Գուտերեշը շնորհավորել է Փաշինյանին
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը շնորհավորական ուղերձ է հղել Նիկոլ Փաշինյանին ՀՀ վարչապետի պաշտոնում վերանշանակվելու առիթով։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, ուղերձում ասված է.
Ցանկանում եմ իմ անկեղծ շնորհավորանքները հղել Ձեզ ՀՀ վարչապետի պաշտոնում վերանշանակվելու առիթով՝ միաժամանակ մաղթելով հաջողություններ պաշտոնավարման ընթացքում։
Հայաստանը Միավորված Ազգերի Կազմակերպության կարևոր գործընկեր է մեր ընդհանուր նպատակներին հասնելու գործում, որոնք կենտրոնացած են «Կայուն զարգացման 2030 թվականի օրակարգի» շուրջ։
Վստահ եմ, որ Ձեր առաջնորդությամբ Հայաստանի Կառավարությունը կշարունակի կառուցողական դեր խաղալ ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման, կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի գործողությունների արագացման, գենդերային հավասարության, մարդու իրավունքների և տարածաշրջանային խաղաղության ու անվտանգության առաջխաղացման գործում։ Օգտվելով այս հնարավորությունից՝ խրախուսում եմ Ձեր Կառավարությանը կրկնապատկել ջանքերը կանանց քաղաքական մասնակցության, այդ թվում՝ Կառավարությունում և բարձրաստիճան պաշտոններում գենդերային հավասարության հասնելու հարցում։
ՄԱԿ-ի անունից ցանկանում եմ վստահեցնել Ձեզ, Կառավարությանը և Հայաստանի ժողովրդին մեր շարունակական աջակցության հարցում։

United Nations Secretary-General António Guterres has congratulated Nikol Pashinyan on his reappointment as Prime Minister of the Republic of Armenia.
According to the Prime Minister’s Office, Guterres said in his message:
I would like to extend my sincere congratulations on your reappointment as Prime Minister of the Republic of Armenia and wish you every success in your tenure.
Armenia is an important partner of the United Nations in achieving our shared goals centred on the 2030 Agenda for Sustainable Development.
I am confident that, under your leadership, the Government of Armenia will continue to play a constructive role in strengthening democratic institutions, accelerating climate action, promoting gender equality, advancing human rights, and fostering regional peace and security. I also take this opportunity to encourage your Government to redouble its efforts to promote women’s political participation, including achieving gender equality in the Government and in senior leadership positions.
On behalf of the United Nations, I wish to assure you, your Government and the people of Armenia of our continued support.