ նվագախումբը պահանջված է հատկապես հայկական սփյուռքում»,- նշեց ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը։
Վիրաբյանի խոսքով՝ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավարն ու գլխավոր դիրիժորը նույնպես մեծ պահանջարկ ունի ամբողջ աշխարհում և կարող է ղեկավարել մոլորակի լավագույն նվագախմբերը։
«Ունենք նաև փայլուն արտիստներ, որոնք հիշարժան համերգներով ելույթ են ունենում աշխարհահռչակ բեմերում՝ ներկայացնելով դասական արվեստի հանրահայտ նմուշները։ Նրանցից են Գևորգ Հակոբյանը, Լիպարիտ Ավետիսյանը, Ջուլիանա Գրիգորյանը և այլոք։ Սա այն ոսկե երիտասարդությունն է, որը կարողանում է աշխարհին ներկայացնել հայ դասական երաժշտությունը։ 21-րդ համերգաշրջանին առնչվող ծրագրերը շատ են, նվագախումբն առանձնանում է իր կրթական բաղադրիչով և մեծ կարևորություն է տալիս երաժշտական դպրոցների սաներին՝ նրանց օգնելով հարաբերվել դասական երաժշտության հետ։ Թեև մարզային հյուրախաղերն այդքան շատ չեն, սակայն կփորձենք 2027 թվականին այդ բացը լրացնել։ Պատրաստել ենք մեծ ծրագիրը, որը մեր մարզային մշակութային կյանքը զգալիորեն կակտիվացնի»,- ասաց Վիրաբյանը։
Նրա տեղեկացմամբ՝ ընթացիկ տարվա գլխավոր միջոցառումը նվիրված է լինելու ՀՀ անկախության հերթական տարեդարձին։ Հանրապետության հրապարակում կկազմակերպվի մեծ համերգ, որին կմասնակցեն նաև Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախումբն ու «Կարեն Սևակ» բենդը։ Մյուս կարևոր միջոցառումը տեղի կունենա սեպտեմբերի 18-ին Վանաձորում, որտեղ կկայանա սիմֆոնիկ և ֆոլկ երաժշտության համերգ, ինչը սիմֆոնիկ նվագախմբի գրեթե ամենասիրված ծրագրերից մեկն է։
«Հայաստանի սիմֆոնիկ նվագախումբը մեր մշակութային կյանքում ամենալավ բաներից մեկն է, որը տեղի է ունեցել մեզ հետ վերջին քսանամյակում։ Համոզված եմ, որ ունենալու ենք բավականին լավ համերգաշրջան»,- եզրափակեց Վիրաբյանը։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանն իր հերթին նշեց, որ նախորդ համերգաշրջանով փաստվեց այն իրողությունը, որ հայ դասական երաժշտությունն ունի շատ մեծ լսարան և ճանաչում, ինչը մեծ ձեռքբերում է սիմֆոնիկ նվագախմբի համար։
«Մեր բոլոր մեծ նախաձեռնությունների իրականացման համար կունենանք ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությունը, հետևաբար այդ առումով մեծապես գնահատում ենք արդյունավետ համագործակցությունը։ 21-րդ համերգաշրջանի ընթացքում Երևան կժամանեն աշխարհահռչակ մենակատարներ։ Նրանց հետևում է ամբողջ աշխարհը։ Մեր նվագախումբն ունի բազմաժանրային հնարավորություններ, բայց նախևառաջ դասական աստղերին հրավիրելով Հայաստան՝ մենք ավելի ենք կարևորում մեր երկրի դերը համաշխարհային մշակութային քարտեզի վրա։ Մենք ունենք ևս մեկ կարևոր առաքելություն՝ արժանապատվորեն ներկայացնել հայկական մշակութային ժառանգությունն արտասահմանում։ Այդ տեսանկյունից պլանավորել ենք կարևոր հյուրախաղեր»,- նշեց Սմբատյանը։
Բանախոսները հայտնեցին այն աշխարհահռչակ մենակատարների անունները, որոնք  ընթացիկ տարում այցելելու են Հայաստան, թեև նրանցից ոմանք նախկինում առիթ ունեցել են մեր սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ հանդես գալ երևանյան բեմում։ Նրանց թվում են Բեհզոդ Աբդուրահիմովը (դաշնամուր), Բրյուս Լիուն (դաշնամուր), Նոա Բենդիքսը (ջութակ), Դեյվիդ Քարփենթերը (ալտ), Սերգեյ Նակարյակովը (շեփոր), Պաբլո Վիլեգասը (կիթառ), Ալեքսանդր Մալոֆեեվը (դաշնամուր), Թիմոթի Ռիդաութը (ալտ), Ալիս Սառա-Օսը (դաշնամուր), Գայ Ջոնսոնը (ջութակ), Կամիլ Թոման (թավջութակ)։

The Armenian State Symphony Orchestra is launching its 21st concert season with world-renowned soloists, major concerts in Armenia and planned tours abroad, as the orchestra continues to expand its role in the country’s cultural life.
Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport Tigran Virabyan and Artistic Director and Principal Conductor of the Armenian State Symphony Orchestra Sergey Smbatyan presented the new season’s programs, upcoming initiatives and invited artists at a press conference held ahead of the season’s launch.
Virabyan said that the main event of the previous concert season, the symphony orchestra’s major concert held at the Karen Demirchyan Sports and Concert Complex, was historic for Armenia’s cultural life and demonstrated that there are many classical music lovers in the country.
“This orchestra stands out for its multifunctional role and is a genuine model of a modern ensemble, because having several orchestras specializing in strictly defined genres is a luxury nowadays. Therefore, our cultural life needs an orchestra that is ready to perform with world-renowned pianist Lang Lang and, making a rapid transition between genres, perform with Jako of the Ladaniva group. This speaks to the flexibility and modernity of our orchestra,” Virabyan said.
He added that the symphony orchestra had understood much earlier what audiences, particularly young people, needed and had therefore followed, through its programs, and continues to follow, the path taken by major ensembles.
“The symphony orchestra brought this culture to Armenia, and now everyone appreciates this culture greatly, which is very welcome. Concert halls are packed, and while attending these concerts, people are becoming connected with the orchestra and attending concerts in other genres as well, without deviating from genre conventions.
“We have quite interesting initiatives planned for the upcoming 21st concert season. The ensemble has set itself the task not only of performing in Armenia but also abroad, especially since the symphony orchestra is particularly in demand among the Armenian Diaspora,” the Deputy Minister said.
According to Virabyan, the orchestra’s Artistic Director and Principal Conductor is also in great demand around the world and is capable of conducting the world’s best orchestras.
“We also have brilliant artists who perform memorable concerts on world-renowned stages, presenting renowned works of classical music. They include Gevorg Hakobyan, Liparit Avetisyan, Juliana Grigoryan and others. This is the golden generation that is capable of presenting Armenian classical music to the world.
“There are many programs related to the 21st concert season. The orchestra stands out for its educational component and attaches great importance to students of music schools, helping them engage with classical music. Although there are not that many regional tours, we will try to make up for this gap in 2027. We have prepared a major program that will significantly invigorate cultural life in the regions,” Virabyan said.
According to him, the main event of the current year will be dedicated to another anniversary of Armenia’s independence. A major concert will be held at Republic Square, with the participation of the Armenian National Academic Choir and the Karen Sevak Band as well.
Another important event will take place in Vanadzor on September 18, where a symphonic and folk music concert will be held, one of the symphony orchestra’s most popular programs.
“The Armenian Symphony Orchestra is one of the best things that has happened to us in our cultural life over the past twenty years. I am confident that we will have quite a good concert season,” Virabyan concluded.
Smbatyan, in turn, noted that the previous concert season confirmed that Armenian classical music has a very large audience and enjoys widespread recognition, which is a major achievement for the symphony orchestra.
“We will have the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport in implementing all our major initiatives, and therefore we highly value our effective cooperation in this regard. During the 21st concert season, world-renowned soloists will come to Yerevan. The whole world follows them.
“Our orchestra has the ability to work across multiple genres, but by first and foremost inviting classical stars to Armenia, we are further emphasizing our country’s role on the global cultural map. We have another important mission: to represent Armenian cultural heritage abroad with dignity. From this perspective, we have planned important tours,” Smbatyan said.
The speakers also announced the names of the world-renowned soloists who will visit Armenia this year, although some of them have previously had the opportunity to perform with the symphony orchestra in Yerevan.