Հայաստանում ապակու մշակման արտադրողականությունը նախատեսվում է ավելացնել շուրջ 5 անգամ
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը սեպտեմբերի 3-ին այցելել է ալյումինե դռների և պատուհանների արտադրության ոլորտում գործող PROFAL ընկերության ապակու մշակման նորաստեղծ գործարան։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տարածած հաղորդագրությունը, ընկերության իրականացրած ներդրումների ընդհանուր ծավալն այս պահին գերազանցում է 20 մլն ԱՄՆ դոլարը։ Միջոցներն ուղղվել են գործարանի շինարարությանը և ժամանակակից սարքավորումների ձեռքբերմանը։
Ընկերության գլխավոր տնօրեն Էդգար Ավետիսյանի ուղեկցությամբ նախարարը ծանոթացել է գործարանի տեխնիկական հագեցվածությանը, արտադրական հնարավորություններին և արտահանման ռազմավարական ծրագրերին։
Գործարանի ընդհանուր մակերեսը 120 հազար քառակուսի մետր է, որից 17 հազար քառակուսի մետրը հատկացված է ապակու արտադրությանն ու պահեստային հատվածին։ Առաջիկա երկու տարիներին նախատեսվում է արտադրական տարածքների մակերեսը հասցնել 40 հազար քառակուսի մետրի։
Ընկերությունն օգտվել է նաև պետական աջակցության գործիքակազմից։ Ծրագրի շրջանակում կնքվել է 7 լիզինգային պայմանագիր, որոնց արդյունքում պետության կողմից իրականացվել է 227 մլն 296 հազար դրամի տոկոսադրույքի սուբսիդավորում։
Նոր գործարանի շահագործմամբ նախատեսվում է ապակու մշակման արտադրողականությունն ավելացնել շուրջ 5 անգամ՝ այն ամսական հասցնելով ավելի քան 40 հազար քառակուսի մետրի։ Արտադրանքն իրացվում է ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ արտերկրում՝ մասնավորապես Ֆրանսիայում, Միացյալ Թագավորությունում և ԱՄՆ-ում։
«Մեզ համար կարևոր է, որ Հայաստանում ստեղծվեն ժամանակակից, բարձր արտադրողականությամբ և արտահանման ներուժ ունեցող գործարաններ։ PROFAL-ի օրինակը ցույց է տալիս, որ պետական աջակցության գործիքների և մասնավոր ներդրումների համադրությամբ հնարավոր է ընդլայնել արտադրական կարողությունները, ստեղծել աշխատատեղեր և հայկական արտադրանքով ավելի ակտիվ ներկայանալ միջազգային շուկաներում»,- նշել է Պապոյանը։
PROFAL-ը հայկական շուկայում գործում է շուրջ 25 տարի։ Ընկերությունն իրականացրել է ավելի քան 30 հազար նախագիծ Հայաստանում և արտերկրում, համագործակցել ավելի քան 10 հազար տեղական և միջազգային գործընկերների հետ և ներկայում ունի ավելի քան 500 աշխատակից։
Ըստ նախարարության՝ ապակու մշակման նոր գործարանը համապատասխանում է եվրոպական և ամերիկյան բարձր չափանիշներին և համալրված է ժամանակակից արտադրական սարքավորումներով։

Планируется увеличить в Армении производительность обработки стекла примерно в 5 раз
Министр экономики Армении Геворг Папоян 3 сентября посетил новый завод по обработке стекла действующей в сфере производства алюминиевых дверей и окон компании PROFAL.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства экономики, общий объем осуществленных компанией инвестиций на данный момент превышает 20 млн долларов. Средства были направлены на строительство завода и приобретение современного оборудования.
В сопровождении генерального директора компании Эдгара Аветисяна министр ознакомился с технической оснащенностью завода, производственными возможностями и стратегическими программами экспорта.
Общая площадь завода составляет 120 тыс кв.м, из которых 17 тыс кв.м выделено под производство стекла и складскую зону. В ближайшие два года планируется довести площадь производственных территорий до 40 тыс кв․м.
Компания также воспользовалась инструментарием государственной поддержки. В рамках программы было заключено 7 лизинговых договоров, в результате которых со стороны государства было осуществлено субсидирование процентной ставки на сумму 227 млн 296 тыс драмов.
С эксплуатацией нового завода планируется увеличить производительность обработки стекла примерно в 5 раз, доведя ее до более чем 40 тыс кв․м в месяц. Продукция реализуется как в Армении, так и за рубежом, в частности во Франции, Соединенном Королевстве и США.
«Для нас важно, чтобы в Армении создавались современные заводы с высокой производительностью и экспортным потенциалом. Пример PROFAL показывает, что благодаря сочетанию инструментов государственной поддержки и частных инвестиций возможно расширить производственные мощности, создать рабочие места и активнее представлять армянскую продукцию на международных рынках», — отметил Папоян.
Компания PROFAL работает на армянском рынке около 25 лет. Компания реализовала более 30 тыс проектов в Армении и за рубежом, сотрудничала с более чем 10 тыс местных и международных партнеров и в настоящее время имеет более 500 сотрудников.
По данным министерства, новый завод по обработке стекла соответствует высоким европейским и американским стандартам и оснащен современным производственным оборудованием.