Հայաստանի սիմֆոնիկ նվագախմբի 20-րդ հոբելյանական համերգաշրջանն ազդարարվել է «Արմենիա» միջազգային երաժշտական 9-րդ փառատոնով
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի 20-րդ հոբելյանական համերգաշրջանն ազդարարվել է «Արմենիա» միջազգային երաժշտական 9-րդ փառատոնով, որի ընթացքում դասական երաժշտության սիրահարներին կներկայացվի սիմֆոնիկ համերգների շարք։
Առաջին համերգին ներկա են եղել Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ԿԳՄՍ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, ողջունելով Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի 20-րդ հոբելյանական համերգաշրջանի մեկնարկը՝ Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է՝ հանդիսատեսը նշանակալի ծրագրի է ականատես լինելու ոչ միայն Հայաստանում, այլև արտերկրում:
«Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբն ակտիվորեն հյուրախաղերի է մեկնում ամենատարբեր երկրներ: Առաջիկայում հյուրախաղեր են լինելու Գերմանիայում, Միջին Արևելքի երկրներում: Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթն արդեն նշանակալի իրադարձություն է դարձել Չինաստանում։ Առանձնահատուկ հպարտություն է, որ մեր հանդիսատեսը կարող է վայելել բարձրորակ երաժշտություն, մեր երկիր այցելած զբոսաշրջիկները կարող են ունկնդրել այն բարձր արվեստը, որը հնչում է նաև միջազգային բեմերից, ամենահեղինակավոր փառատոներում։
Հատկապես ուրախ եմ, որ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը, շարունակելով ՀՀ մարզերում մշակութային կյանքի աշխուժացման պետական քաղաքականությունը՝ համերգներ կունենա Լոռիում, Շիրակում, Սյունիքում, Վայոց ձորում: Վստահ եմ՝ մարզային բնակավայրերի քաղաքացիները մեծ անհամբերությամբ սպասելու են այս համերգներին: Բարձր մշակույթը մարզեր տանելու հետևողական քաղաքականությունը շարունակական է. Հայաստանի յուրաքանչյուր բնակավայր դառնում է մշակութային կյանքի կենտրոն, և սիմֆոնիկ նվագախումբը  դրա ակտիվ մասնակիցն է։
Առանձնահատուկ կարևոր է նաև հանգամանքը, որ սիմֆոնիկ նվագախումբը մեծ ուշադրություն է դարձնում հայ կոմպոզիտորների գործերի կատարմանը։ Նվագախումբը նաև ձայնագրում է հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները՝ պահպանելով, հանրահռչակելով և տարածելով հայ դասական երաժշտությունն ու արվեստը»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարարը՝ շնորհակալություն հայտնելով Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբին կատարած աշխատանքի համար:
«Արմենիա» փառատոնի առաջին համերգի ընթացքում երաժշտասերներն ունկնդրել են Արամ Խաչատրյանի Ջութակի կոնցերտը` ջութակահար Դարիուս Պրոյսի մենակատարմամբ և դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարմամբ, ինչպես նաև Խաչատրյանի այլ ստեղծագործություններ։ Հնչել են նաև անվանի հայ կոմպոզիտորներ Էդվարդ Միրզոյանի և Ջոն Տեր-Թադևոսյանի ստեղծագործությունները։
Փառատոնի հաջորդ համերգները տեղի կունենան սեպտեմբերի 23-ին, 30-ին և հոկտեմբերի 6-ին։ Ելույթ կունենան դաշնակահար Օլգա Շեպսը, դաշնակահար և դիրիժոր Էպիֆանիո Կոմիսը և ֆլեյտահար Տոմազո Բենչոլինին։ Համերգները կղեկավարեն Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը, հրավիրյալ դիրիժորներ Էպիֆանիո Կոմիսը և Նի Ֆանը։
Համերգաշրջանի ընթացքում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը կներկայանա ավանդական փառատոներով, որոնք ունկնդրի կողմից սիրված են։
Նախատեսված են նաև նոր ձայնագրությունների թողարկումներ և համագործակցություններ, համերգային հյուրախաղեր։ Մասնավորապես՝ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հոբելյանական՝ 20-րդ համերգաշրջանը կնշանավորվի դեպի Գերմանիա աննախադեպ շրջագայությամբ։ Նոյեմբերի 16-ից դեկտեմբերի 2-ը Գերմանիայի 15 քաղաքների հայտնի համերգասրահների հրավերով նվագախումբը՝ Սերգեյ Սմբատյանի գլխավորությամբ, հանդես կգա անվանի արտիստների հետ՝ ներկայացնելով հայ կատարողական և կոմպոզիտորական արվեստն ու դասական երաժշտության գլուխգործոցները։

Государственный симфонический оркестр Армении в свой XX юбилейный сезон проводит IX Международный музыкальный фестиваль “Айастан”
Государствебнный симфонический оркестр Армении в свой XX юбилейный сезон проводит IX Международный музыкальный фестиваль “Айастан”. В рамках фестиваля любителям классической музыки будет представлен цикл симфонических концертов.
На первом концерте присутствовали министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян и заместитель министра Даниел Даниелян.
Как сообщает “Арменпресс”, со ссылкой на пресс-релиз Министерства образования, науки, культуры и спорта, Жанна Андреасян, приветствуя начало юбилейного, XX концертного сезона Государственного симфонического оркестра Армении, подчеркнула, что слушатели увидят масштабную программу не только в Армении, но и за рубежом.
“Государственный симфонический оркестр Армении активно гастролирует по разным странам. В ближайшее время запланированы гастроли в Германии и на Ближнем Востоке. Международный конкурс имени Арама Хачатуряна уже стал значимым событием в Китае. Особая гордость - это то, что наша публика может наслаждаться высококачественной музыкой, а туристы, посещающие нашу страну, могут услышать высокое искусство, звучащее и на международных сценах, и на самых престижных фестивалях.
Я особенно рада тому, что Государственный симфонический оркестр Армении, продолжая государственную политику по возрождению культурной жизни в регионах Армении, выступит с концертами в Лори, Шираке, Сюнике, Вайоц Дзоре. Уверена, что жители регионов с нетерпением будут ждать этих концертов. Последовательная политика распространения высокой культуры в регионах продолжается. Каждый населённый пункт Армении становится центром культурной жизни, и симфонический оркестр принимает в этом активное участие.
Особенно важно и то обстоятельство, что симфонический оркестр уделяет большое внимание исполнению произведений армянских композиторов. Оркестр также записывает произведения армянских композиторов, сохраняя, популяризируя и распространяя армянскую классическую музыку и искусство”, - сказала министр ОНКС, поблагодарив Государственный симфонический оркестр Армении за проделанную работу.
На первом концерте фестиваля “Айастан” меломаны прослушали Концерт для скрипки с оркестром Арама Хачатуряна в исполнении скрипача Дариуса Пройса под управлением дирижера Сергея Смбатяна, а также произведения Арама Хачатуряна. Также прозвучали произведения известных армянских композиторов Эдварда Мирзояна и Джона Тер-Тадевосяна.
Следующие концерты фестиваля состоятся 23, 30 сентября и 6 октября. Выступят пианистка Ольга Шепс, пианист и дирижер Эпифанио Комис и флейтист Томмазо Бенчолини. Дирижировать концертами будут художественный руководитель и главный дирижер Государственного симфонического оркестра Армении Сергей Смбатян и приглашенные дирижеры Эпифанио Комис и Ни Фан.
В течение концертного сезона Государственный симфонический оркестр Армении выступит с традиционными фестивалями, которые так любят слушатели.
Запланированы также новые записи и совместные работы, концертные туры. В частности, юбилейный, XX концертный сезон Государственного симфонического оркестра Армении ознаменуется беспрецедентным туром в Германию. С 16 ноября по 2 декабря, по приглашению известных концертных залов 15 городов Германии, оркестр под руководством Сергея Смбатяна выступит с известными артистами, представив армянское исполнительское и композиторское искусство, а также шедевры классической музыки.