Կալասը հայտարարել է աշնանը Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների «ամենամասշտաբային» փաթեթի մասին
Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը հայտարարել է, որ աշնանը պլանավորում է ԵՄ երկրներին ներկայացնել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների «ամենամասշտաբային» փաթեթը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է Die Welt թերթի հետ հարցազրույցում։
«Աշնանը ես կներկայացնեմ պատերազմի սկզբից ի վեր պատժամիջոցների ամենամասշտաբային ցանկը։ Եթե այն ընդունվի, ապա պատժամիջոցներին ենթակա անձանց, ձեռնարկությունների և կազմակերպությունների թիվը միանգամից կաճի մեկ երրորդով», - ասել է Կալասը։
Նա նաև հույս է հայտնել, որ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների քաղաքականության վերաբերյալ ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի դիրքորոշումները կմերձենան՝ վկայակոչելով վերջերս մահացած սենատոր Լինդսի Գրեմի համապատասխան օրինագիծը, որը համաձայնեցվել է ԱՄՆ Կոնգրեսի Սենատում։
ԵՄ-ն Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների վերջին՝ 21-րդ փաթեթն ընդունել է հուլիսին։ Պատժամիջոցների նոր փաթեթի ուժի մեջ մտնելուց հետո ԵՄ-ի սև ցուցակում ՌԴ-ի հետ կապված ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց թիվը հասել է 3100-ի, ինչը բացարձակ ռեկորդ է Եվրամիության պատժամիջոցների պրակտիկայում:

The European Union's High Representative for Foreign Affairs, Kaja Kallas, has announced a further expansion of the sanctions list against Russia.
In an interview with the German newspaper Die Welt on Monday, she announced that the number of sanctioned Russian entities would increase by a third under the new European sanctions package.
"This autumn, I will present the most comprehensive sanctions list since the start of the war. If adopted, the number of sanctioned Russian individuals, companies, and organizations will immediately increase by a third," said Kallas. "Pressure must be intensified until Russia ends the war."
According to the European foreign affairs chief, Russia has already paid a high price for the European sanctions, which have "cost the Russian war machine approximately 1,000 billion euros." Since the beginning of the war against Ukraine, the European Union has adopted 21 sanctions packages against Russia. These currently target nearly 3,000 individuals and entities, according to the European Commission.
The EU in July approved its most recent sanctions package against Russia over its war in Ukraine, imposing curbs on the country's banking sector and cryptocurrency networks.