Աշնանը մեկնարկելու է անձը հաստատող նոր կենսաչափական փաստաթղթի տպագրությունն ու տրամադրումը ՀՀ քաղաքացիներին. Նելլի Դավթյան
2026 թվականի աշնանը մեկնարկելու է անձը հաստատող նոր կենսաչափական փաստաթղթի տպագրությունն ու տրամադրումը ՀՀ քաղաքացիներին։ Ընդ որում՝ խոսքը ոչ միայն կենսաչափական անձնագրի և նույնականացման քարտի մասին է, այլև գրեթե բոլոր տեսակի անձը հաստատող փաստաթղթերի, այդ թվում՝ փախստականներին տրամադրվող նույնականացման քարտի, ինչպես նաև կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթղթի մասին է։ Դա վերաբերում է նաև կացության կարգավիճակ սահմանող փաստաթղթերին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին մամլո ասուլիսում հայտնեց ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Նելլի Դավթյանը։
Նրա տեղեկացմամբ՝ դեռ տրամադրվող հին նմուշի անձնագրերի տպագրության քանակը 2026 թվականի առաջին կիսամյակում կազմել է մոտ 185 000։ Նախորդ տարի ցուցանիշը եղել է 174 000։ 2024 թվականին տպագրված հին նմուշի անձնագրերի քանակն էականորեն ավել էր՝ մոտ 270 000, ինչը պայմանավորված էր այն հանգամանքով, որ 2022 թվականին տպագրվել էր մոտ 100 000 փաստաթուղթ, որոնց ժամկետը 2024 թվականին ավարտվում էր։
Ըստ Դավթյանի՝ նույնականացման քարտերի պահանջարկն աճել է, ինչը պայմանավորված է հայտարարագրման և էլեկտրոնային պայմանագրերի պահանջով։ Այս տարվա առաջին կիսամյակում տպագրվել է մոտ 160 000 նույնականացման քարտ, մինչդեռ 2024 թվականին մոտ այդքան նույնականացման քարտ տպագրվել էր ամբողջ տարվա ընթացքում։
«Առաջին փուլում ունենալու ենք մասնավորի կողմից բացված 14 գրասենյակ։ Ցանկանում ենք նոր գրասենյակներով, նոր ձևաչափով հանրային ծառայությունների մատուցման նոր նշաձող սահմանել մեր երկրում և կոտրել այն կարծրատիպը, որ անձնագրային ծառայությունների մատուցման որակը ցածր է, պայմաններն ու ենթակառուցվածքը հին են։
«Փաստորեն, մենք այստեղ ցույց կտանք թռիչքաձև նորամուծություններ և կկատարենք ներդրումներ մոտ երկու ամսից։ Փաստաթղթերի տրամադրման պայմանները փոփոխվելու են։ Եթե մեր կենսաչափական անձնագրերը, որոնք տրամադրվել են մինչև 2024 թվականի սկիզբը, արժեին 25 000 դրամ, ապա նոր կենսաչափական փաստաթուղթը, որը միանգամայն մրցունակ է աշխարհում իր անվտանգային բաղադրիչներով և համապատասխանում է ԵՄ այս պահին գործող ամենաբարձր չափանիշներին, արժենալու է 28 650 դրամ, իսկ նույնականացման քարտն արժենալու է 5950 դրամ։ Անձնագիրը տրամադրվելու է 10 տարի, իսկ նույնականացման քարտը՝ հինգ տարի ժամկետով։ Նորություն է նաև այն, որ նույնականացման քարտը ծնողի կամարտահայտությամբ կարող են ստանալ մինչև 16 տարեկան անչափահասները, իսկ 16 տարեկանից սկսած՝ անձը հաստատող մեր նոր փաստաթուղթը, օրենքի համաձայն, որն ուժի մեջ կմտնի մինչև նոյեմբերի 1-ը, լինելու է պարտադիր»,-ասաց Դավթյանը։
Անձնագիրը տրամադրվելու է նույնականացման քարտ ունեցող քաղաքացիներին։ Որևէ պարտադրող բաղադրիչ չի լինելու այն իմաստով, որ անձն ազատ է լինելու՝ դիմելու և ստանալու կենսաչափական անձնագիր՝ անկախ իր փաստաթղթի ընթացիկ ժամկետից։ Եթե նա նույնիսկ նոր է ձեռք բերել 10 տարի ժամկետով հին նմուշի անձնագիր, ապա կարող է անմիջապես փոխարինել նորով։ Նույնը վերաբերում է նույնականացման քարտերին։ Եթե քաղաքացին ցանկանում է տասը տարի շարունակել օգտագործել արդեն իսկ ձեռք բերած հին նմուշի անձնագիրը, ապա այդ դեպքում որևէ խնդիր չի առաջանա։ Պարզապես պետությունը 2026 թվականի աշնանից դադարեցնելու է հին նմուշի անձնագրերի տպագրությունը։ Փաստաթղթերը կտրամադրվեն դիմելուց 14 աշխատանքային օր անց։ Կլինեն նաև արագացված ծառայություններ, որոնց պայմանների մասին կհայտարարվի ավելի ուշ։
«Էական աշխատանքներ են իրականացվել նաև բնակիչների պետռեգիստրի բարեփոխման ուղղությամբ։ Այժմ գտնվում ենք ծրագրային ապահովման մշակման փուլում։ Համապատասխան օրենքն ընդունվել է և ուժի մեջ կմտնի 2027 թվականի հունվարի 1-ից։ Օրենքը գալիս է փոխլրացնելու նոր կենսաչափական համակարգի իրողության պայմաններում անձի իրավական ինքնության կառավարման և առհասարակ անձի նույնականացման բոլորովին նոր որակի մեր էկոհամակարգը։ Ընթացիկ տարվա նոյեմբերի 1-ից թվայնացված կլինեն նաև կացության կարգավիճակների տրամադրման գործընթացները, իսկ գալիք տարվա հունվարի 1-ից թվայնացված կլինի քաղաքացիության համար դիմումների գործընթացը։ Փաստացի, մենք 2027 թվականի հունվարի 1-ից կկարողանանք արձանագրել, որ Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության տիրույթում եղած բոլոր գործընթացները ենթարկվել են դրական փոփոխությունների՝ թվայնացվել են կամ կատարվել են շատ մեծ ծավալի բարեփոխումներ»,-եզրափակեց Դավթյանը։

Осенью начнется печать и выдача гражданам Армении новых биометрических удостоверений личности - Нелли Давтян
Осенью 2026 года начнётся печать и выдача гражданам Республики Армения новых биометрических удостоверений личности. Причём речь идёт не только о биометрических паспортах и ID, но и практически обо всех видах документов, удостоверяющих личность, включая удостоверения личности, выдаваемые беженцам, а также конвенционные проездные документы. Это касается и документов, определяющих статус проживания.
По сообщению Арменпресс, об этом на пресс-конференции заявила исполняющая обязанности главы Службы миграции и гражданства МВД РА Нелли Давтян.
По её словам, количество выданных в первом полугодии 2026 года старых паспортов составит около 185 000. В прошлом году эта цифра составляла 174 000. Количество выданных в 2024 году паспортов старого образца было значительно выше, около 270 000, что объясняется тем, что около 100 000 документов было напечатано в 2022 году, срок действия которых истек в 2024 году.
По словам Давтян, возрос спрос на удостоверения личности, что связано с необходимостью декларирования и электронных договоров. В первом полугодии этого года было напечатано около 160 000 ID, тогда как примерно такое же количество ID было напечатано за весь 2024 год.
«На первом этапе у нас будет открыто 14 офисов частного сектора. Мы хотим установить новый стандарт предоставления государственных услуг в нашей стране с помощью новых офисов, в новом формате, и сломать стереотип о низком качестве паспортных услуг, устаревших условиях и инфраструктуре».
«Фактически, мы продемонстрируем здесь прорывные инновации и осуществим инвестиции примерно через два месяца. Условия выдачи документов изменятся. Если наши биометрические паспорта, которые выдавались до начала 2024 года, стоили 25 000 драмов, то новый биометрический документ, который по своим компонентам безопасности достаточно конкурентоспособен в мире и соответствует самым высоким стандартам, действующим в настоящее время в ЕС, будет стоить 28 650 драмов, а ID — 5 950 драмов. Паспорт будет выдаваться на 10 лет, а удостоверение личности — на пять лет. Еще одно новшество заключается в том, что несовершеннолетние до 16 лет могут получить ID с согласия родителей, а начиная с 16 лет, - согласно закону, который вступит в силу к 1 ноября, наш новый документ, удостоверяющий личность, станет обязательным», — сказал Давтян.
Паспорт будет выдаваться гражданам вместе с ID. В этом случае не будет обязательного компонента, поскольку человек сможет подать заявление на получение биометрического паспорта и получить его независимо от срока действия текущего документа. Даже если он только что получил паспорт старого образца со сроком действия 10 лет, он сможет сразу же заменить его новым. То же самое относится и к ID. Если гражданин захочет продолжать пользоваться уже полученным паспортом старого образца в течение десяти лет, то в этом случае проблем не возникнет. Государство просто прекратит печать паспортов старого образца с осени 2026 года. Документы будут выдаваться в течение 14 рабочих дней после подачи заявления.
Также будут предусмотрены ускоренные услуги, условия которых будут объявлены позже.
«Также была проделана значительная работа по реформированию государственного реестра жителей. В настоящее время мы находимся на этапе разработки программного обеспечения. Соответствующий закон принят и вступит в силу 1 января 2027 года. Закон дополняет нашу экосистему совершенно нового качества управления правовой идентичностью человека и идентификации личности в целом в условиях новой биометрической системы. С 1 ноября текущего года будут оцифрованы и процессы предоставления вида на жительство, а с 1 января следующего года – процесс подачи заявления на получение гражданства. Фактически, с 1 января 2027 года мы сможем зафиксировать, что все процессы в сфере Миграционной и гражданской службы претерпели позитивные изменения, были оцифрованы или подверглись очень масштабным реформам», – заключила Давтян.