Սաուդյան Արաբիայի գործարաններից մեկում հրդեհի հետևանքով 16 աշխատանքային միգրանտ է զոհվել
Սաուդյան Արաբիայի մայրաքաղաք Ռիադում բազմոցների արտադրության գործարանում բռնկված խոշոր հրդեհի հետևանքով 16 բանգլադեշցի աշխատանքային միգրանտ է զոհվել։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
Հրդեհը բռնկվել է օգոստոսի 9-ին՝ Մուսա Սանայա արդյունաբերական գոտում։
Բանգլադեշի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտնել է, որ հետևում է իրավիճակին, իսկ Ռիադում Բանգլադեշի դեսպանատան պաշտոնյաները համագործակցում են Սաուդյան Արաբիայի իշխանությունների հետ՝ զոհվածների մարմինները հայրենիք տեղափոխելու անհրաժեշտ ձևակերպումներն ավարտելու ուղղությամբ։
Արտագաղթյալների բարեկեցության և արտերկրում զբաղվածության հարցերով նախարար Արիֆուլ Հաք Չոուդհուրին պաշտոնյաներին հանձնարարել է հնարավորինս արագ կազմակերպել զոհվածների մարմինների վերադարձը, ինչպես նաև ապահովել անհրաժեշտ պետական աջակցությունն ու փոխհատուցումը զոհվածների ընտանիքներին։
Մոտ 3.5 միլիոն բանգլադեշցի բնակվում է Սաուդյան Արաբիայում, որը շարունակում է մնալ բանգլադեշցի աշխատանքային միգրանտների գլխավոր ուղղությունը։ Անցած տարի նրանք հայրենիք են ուղարկել ավելի քան 2.7 միլիարդ դոլարի դրամական փոխանցումներ։

A major fire at a sofa manufacturing factory in Riyadh, the Saudi capital, killed 16 Bangladeshi migrant workers, Reuters reported citing officials in Dhaka.
The fire broke out on Sunday in the Musa Sanaiya industrial area.
Bangladesh’s Ministry of Foreign Affairs is monitoring the situation, while officials from the Bangladesh Embassy in Riyadh are working with Saudi authorities to complete the repatriation formalities.
Expatriates’ Welfare and Overseas Employment Minister Ariful Haque Choudhury has instructed officials to bring back the bodies as soon as possible and ensure necessary government assistance and compensation for the bereaved families.
With around 3.5 million Bangladeshis living in Saudi Arabia, the country remains the largest destination for Bangladeshi migrant workers, who sent home more than $2.7 billion in remittances last year.