Վարչապետը և նախագահը հանդիպել են ԱԳՆ ղեկավար կազմի և արտերկրում դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների հետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպում են ունեցել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության ղեկավար կազմի և արտերկրում դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների տարեկան աշխատաժողովի մասնակիցների հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, հանդիպմանը մասնակցել են նաև Ազգային ժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը, փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Լիլիթ Մակունցը, Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Ալեն Սիմոնյանը, Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, օրենսդիր, գործադիր մարմինների այլ ներկայացուցիչներ։
Վարչապետը հանդես է եկել ելույթով և ընդգծել արտաքին քաղաքական գերատեսչության անվան փոփոխության որոշումը, ըստ որի՝ այն կանվանակոչվի Արտաքին գործերի և միջազգային առևտրի նախարարություն։ Երկրի ղեկավարը նշել է, որ նման փորձ ունեն աշխարհի տարբեր երկրներ և դրա հիմնական նպատակն է՝ միջազգային հարաբերություններում առարկայացնել նաև տնտեսական բաղադրիչը և տնտեսական գործառույթը։ Իր խոսքում Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է ՀՀ Կառավարության կողմից իրականացվող բալանսավորված և բալանսավորման արտաքին քաղաքականությանը, արտաքին քաղաքականության հիմնարար ուղղություններին, տնտեսության դիվերսիֆիկացմանը միտված քայլերին, միջազգային հարաբերություններում երկրի առաջնահերթություններին և առաջիկա ծրագրերին։

Prime Minister and President meet Foreign Ministry leadership and heads of diplomatic missions abroad
Prime Minister Nikol Pashinyan and President of the Republic Vahagn Khachaturyan held a meeting with the leadership of the Armenian Foreign Ministry and participants in the annual workshop of heads of Armenia’s diplomatic missions abroad.
According to the Prime Minister’s Office, the meeting was also attended by National Assembly Speaker Ruben Rubinyan, Deputy Prime Minister Mher Grigoryan, Chief of Staff of the Prime Minister’s Office Lilit Makunts, Secretary of the Security Council Alen Simonyan, Foreign Minister Ararat Mirzoyan, and other representatives of the legislative and executive branches.
The Prime Minister delivered remarks and highlighted the decision to change the name of the foreign policy ministry, under which it will be renamed the Ministry of Foreign Affairs and International Trade. The Prime Minister noted that various countries around the world have similar experience and that the main purpose is to give tangible expression to the economic component and economic function in international relations.
In his remarks, Nikol Pashinyan addressed the balanced and balancing foreign policy pursued by the Armenian Government, the fundamental directions of foreign policy, steps aimed at diversifying the economy, the country’s priorities in international relations and upcoming programmes.