Ութ երկրի ԱԳ նախարարներ Իսրայելին մեղադրել են Գազայի շուրջ խաղաղության ծրագիրը խափանելու համար
Կատարի, Հորդանանի, Ինդոնեզիայի, Պակիստանի, Թուրքիայի, Սաուդյան Արաբիայի, Եգիպտոսի և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների արտաքին գործերի նախարարությունների ղեկավարները հրապարակել են համատեղ հայտարարություն, որում դատապարտել են Իսրայելի կողմից Գազայի խաղաղության ծրագրի իրականացման ճանապարհային քարտեզի մերժումը, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
«Այս դիրքորոշումը հավասարազոր է համապարփակ ծրագրից ուղղակի հրաժարվելուն, սպառնալիքի տակ է դնում դրա իրականացումը և հիմնովին խաթարում հավաքական ջանքերը, որոնք ուղղված են արդար ու կայուն խաղաղության հասնելուն», - ասվում է X հարթակում Կատարի ԱԳՆ-ի էջում հրապարակված հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ մերժումը «հաստատում է, որ Իսրայելն այժմ պատասխանատվություն է կրում Գազայում և Պաղեստինի օկուպացված մնացած մասում խաղաղության հաստատմանն ուղղված ջանքերը խոչընդոտելու համար»։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ պաղեստինյան խմբակցությունների կողմից ճանապարհային քարտեզի ընդունումը միջնորդների «լայնածավալ ջանքերի» արդյունք է և «կարևոր հանգրվան է զինաթափման ճանապարհին՝ իսրայելական զորքերի դուրսբերմանը, Միջազգային կայունացման ուժերի տեղակայմանը, վարչական լիազորությունները Գազայի կառավարման ազգային կոմիտեին փոխանցմանը և Գազայի վերակառուցմանը զուգահեռ»։
Նախարարները նաև Խաղաղության խորհրդին կոչ են արել Միացյալ Նահանգների ակտիվ աջակցությամբ և մասնակցությամբ «անհապաղ ու կոնկրետ միջոցներ» ձեռնարկել՝ կանխելու ցանկացած երկրի կողմից Գազայի պլանի իրականացման խոչընդոտումը։
Օգոստոսի 9-ին կառավարության նիստում Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարել էր, որ մերժում է Գազայի վերաբերյալ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջարկած ծրագիրը և չի պատրաստվում դուրս բերել իսրայելական ուժերը պաղեստինյան անկլավից, քանի դեռ ՀԱՄԱՍ խմբավորումը լիովին չի զինաթափվել։

Министры иностранных дел восьми стран обвиняют Израиль в срыве мирного плана по Газе.
Главы министерств иностранных дел Катара, Иордании, Индонезии, Пакистана, Турции, Саудовской Аравии, Египта и Объединенных Арабских Эмиратов выступили с совместным заявлением, осуждающим отказ Израиля от дорожной карты по реализации мирного плана по Газе, сообщает Арменпресс.
«Эта позиция равносильна прямому отказу от всеобъемлющего плана, ставит под угрозу его реализацию и коренным образом подрывает коллективные усилия, направленные на достижение справедливого и прочного мира», — говорится в заявлении, опубликованном в микроблоге МИД Катара на платформе X.
Отмечается, что отказ «подтверждает, что теперь Израиль несет ответственность за препятствование усилиям по установлению мира в Газе и на остальной оккупированной палестинской территории».
В заявлении говорится, что принятие палестинскими фракциями дорожной карты стало результатом «широких усилий» посредников и «представляет собой важную веху на пути к разоружению, параллельно с выводом израильских войск, развертыванием Международных сил стабилизации, передачей административных полномочий Национальному комитету по управлению Газой и восстановлением Газы».
Министры также призвали Совет мира при активной поддержке и участии Соединенных Штатов принять «немедленные и конкретные меры», чтобы предотвратить любое препятствование какой-либо стране в реализации плана по Газе.
На заседании кабинета министров 9 августа премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что он отвергает план президента США Дональда Трампа по Газе и не будет выводить израильские войска из палестинского анклава до полного разоружения ХАМАС.