Ֆրանսիայի դեսպանատանը թունավորման դեպքով հավի ֆիլեում սալմոնելա, իշխանի ֆիլեում՝ աղիքային ցուպիկ է հայտնաբերվել
Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատանը հուլիսի 14-ին կազմակերպված ընդունելությունից հետո «սուր աղիքային վարակ» ախտորոշմամբ հիվանդանոց դիմած 12 անձանց դեպքի առնչությամբ իրականացված ստուգումների արդյունքում «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցի խոհանոցում օգտագործվող հավի և իշխանի ֆիլեների նմուշներում լաբորատոր անհամապատասխանություններ են հայտնաբերվել։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը, վերահսկողություն է իրականացվել «Արմենիա Հյուրանոցային համալիր» ՓԲԸ-ի խոհանոցում, որտեղից մի շարք սննդամթերքների նմուշներ են վերցվել և ներկայացվել լաբորատոր փորձաքննության։
Փորձաքննության արդյունքում «Ֆուդ Ռեփաբլիք» ՍՊԸ-ի արտադրության իշխանի ֆիլեն չի համապատասխանել սահմանված պահանջներին մեզոֆիլ աէրոբ և ֆակուլտատիվ անաէրոբ մանրէների, ինչպես նաև աղիքային ցուպիկի խմբի մանրէների ցուցանիշներով։
«Արաքս Թռչնաֆաբրիկա» ՓԲԸ-ի արտադրության հավի ֆիլեում, իր հերթին, հայտնաբերվել են ախտածին սալմոնելաներ։
Տեսչական մարմինը տվյալ խմբաքանակների իրացումն արգելելու, դրանք շուկայից հետ կանչելու, ոչնչացնելու կամ օգտահանելու վերաբերյալ կարգադրագրեր է տվել։
Ստուգման ընթացքում հյուրանոցի խոհանոցում հայտնաբերվել է նաև պիտանիության ժամկետն անցած սննդամթերք, այդ թվում՝ տոստի հաց, լոշիկ, հաճարի ալյուր, ինչպես նաև պարմայի հաց՝ առանց նշված պիտանիության ժամկետի։ Հայտնաբերված վտանգավոր սննդամթերքը տեղում ոչնչացվել է։
Լաբորատոր փորձաքննության արդյունքներից հետո վերահսկողական միջոցառումներ են իրականացվել նաև «Արաքս Թռչնաֆաբրիկա» ՓԲԸ-ում և «Ֆուդ Ռեփաբլիք» ՍՊԸ-ում։ Այնտեղ կատարված նոր նմուշառումների փորձաքննությամբ անհամապատասխանություններ չեն արձանագրվել։
Հուլիսի 14-ին Ֆրանսիայի դեսպանատանը կազմակերպված ընդունելությունից հետո միջոցառման 12 մասնակիցներ դիմել էին հիվանդանոցներ՝ «սուր աղիքային վարակ» ախտորոշմամբ։

Salmonella found in chicken fillet and E. coli in trout fillet following poisoning incident at French Embassy
Laboratory irregularities have been found in samples of chicken and trout fillets used in the kitchen of the Armenia Marriott Hotel following inspections carried out in connection with 12 people who sought hospital treatment with a diagnosis of “acute intestinal infection” after a reception held at the French Embassy in Armenia on July 14.
According to Armenia’s Food Safety Inspection Body, checks were carried out in the kitchen of Armenia Hotel Complex CJSC, where samples of a number of food products were taken and submitted for laboratory examination.
The examination found that trout fillet produced by Food Republic LLC did not comply with established requirements for mesophilic aerobic and facultative anaerobic microorganisms, as well as bacteria of the E. coli group. The Inspection Body issued orders banning the sale of the relevant batches and requiring them to be recalled from the market and either destroyed or disposed of.
During the inspection, expired food products were also found in the hotel kitchen, including toast bread, flatbread, rye flour and Parma bread with no expiry date indicated. The hazardous food products identified were destroyed on site.
Following the laboratory examination results, control measures were also carried out at Arax Poultry Farm CJSC and Food Republic LLC. No irregularities were found in the examination of new samples taken there.
After the reception held at the French Embassy on July 14, 12 participants in the event sought hospital treatment with a diagnosis of “acute intestinal infection”.