Ղարաբաղի հետ կապված շատ ծանր և դժվար որոշումներով ես Հայաստանը դուրս եմ բերել թակարդից. Նիկոլ Փաշինյան
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Ղարաբաղի հետ կապված իր շատ ծանր և դժվար որոշումներով ինքը Հայաստանը դուրս է բերել չլինելիության թակարդից։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Փաշինյանն այդ մասին ասել է ՀՀ կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ։
«Ես համարում եմ, որ Ղարաբաղի հարցի հետ կապված իմ շատ ծանր, դժվար որոշումներով ես Հայաստանը դուրս եմ բերել թակարդից։ Եվ Հայաստանի ժողովուրդը կիսում է այդ տեսակետը, հակառակ դեպքում ես այստեղ կանգնած չէի լինի։ Ես Ղարաբաղի հետ կապված որոշումներով Հայաստանը դուրս եմ բերել չլինելության թակարդից, և ես հպարտ եմ դրա համար։ էլի եմ ասում՝ մենք Ղարաբաղի համար ոչ մի բան չենք խնայել։ Մեր կառավարման շրջանում մենք Ղարաբաղին 1 միլիարդ դոլար հավելյալ ֆինանսավորում ենք տվել, այստեղ թոշակները ցածր են եղել, այնտեղ բարձր և այլն և այդպես շարունակ։ Եվ սա դեռ այն հատվածն է, որը երևում է նաև փաստաթղթերով, բայց բաներ կան, որոնց մասին չենք խոսում։ Քարոզարշավի (խմբ, նկատի ունի հունիսի 7-ին Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավը) ժամանակ էլ եմ անդրադարձել այս թեմային, այո, շաը էմոցիոնալ ձևերով, բայց բովանդակային առումով՝ ճշգրիտ»,- ասել է Փաշինյանը։
Նա նաև հավելել է, որ Հայաստանի ժողովուրդը երկու անգամ ընտրությունների միջոցով հնարավորություն է ունեցել այդ թեմայի վերաբերյալ իր դիրքորոշումը հայտնել։
«Այդ թեման երկու անգամ ընտրությունների միջով անցել է։ Հայաստանի ժողովուրդը երկու անգամ այդ թեմայի վերաբերյալ իր դիրքորոշումն արտահայտել է։ Երկու անգամ ընտրություններով է արտահայտվել, 5 տարի էլ իր ամենօրյա կյանքով։ Որպես հեղափոխությամբ իշխանության եկած մարդ՝ ես ասում եմ, որ Հայաստանի ժողովուրդը միշտ էլ կարող է անել հեղափոխություն։ Երբ ես ասել եմ, որ մենք դադարեցնում ենք Ղարաբաղի շարժումը, ես ասել եմ՝ ժողովուրդ ջան, ես այս որոշումը կայացրել եմ և իրականացնելու եմ՝ որպես ձեր կողմից ընտրված վարչապետ, եթե դուք գտնվում եք, որ սա սխալ ճանապարհ է, կարող եք հեղափոխություն անել և ինձ հեռացնել իշխանությունից»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։

Pashinyan says his Karabakh decisions saved Armenia from a ‘trap of non-existence’
Prime Minister Nikol Pashinyan said he saved Armenia from a “trap of non-existence” through his difficult decisions on Karabakh during his previous terms in office.
“I believe that through my very difficult and painful decisions regarding the Karabakh issue, I have taken Armenia out of the trap,” Pashinyan said at a press briefing.
He said the people of Armenia share this view, pointing to the fact that he remains in office.
“And the people of Armenia share this view; otherwise, I would not be standing here. Through my decisions regarding Karabakh, I have taken Armenia out of the trap of non-existence, and I am proud of that. I say again: we spared nothing for Karabakh. During our administration, we provided Karabakh with an additional $1 billion in funding. Pensions here were lower, while there they were higher, and so on. And this is only the part that is also visible in the documents; there are things we do not talk about,” Pashinyan said.
He added that he had also addressed the issue during the election campaign ahead of Armenia’s June 7 parliamentary elections, saying that although his statements were “very emotional,” they were substantively accurate.
Pashinyan also said that the people of Armenia have had two opportunities to express their position on the issue through elections.
“The issue has gone through elections twice. The people of Armenia have expressed their position on this issue twice. They have expressed it through elections twice and through their everyday lives for five years. As someone who came to power through a revolution, I say that the people of Armenia can always make a revolution. When I said that we were ending the Karabakh movement, I said: ‘Dear people, I have made this decision and will implement it as the prime minister elected by you. If you believe this is the wrong path, you can make a revolution and remove me from power,’” Pashinyan said.