Կալասը հայտարարել է աշնանը Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների «ամենամասշտաբային» փաթեթի մասին
Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը հայտարարել է, որ աշնանը պլանավորում է ԵՄ երկրներին ներկայացնել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների «ամենամասշտաբային» փաթեթը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է Die Welt թերթի հետ հարցազրույցում։
«Աշնանը ես կներկայացնեմ պատերազմի սկզբից ի վեր պատժամիջոցների ամենամասշտաբային ցանկը։ Եթե այն ընդունվի, ապա պատժամիջոցներին ենթակա անձանց, ձեռնարկությունների և կազմակերպությունների թիվը միանգամից կաճի մեկ երրորդով», - ասել է Կալասը։
Նա նաև հույս է հայտնել, որ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների քաղաքականության վերաբերյալ ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի դիրքորոշումները կմերձենան՝ վկայակոչելով վերջերս մահացած սենատոր Լինդսի Գրեմի համապատասխան օրինագիծը, որը համաձայնեցվել է ԱՄՆ Կոնգրեսի Սենատում։
ԵՄ-ն Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների վերջին՝ 21-րդ փաթեթն ընդունել է հուլիսին։ Պատժամիջոցների նոր փաթեթի ուժի մեջ մտնելուց հետո ԵՄ-ի սև ցուցակում ՌԴ-ի հետ կապված ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց թիվը հասել է 3100-ի, ինչը բացարձակ ռեկորդ է Եվրամիության պատժամիջոցների պրակտիկայում:

Каллас объявила о «самом масштабном» пакете санкций против России осенью
Верховный представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас объявила о планах осенью представить странам ЕС «самый масштабный» пакет санкций против России. Как передает Арменпресс, оОб этом она сообщила в интервью газете Die Welt.
«Осенью я представлю самый масштабный список санкций с начала войны. Если он будет принят, число физических лиц, предприятий и организаций, подпадающих под санкции, немедленно увеличится на треть», — сказала Каллас.
Она также выразила надежду на сближение позиций ЕС и США по санкционной политике против России, сославшись на соответствующий законопроект недавно скончавшегося сенатора Линдси Грэма, который был согласован в Сенате США.
Последний, 21-й, пакет санкций против России ЕС принял в июле. После вступления в силу нового пакета санкций число физических и юридических лиц, связанных с Россией и включенных в черный список ЕС, достигло 3100, что является абсолютным рекордом в санкционной практике Европейского союза.