Մեծ Բրիտանիայի վարչապետը հայտարարել է Եվրամիության հետ մերձեցման ուղեգծի մասին
Մեծ Բրիտանիան նպատակ ունի էապես բարելավելու հարաբերությունները Եվրամիության հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Միացյալ Թագավորության վարչապետ Էնդի Բըրնհեմը հայտնել է Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Անտոնիու Կոշտային։
Ըստ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի գրասենյակի տարածած հաղորդագրության՝ երկու պաշտոնյաները հանդիպել են գնացքում՝ Ուկրաինայի անկախության օրը նշելու համար Կիև մեկնելիս։
«Մեծ Բրիտանիան պետք է գործի ավելի համարձակ՝ միությանը մերձենալու առումով», - ըստ հաղորդագրության՝ ասել է Բըրնհեմը։
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի խոսքով՝ դա նշանակում է զարգացնել Միացյալ Թագավորության և նրա եվրոպացի դաշնակիցների միջև արդեն հաստատված սերտ կապերը պաշտպանության և անվտանգության ոլորտում, որպեսզի այդ հիմքի վրա ընդլայնվի համագործակցությունը հարաբերությունների բոլոր բնագավառներում։
Բըրնհեմը և Կոշտան համաձայնել են, որ Մեծ Բրիտանիա-ԵՄ գագաթնաժողովը, որը պետք է տեղի ունենա այս տարի ավելի ուշ, հարթակ կդառնա այդ աշխատանքի շարունակման համար։
Օգոստոսի 24-ին ավելի ուշ Բըրնհեմը և Կոշտան Կիևում մասնակցելու են Ուկրաինային աջակցության համար համախմբված երկրների՝ «Կամեցողների կոալիցիայի» գագաթնաժողովին։

Премьер-министр Великобритании объявил курс на сближение с Европейским союзом
Великобритания стремится улучшить свои отношения с Европейским союзом. Как передает “Арменпресс”, премьер-министр Великобритании Энди Бернэм заявил об этом председателю Евросовета Антониу Коште.
Согласно сообщению канцелярии премьер-министра Великобритании, их встреча состоялась в поезде по пути в Киев на празднование Дня независимости Украины.
“Великобритании необходимо действовать смелее, чтобы сблизиться с [европейским] сообществом”, — сказал Бернэм.
По словам премьер-министра Великобритании, это означает укрепление уже существующих тесных связей между Великобританией и ее европейскими союзниками в области обороны и безопасности, чтобы на этой основе расширить сотрудничество во всех сферах отношений.
Бернэм и Кошта договорились, что саммит Великобритания-ЕС, который должен состояться в этом году, станет платформой для продолжения этой работы.
24 августа Энди Бернэм и Антониу Кошта в Киеве примут участие в саммите стран, объединившихся для поддержки Украины, коалиции желающих.