Սաուդյան Արաբիայի գործարաններից մեկում հրդեհի հետևանքով 16 աշխատանքային միգրանտ է զոհվել
Սաուդյան Արաբիայի մայրաքաղաք Ռիադում բազմոցների արտադրության գործարանում բռնկված խոշոր հրդեհի հետևանքով 16 բանգլադեշցի աշխատանքային միգրանտ է զոհվել։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
Հրդեհը բռնկվել է օգոստոսի 9-ին՝ Մուսա Սանայա արդյունաբերական գոտում։
Բանգլադեշի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտնել է, որ հետևում է իրավիճակին, իսկ Ռիադում Բանգլադեշի դեսպանատան պաշտոնյաները համագործակցում են Սաուդյան Արաբիայի իշխանությունների հետ՝ զոհվածների մարմինները հայրենիք տեղափոխելու անհրաժեշտ ձևակերպումներն ավարտելու ուղղությամբ։
Արտագաղթյալների բարեկեցության և արտերկրում զբաղվածության հարցերով նախարար Արիֆուլ Հաք Չոուդհուրին պաշտոնյաներին հանձնարարել է հնարավորինս արագ կազմակերպել զոհվածների մարմինների վերադարձը, ինչպես նաև ապահովել անհրաժեշտ պետական աջակցությունն ու փոխհատուցումը զոհվածների ընտանիքներին։
Մոտ 3.5 միլիոն բանգլադեշցի բնակվում է Սաուդյան Արաբիայում, որը շարունակում է մնալ բանգլադեշցի աշխատանքային միգրանտների գլխավոր ուղղությունը։ Անցած տարի նրանք հայրենիք են ուղարկել ավելի քան 2.7 միլիարդ դոլարի դրամական փոխանցումներ։

16 рабочих-мигрантов погибли при пожаре на фабрике в Саудовской Аравии
В результате масштабного пожара на фабрике по производству диванов в Эр-Рияде погибли 16 бангладешских рабочих-мигрантов. Как передает Арменпресс, об этом собощает Reuters,
Пожар вспыхнул 9 августа в промышленной зоне Муса Саная.
Министерство иностранных дел Бангладеш заявило, что следит за ситуацией, а сотрудники посольства Бангладеш в Эр-Рияде работают с саудовскими властями над завершением необходимых формальностей для репатриации тел погибших.
Министр по делам благосостояния экспатриантов и трудоустройства за рубежом Арифул Хак Чоудхури, поручил должностным лицам в кратчайшие сроки организовать репатриацию тел погибших, а также обеспечить семьям пострадавших необходимую государственную поддержку и выплату компенсаций.
Около 3,5 миллионов бангладешцев проживают в Саудовской Аравии, которая остается основным местом назначения для бангладешских рабочих-мигрантов. В прошлом году они отправили домой более 2,7 миллиарда долларов в виде денежных переводов.