Գագիկ Ծառուկյանի խափանման միջոցի հարցով որոշումը կհրապարակվի սեպտեմբերի 4-ին
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ, գործարար Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցի հարցով դատարանի որոշումը կհրապարակվի սեպտեմբերի 4-ին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում այս մասին տեղեկացրել է նրա փաստաբան Էմին Խաչատրյանը։
Սեպտեմբերի 3-ին Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի Ավան և Նոր Նորք նստավայրում քննվել է Ծառուկյանի կալանքի ժամկետը երկարաձգելու վերաբերյալ մեղադրող կողմի միջնորդությունը։
Գագիկ Ծառուկյանը կալանավորվել է 2026 թվականի հուլիսի 7-ին։ Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը բավարարել էր վարույթն իրականացնող մարմնի միջնորդությունը՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց երկու ամսով կալանք կիրառելու վերաբերյալ։
Ծառուկյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը սկսվել էր հուլիսի սկզբին։ Իրավապահ մարմինները խուզարկություններ էին իրականացրել Ծառուկյանի առանձնատանը, ինչպես նաև նրան և նրա ընտանիքին առնչվող բազմաթիվ ընկերություններում ու այլ տարածքներում։ Դրանից հետո Ծառուկյանը ձերբակալվել էր և ներկայացվել դատարան։
Գագիկ Ծառուկյանին մեղադրանք է առաջադրվել առանձնապես խոշոր չափերով խարդախության և փողերի լվացման համար։ Հետագայում գործով նրան վերագրվող արարքներին ավելացել է նաև հարկերից խուսափելու մեղադրանքը։

Court decision on Gagik Tsarukyan’s preventive measure to be announced on September 4
The court’s decision on the preventive measure imposed on businessman and Prosperous Armenia Party leader Gagik Tsarukyan will be announced on September 4, his lawyer Emin Khachatryan told reporters.
On September 3, the prosecution’s motion to extend Tsarukyan’s detention was examined at the Avan and Nor Nork seat of the Criminal Court of General Jurisdiction of the First Instance of Yerevan.
Gagik Tsarukyan was detained on July 7, 2026. The Criminal Court of General Jurisdiction of the First Instance of Yerevan had granted a motion by the body conducting the proceedings to impose detention on him for two months as a preventive measure.
Criminal prosecution of Tsarukyan began in early July. Law enforcement bodies carried out searches at Tsarukyan’s residence, as well as at numerous companies and other premises linked to him and his family. Tsarukyan was subsequently detained and brought before the court.
Gagik Tsarukyan has been charged with fraud and money laundering on an especially large scale. A charge of tax evasion was later added to the acts attributed to him in the case.