Մեծ Բրիտանիայի վարչապետը հայտարարել է Եվրամիության հետ մերձեցման ուղեգծի մասին
Մեծ Բրիտանիան նպատակ ունի էապես բարելավելու հարաբերությունները Եվրամիության հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Միացյալ Թագավորության վարչապետ Էնդի Բըրնհեմը հայտնել է Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Անտոնիու Կոշտային։
Ըստ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի գրասենյակի տարածած հաղորդագրության՝ երկու պաշտոնյաները հանդիպել են գնացքում՝ Ուկրաինայի անկախության օրը նշելու համար Կիև մեկնելիս։
«Մեծ Բրիտանիան պետք է գործի ավելի համարձակ՝ միությանը մերձենալու առումով», - ըստ հաղորդագրության՝ ասել է Բըրնհեմը։
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի խոսքով՝ դա նշանակում է զարգացնել Միացյալ Թագավորության և նրա եվրոպացի դաշնակիցների միջև արդեն հաստատված սերտ կապերը պաշտպանության և անվտանգության ոլորտում, որպեսզի այդ հիմքի վրա ընդլայնվի համագործակցությունը հարաբերությունների բոլոր բնագավառներում։
Բըրնհեմը և Կոշտան համաձայնել են, որ Մեծ Բրիտանիա-ԵՄ գագաթնաժողովը, որը պետք է տեղի ունենա այս տարի ավելի ուշ, հարթակ կդառնա այդ աշխատանքի շարունակման համար։
Օգոստոսի 24-ին ավելի ուշ Բըրնհեմը և Կոշտան Կիևում մասնակցելու են Ուկրաինային աջակցության համար համախմբված երկրների՝ «Կամեցողների կոալիցիայի» գագաթնաժողովին։

UK Prime Minister says Britain will pursue closer ties with European Union
The United Kingdom aims to significantly improve its relations with the European Union, UK Prime Minister Andy Burnham told European Council President António Costa.
According to a statement issued by the Prime Minister’s Office, the two officials met on a train while travelling to Kyiv to mark Ukraine’s Independence Day.
“Britain needs to be bolder in moving closer to the union,” Burnham said, according to the statement.
The UK Prime Minister said this meant building on the close ties already established between the United Kingdom and its European allies in defence and security, using them as a basis for expanding cooperation across all areas of the relationship.
Burnham and Costa agreed that the UK-EU summit, due to take place later this year, would provide a platform for continuing this work.
Later on August 24, Burnham and Costa will attend a summit of the Coalition of the Willing in Kyiv, bringing together countries united in support of Ukraine.