Նարիշկինը հայտնել է, թե ինչ է քննարկել ԱՄՆ Կենտրոնական հետախուզական վարչության ղեկավարի հետ
Մոսկվայում ԱՄՆ Կենտրոնական հետախուզական վարչության տնօրեն Ջոն Ռեթքլիֆի հետ օգոստոսի 25-ին տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ քննարկվել են հետախուզական ծառայությունների իրավասության ներքո գտնվող հարցեր, հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին հետախուզության ծառայության ղեկավար Սերգեյ Նարիշկինը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը։
«Հանդիպման ընթացքում մենք քննարկել ենք հետախուզական ծառայությունների իրավասության ներքո գտնվող մի շարք հարցեր։ Իսկ հետախուզական ծառայությունների իրավասությունը, ինչպես դուք լավ հասկանում եք, բավականին նուրբ և յուրահատուկ հարց է», - լրագրողներին ասել է Նարիշկինը։
«Հանդիպումը տեղի է ունեցել, բայց դրանում ոչ մի անսովոր բան չկա։ Հետախուզական ծառայությունների պրակտիկայում ղեկավարների միջև հանդիպումները կամ առցանց անձնական հանդիպումները մեր աշխատանքի մասն են կազմում», - նշել է ռուսաստանցի պաշտոնյան։
Նարիշկինի խոսքով՝ «Ջոն Ռեթքլիֆի հետ հանդիպումը աշխատանքային ձևաչափ էր». նման հանդիպումներ այս կամ այն երկրի հատուկ ծառայութունների հետ տեղի են ունենում գրեթե ամեն շաբաթ։
Օգոստոսի 26-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ Ռեթքլիֆի այցը Ռուսաստան որոշ առումով առօրյա այց է եղել, և որ ԱՄՆ-ն աշխատում է Ուկրաինայում պատերազմը դադարեցնելու ուղղությամբ։ Միևնույն ժամանակ, նա չի բացառել, որ այս այցը «կարող է որոշակի արդյունքներ տալ»։ Կրեմլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովն էլ հայտնել էր, որ Ռեթքլիֆը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ չի հանդիպել։

Нарышкин рассказал, что было обсуждено с главой Центрального разведывательного управления США
Глава российской Службы внешней разведки Сергей Нарышкин сообщил, что в ходе встречи с директором Центрального разведывательного управления США Джоном Рэтклиффом в Москве 25 августа обсуждались вопросы, находящиеся в компетенции спецслужб. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает “Интерфакс”.
“В ходе встречи мы обсудили ряд вопросов, которые находятся в компетенции разведывательных служб. А компетенция разведывательных служб - это такая довольно деликатная и особая вещь”, — заявил Нарышкин журналистам.
“Да, встреча состоялась, но в этом нет ничего необычного. В практике спецслужб встречи между руководителями или личные онлайн-встречи — это часть нашей работы”, — отметил российский чиновник.
26 августа президент США Дональд Трамп заявил, что визит Рэтклиффа в Россию в некотором смысле был обычным, и что США работают над прекращением войны на Украине. В то же время он не исключил, что этот визит может принести какие-то результаты. Пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков сообщил, что Рэтклифф не встречался с президентом России Владимиром Путиным.