Միացյալ Նահանգները պատրաստակամություն է հայտնել զարգացնել համագործակցությունը Ղազախստանի հետ
Ղազախստանի արտաքին գործերի նախարար Երմեկ Կոշերբաևը հանդիպել է ԱՄՆ պետքարտուղարի Հարավային և Կենտրոնական Ասիայի հարցերով օգնական Փոլ Կապուրի հետ։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՏԱՍՍ գործակալությունը, Ղազախստանի արտաքին գործերի նախարարությունից հայտնել են, որ հանդիպման ընթացքում ամերիկյան կողմը հաստատել է իր հետաքրքրությունը Ղազախստանի հետ համագործակցության հետագա ամրապնդման հարցում։
«Հատուկ ուշադրություն է դարձվել Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի նախաձեռնությանը՝ ստեղծելու Միջազգային ջրային կազմակերպությունը որպես ՄԱԿ-ի մասնագիտացված գործակալություն», - ասվում է հայտարարության մեջ։
Հանդիպմանը քննարկվել են 2026 թվականի վերջին Մայամիում կայանալիք G20 գագաթնաժողովի նախապատրաստական ​​աշխատանքները, որին Տոկաևը նախատեսում է մասնակցել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հրավերով։
Հուլիսին Տոկաևը Աստանայում հանդիպել է ԱՄՆ սենատոր Սթիվ Դեյնսի հետ և հայտարարել գագաթնաժողովին մասնակցելու իր մտադրության մասին։ Մինչ այդ՝ հունիսին, Տոկաևը գագաթնաժողովին իր մասնակցության հարցը քննարկել էր Հարավային և Կենտրոնական Ասիայի հարցերով ԱՄՆ նախագահի հատուկ դեսպանորդ Սերջիո Գորի հետ։ Մամուլի ծառայությունը Կոշերբաևի և Կապուրի միջև բանակցությունների վերաբերյալ լրացուցիչ մանրամասներ չի տրամադրել։

United States expresses readiness to expand cooperation with Kazakhstan
Kazakh Foreign Minister Yermek Kosherbayev met with U.S. Assistant Secretary of State for South and Central Asian Affairs Paul Kapur.
According to TASS, Kazakhstan’s Foreign Ministry said that during the meeting, the U.S. side reaffirmed its interest in further strengthening cooperation with Kazakhstan.
“Particular attention was paid to Kazakh President Kassym-Jomart Tokayev’s initiative to establish an International Water Organization as a specialised agency of the United Nations,” the statement said.
The meeting also addressed preparations for the G20 summit to be held in Miami in late 2026, which Tokayev plans to attend at the invitation of U.S. President Donald Trump.
In July, Tokayev met U.S. Senator Steve Daines in Astana and announced his intention to attend the summit. Earlier, in June, Tokayev discussed his participation in the summit with U.S. Special Envoy for South and Central Asian Affairs Sergio Gor.