Գագիկ Ծառուկյանի խափանման միջոցի հարցով որոշումը կհրապարակվի սեպտեմբերի 4-ին
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ, գործարար Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցի հարցով դատարանի որոշումը կհրապարակվի սեպտեմբերի 4-ին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում այս մասին տեղեկացրել է նրա փաստաբան Էմին Խաչատրյանը։
Սեպտեմբերի 3-ին Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի Ավան և Նոր Նորք նստավայրում քննվել է Ծառուկյանի կալանքի ժամկետը երկարաձգելու վերաբերյալ մեղադրող կողմի միջնորդությունը։
Գագիկ Ծառուկյանը կալանավորվել է 2026 թվականի հուլիսի 7-ին։ Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը բավարարել էր վարույթն իրականացնող մարմնի միջնորդությունը՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց երկու ամսով կալանք կիրառելու վերաբերյալ։
Ծառուկյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը սկսվել էր հուլիսի սկզբին։ Իրավապահ մարմինները խուզարկություններ էին իրականացրել Ծառուկյանի առանձնատանը, ինչպես նաև նրան և նրա ընտանիքին առնչվող բազմաթիվ ընկերություններում ու այլ տարածքներում։ Դրանից հետո Ծառուկյանը ձերբակալվել էր և ներկայացվել դատարան։
Գագիկ Ծառուկյանին մեղադրանք է առաջադրվել առանձնապես խոշոր չափերով խարդախության և փողերի լվացման համար։ Հետագայում գործով նրան վերագրվող արարքներին ավելացել է նաև հարկերից խուսափելու մեղադրանքը։

Решение суда по вопросу меры пресечения в отношении Гагика Царукяна будет обнародовано 4 сентября
Решение суда по вопросу меры пресечения в отношении председателя партии «Процветающая Армения», бизнесмена Гагика Царукяна будет обнародовано 4 сентября. Как сообщает Арменпресс, в беседе с журналистами об этом сказал его адвокат Эмин Хачатрян.
3 сентября в резиденции Аван и Нор Норк Уголовного суда общей юрисдикции первой инстанции города Еревана было рассмотрено ходатайство стороны обвинения о продлении срока ареста Царукяна.
Гагик Царукян был арестован 7 июля 2026 года. Уголовный суд общей юрисдикции первой инстанции города Еревана удовлетворил ходатайство органа, осуществляющего производство, о применении в отношении него ареста сроком на два месяца в качестве меры пресечения.
Уголовное преследование в отношении Царукяна началось в начале июля. Правоохранительные органы провели обыски в особняке Царукяна, а также во множестве компаний и других помещениях, связанных с ним и его семьей. После этого Царукян был задержан и доставлен в суд.
Гагику Царукяну предъявлено обвинение в мошенничестве в особо крупных размерах и отмывании денег. В дальнейшем к вменяемым ему по делу деяниям добавилось также обвинение в уклонении от уплаты налогов.