Պետր Պավելն անդրադարձել է Հայաստանի և Չեխիայի միջև համագործակցությանը ռազմական ոլորտում
Չեխիայի նախագահ Պետր Պավելը խոսել է Հայաստանի և Չեխիայի միջև ռազմական ոլորտում համագործակցության մասին։ Ինչպես Պրահայից հայտնում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, Չեխիայի նախագահը թեմային անդրադարձել է Պրահայում ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում։
Պավելը նկատել է, որ նախագահների դերը երկրների միջև տարբեր ոլորտներում համագործակցության ճանապարհներ և հնարավորություններ ստեղծելն է, որը, նրա կարծիքով, Հայաստանի և Չեխիայի միջև ստեղծվել է։
«Ինձ թվում է՝ այդ ճանապարհներն ու դռներն արդեն բաց են։ Մենք ունենք ռազմական արդյունաբերությամբ զբաղվող ընկերություններ, որոնք պատրաստ են աջակցել և բանակցություններ վարել այդ հարցերի շուրջ։ Այժմ պետք է մեր նախարարներին թողնենք, որպեսզի նրանք ընդլայնեն այդ հնարավորությունները և նպաստեն կապերի զարգացմանը»,-ասել է Չեխիայի նախագահը։
Անդրադառնալով Հայաստանի՝ Եվրամիությանն անդամակցելու հնարավորությանը՝ Պետր Պավելը նշել է.
«Այսօր մենք, իհարկե, կոնկրետ չենք խոսել Հայաստանի՝ Եվրամիությանն անդամակցելու ստույգ ճանապարհի մասին։ Խոսքը Հայաստանի և Եվրամիության միջև հարաբերությունների ընդլայնման մասին է։ Եվրամիության հետ հարաբերությունների ցանկացած ընդլայնում ենթադրում է որոշակի չափանիշների համապատասխանություն և որոշակի քայլերի իրականացում»։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի և Չեխիայի Հանրապետության շահերից է բխում, որ այդ կապերը լինեն հնարավորինս սերտ։
Նախագահների համատեղ ասուլիսին հաջորդել է Վահագն Խաչատուրյանի հանդիպումը Չեխիայի Սենատի նախագահ Միլոշ Վիստրչիլի հետ։ Մասնակցում են նաև Սենատի փոխնախագահները, Արտաքին կապերի, պաշտպանության և անվտանգության, ինչպես նաև ԵՄ հարցերով հանձնաժողովների նախագահները։ Ապա քննարկումները շարունակվել են նաև Պատգամավորների պալատում. ՀՀ նախագահին ողջունել է Պատգամավորների պալատի նախագահ Տոմիո Օկամուրան, տեղի է ունեցել ընդլայնված կազմով հանդիպում։
ՀՀ նախագահի պատվիրակության կազմում է նաև ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը։ Պաշտոնական այցի ընթացքում նախատեսված է նաև հանդիպում Չեխիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, ինչպես նաև տեղի կունենա «Համերաշխություն. ի նշանավորումն 1988 թվականի երկրաշարժից հետո Հայաստանին ցուցաբերած Չեխիայի աջակցության» խորագրով միջոցառումը։

Czech President Petr Pavel has spoken about cooperation between Armenia and the Czech Republic in the defence sector. As the Armenpress correspondent reports from Prague, the Czech President addressed the issue during a joint press conference with Armenian President Vahagn Khachaturyan in Prague.
Pavel noted that the role of presidents is to create avenues and opportunities for cooperation between countries in various fields, which, in his view, has been achieved between Armenia and the Czech Republic.
“It seems to me that those avenues and doors are already open. We have companies operating in the defence industry that are ready to provide support and hold negotiations on these issues. Now we should leave it to our ministers to expand these opportunities and contribute to the development of ties,” the Czech President said.
Referring to the possibility of Armenia joining the European Union, Petr Pavel said:
“Today, of course, we did not specifically discuss the precise path towards Armenia’s accession to the European Union. We are talking about expanding relations between Armenia and the European Union. Any expansion of relations with the European Union requires compliance with certain criteria and the implementation of certain steps.”
According to him, it is in the interests of Armenia and the Czech Republic for these ties to be as close as possible.
The presidents’ joint press conference was followed by Vahagn Khachaturyan’s meeting with President of the Czech Senate Miloš Vystrčil. The meeting was also attended by the Senate’s vice-presidents and the chairs of the committees on foreign affairs, defence and security, as well as EU affairs.
The discussions then continued at the Chamber of Deputies, where the Armenian President was welcomed by President of the Chamber of Deputies Tomio Okamura. An expanded-format meeting was held.
Armenian Minister of Territorial Administration and Infrastructure Davit Khudatyan is also part of the Armenian President’s delegation.