Չինաստանը և ԱՄՆ-ն պետք է վերացնեն խոչընդոտները բարձր մակարդակի շփումների համար. Վան Ի
Չինաստանը և Միացյալ Նահանգները պետք է վերացնեն խոչընդոտները և հաղթահարեն արգելքները բարձր մակարդակի շփումների համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Չինաստանի արտաքին գործերի նախարար Վան Ին Պեկինում ԱՄՆ դեսպան Դևիդ Պերդյուի հետ հանդիպման ժամանակ:
«Կողմերը պետք է իրականացնեն այն կարևոր համաձայնությունները, որոնք ձեռք են բերել երկու պետությունների ղեկավարները, կենտրոնանան դրական օրակարգի վրա, պատշաճ կերպով վերահսկեն տարաձայնությունները, վերացնեն խոչընդոտները և հաղթահարեն արգելքները բարձր մակարդակի շփումների համար», - մեջբերում է նախարարի խոսքը Չինաստանի կենտրոնական հեռուստատեսությունը:
Վան Ին նշել է, որ երկու պետությունների հարաբերությունները նախկինի նման բախվում են տարբեր մարտահրավերների և ռիսկերի։ Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարի գնահատմամբ՝ կապերի զարգացումը՝ փոխադարձ հարգանքի, խաղաղ գոյակցության և փոխշահավետ համագործակցության հիման վրա, համապատասխանում է երկու երկրների ժողովուրդների շահերին և միջազգային հանրության ակնկալիքներին:

Китай и США должны устранить препятствия для контактов на высоком уровне - Ван И
Китай и США должны устранить барьеры и преодолеть препоны для контактов на высоком уровне. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр иностранных дел Китая Ван Ин во время встречи с послом США Дэвидом Пердью в Пекине.
"Обе стороны должны реализовать важные соглашения, достигнутые главами двух государств, сосредоточиться на позитивной повестке, должным образом управлять разногласиями, устранять препятствия и преодолевать барьеры для контактов на высоком уровне", - цитирует министра Центральное телевидение Китая.
Ван И отметил, что отношения между двумя государствами по-прежнему сталкиваются с различными вызовами и рисками. По оценке главы МИД Китая, развитие связей на основе взаимного уважения, мирного сосуществования и взаимовыгодного сотрудничества отвечает интересам народов двух стран и ожиданиям международного сообщества.