Գուտերեշը շնորհավորել է Փաշինյանին
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը շնորհավորական ուղերձ է հղել Նիկոլ Փաշինյանին ՀՀ վարչապետի պաշտոնում վերանշանակվելու առիթով։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, ուղերձում ասված է.
Ցանկանում եմ իմ անկեղծ շնորհավորանքները հղել Ձեզ ՀՀ վարչապետի պաշտոնում վերանշանակվելու առիթով՝ միաժամանակ մաղթելով հաջողություններ պաշտոնավարման ընթացքում։
Հայաստանը Միավորված Ազգերի Կազմակերպության կարևոր գործընկեր է մեր ընդհանուր նպատակներին հասնելու գործում, որոնք կենտրոնացած են «Կայուն զարգացման 2030 թվականի օրակարգի» շուրջ։
Վստահ եմ, որ Ձեր առաջնորդությամբ Հայաստանի Կառավարությունը կշարունակի կառուցողական դեր խաղալ ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման, կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի գործողությունների արագացման, գենդերային հավասարության, մարդու իրավունքների և տարածաշրջանային խաղաղության ու անվտանգության առաջխաղացման գործում։ Օգտվելով այս հնարավորությունից՝ խրախուսում եմ Ձեր Կառավարությանը կրկնապատկել ջանքերը կանանց քաղաքական մասնակցության, այդ թվում՝ Կառավարությունում և բարձրաստիճան պաշտոններում գենդերային հավասարության հասնելու հարցում։
ՄԱԿ-ի անունից ցանկանում եմ վստահեցնել Ձեզ, Կառավարությանը և Հայաստանի ժողովրդին մեր շարունակական աջակցության հարցում։

Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш направил поздравительное послание Николу Пашиняну
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш направил поздравительное послание Николу Пашиняну по случаю переназначения на должность премьер-министра Республики Армения. Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью администрации премьер-министра Армении, в послании говорится:
Желаю направить Вам свои искренние поздравления по случаю переназначения на должность премьер-министра Республики Армения, желаю успехов в Вашей деятельности.
Армения является важным партнером Организации Объединенных Наций в деле достижения наших общих целей, сосредоточенных вокруг «Повестки дня в области устойчивого развития на период до 2030 года».
Уверен, что под Вашим руководством правительство Армении продолжит играть конструктивную роль в укреплении демократических институтов, ускорении действий по борьбе с изменением климата, продвижении гендерного равенства, прав человека, а также регионального мира и безопасности. Пользуясь случаем, призываю Ваше правительство удвоить усилия в вопросе политического участия женщин, в том числе достижения гендерного равенства в правительстве и на высокопоставленных должностях.