Թրամփը հայտնել է, որ ԱՄՆ-ն ցանկանում է Հորմուզի նեղուցը հայտարարել իր տարածքը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտնել է, որ Իրանի նկատմամբ վերջնական հաղթանակից հետո մտադիր է Հորմուզի նեղուցը հայտարարել Միացյալ Նահանգների տարածք։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Deutsche Welle-ն։
Նյու Յորքի նահանգային ոստիկանության ակադեմիայում կայացած հանդիպման ժամանակ Սպիտակ տան ղեկավարը նշել է, որ Հորմուզի նեղուցը ներկայումս վերահսկվում է ԱՄՆ զինված ուժերի կողմից, որոնք շրջափակել են Իսլամական Հանրապետության նավահանգիստները։
Իրանի իշխանությունները նույնպես հայտարարում են, որ արգելափակել են նեղուցը, որտեղ նավագնացությունը խաթարվել է դեռևս փետրվարին՝ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից Թեհրանի դեմ սկսված պատերազմի մեկնարկից ի վեր։
Թրամփը որևէ բացատրություն չի ներկայացրել Հորմուզի նեղուցը որպես ԱՄՆ-ի տարածք ներկայացնող իր հայտարարության վերաբերյալ, թեև Սպիտակ տան ղեկավարն ավելի վաղ պնդել էր, որ Իրանի հետ պատերազմը կարճատև կլինի։ Թրամփը նախկինում ընդգծել էր Գրենլանդիայի և Պանամայի ջրանցքի նկատմամբ վերահսկողություն հաստատելու Վաշինգտոնի ցանկությունը, ինչպես նաև Վենեսուելան անվանել էր ԱՄՆ-ի 51-րդ նահանգ։
Մեկնաբանելով Թրամփի հայտարարությունը՝ Իրանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Քազեմ Ղարիբաբադին ընդգծել է, որ Իսլամական Հանրապետությունը տեղի չի տա ԱՄՆ-ի սպառնալիքներին և ուժի ցուցադրմանը։

Трамп заявил, что Соединенные Штаты хотят объявить Ормузский пролив своей территорией
Президент США Дональд Трамп заявил, что после окончательной победы над Ираном он намерен объявить Ормузский пролив территорией Соединенных Штатов.
Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на Deutsche Welle.
В ходе встречи в Академии полиции штата Нью-Йорк глава администрации Белого дома отметил, что Ормузский пролив в настоящее время контролируется американскими войсками, которые блокируют порты Исламской Республики.
Иранские власти также объявили о блокировке пролива, судоходство в котором было нарушено с февраля после начала войны, развязанной США и Израилем против Тегерана.
Трамп не дал никаких объяснений своему заявлению о том, что Ормузский пролив является территорией США, хотя ранее глава Белого дома настаивал на том, что война с Ираном будет недолгой. Ранее Трамп подчеркивал стремление Вашингтона получить контроль над Гренландией и Панамским каналом, а также называл Венесуэлу 51-м штатом Соединенных Штатов.
Комментируя заявление Трампа, заместитель министра иностранных дел Ирана Казем Гарибабади подчеркнул, что Исламская Республика не поддастся угрозам и демонстрации силы со стороны США.