Գարեգին Բ-ի և վեց եպիսկոպոսների գործով դատավորը դիմել է Վճռաբեկ դատարան՝ ընդդատության հարցը լուծելու համար
Գարեգին Բ կաթողիկոսի և վեց եպիսկոպոսների վերաբերյալ քրեական գործով Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի դատավոր Վահագն Մելիքյանը դիմել է Վճռաբեկ դատարան՝ վարույթի տարածքային ընդդատության հարցը վերջնականապես լուծելու համար։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ դատարանը Վճռաբեկ դատարան է դիմել Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքի 263-րդ հոդվածի 4-րդ մասի հիմքով։
Քրեական դատավարության օրենսգրքի համաձայն՝ վարույթն ըստ ընդդատության ստացած առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը, մինչև նախնական դատալսումներ նշանակելը, որոշում է կայացնում վարույթը Վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի նախագահին ուղարկելու մասին, եթե համաձայն չէ դրա տարածքային ընդդատությանը։
Նույն հոդվածով սահմանվում է, որ նման դեպքում Վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի նախագահը որոշումը Վճռաբեկ դատարանում ստանալու պահից հնգօրյա ժամկետում վերջնականապես լուծում է վարույթի ընդդատության հարցը։
Այսպիսով, Վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի նախագահի որոշմամբ պետք է հստակեցվի, թե առաջին ատյանի որ դատարանն է իրավասու քննելու Գարեգին Բ-ի և վեց եպիսկոպոսների վերաբերյալ քրեական գործը։
Գործը Երևանի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարան էր փոխանցվել Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանից։
Օգոստոսի 28-ին Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի դատավոր Սերժ Ռուշանյանը որոշել էր գործն ուղարկել Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարան։ Որոշումը հիմնավորվել էր այն հանգամանքով, որ Գարեգին Բ-ի վերագրվող արարքի մեղադրական ձևակերպումներում հստակեցված չէ ենթադրյալ հանցագործության կատարման վայրը։
Գործի նյութերը Երևանի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը ստացել էր սեպտեմբերի 1-ին, որից հետո քրեական գործը մակագրվել էր դատավոր Վահագն Մելիքյանին։
Մինչ այդ գործը քննության նպատակով սկզբնապես մուտքագրվել էր Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարան և մակագրվել դատավոր Հակոբ Մանուկյանին։
Գործով առաջին դատական նիստը կայացել էր օգոստոսի 7-ին։ Նիստի ընթացքում դատավոր Հակոբ Մանուկյանն ինքնաբացարկ էր հայտնել։ Դրանից հետո գործը վերաբաշխվել էր և մակագրվել դատավոր Սերժ Ռուշանյանին, որն էլ օգոստոսի 28-ին որոշել էր այն ըստ ընդդատության ուղարկել Երևանի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարան։
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ին մեղսագրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 507-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված արարք՝ ծառայողական լիազորությունների օգտագործմամբ օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտի կատարմանը խոչընդոտելը։
Նույն հոդվածով մեղադրանքներ են առաջադրված նաև Գերագույն հոգևոր խորհրդի անդամներ Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանին, Հայկազուն արքեպիսկոպոս Նաջարյանին, Վահան եպիսկոպոս Հովհաննիսյանին, Մակար եպիսկոպոս Հակոբյանին, Մուշեղ եպիսկոպոս Բաբայանին և Հովնան եպիսկոպոս Հակոբյանին։
Քրեական գործը կապված է Մասյացոտնի թեմի նախկին առաջնորդ Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանի՝ ներկայում Արման Սարոյանի, պաշտոնավարման վերաբերյալ դատական գործընթացի հետ։

Judge in case involving Catholicos Karekin II and six bishops refers jurisdiction issue to Court of Cassation
Judge Vahagn Melikyan of the Criminal Court of General Jurisdiction of the First Instance of Yerevan has applied to the Court of Cassation to finally resolve the issue of territorial jurisdiction in the criminal case involving Catholicos Karekin II and six bishops.
The court applied to the Court of Cassation on the basis of Part 4 of Article 263 of the Criminal Procedure Code of the Republic of Armenia.
Under the Criminal Procedure Code, if a court of general jurisdiction of first instance that has received proceedings according to jurisdiction disagrees with the territorial jurisdiction of the case, it must, before scheduling preliminary hearings, decide to refer the proceedings to the President of the Criminal Chamber of the Court of Cassation.
The same article stipulates that in such a case, the President of the Criminal Chamber of the Court of Cassation must finally resolve the issue of jurisdiction within five days of the decision being received by the Court of Cassation.
Accordingly, the decision of the President of the Criminal Chamber of the Court of Cassation must clarify which court of first instance is competent to hear the criminal case involving Karekin II and the six bishops.
The case had been transferred to the Criminal Court of General Jurisdiction of the First Instance of Yerevan from the Court of General Jurisdiction of the First Instance of Armavir Province.
On August 28, Judge Serzh Rushanyan of the Court of General Jurisdiction of the First Instance of Armavir Province decided to send the case to the Criminal Court of General Jurisdiction of the First Instance of Yerevan. The decision was based on the fact that the wording of the charges attributed to Karekin II did not specify the location of the alleged offence.
The case materials were received by the Criminal Court of General Jurisdiction of the First Instance of Yerevan on September 1, after which the criminal case was assigned to Judge Vahagn Melikyan.
Before that, the case had initially been filed with the Court of General Jurisdiction of the First Instance of Armavir Province for examination and assigned to Judge Hakob Manukyan.
The first court hearing in the case was held on August 7. During the hearing, Judge Hakob Manukyan recused himself. The case was subsequently reassigned to Judge Serzh Rushanyan, who decided on August 28 to transfer it on jurisdictional grounds to the Criminal Court of General Jurisdiction of the First Instance of Yerevan.
Catholicos of All Armenians Karekin II is charged with an offence under Part 2 of Article 507 of the Criminal Code of the Republic of Armenia: obstructing the execution of a final court decision through the use of official powers.
Charges under the same article have also been brought against members of the Supreme Spiritual Council Archbishop Nathan Hovhannisyan, Archbishop Haykazun Najaryan, Bishop Vahan Hovhannisyan, Bishop Makar Hakobyan, Bishop Mushegh Babayan and Bishop Hovnan Hakobyan.
The criminal case is connected with court proceedings concerning the tenure of the former Primate of the Masyatsotn Diocese, Bishop Gevorg Saroyan, now Arman Saroyan.