Կառավարությունը 15,65 մլրդ դրամ կհատկացնի ճանապարհների և տրանսպորտային օբյեկտների հիմնանորոգմանն ու տեխնիկական սպասարկմանը
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ՝ պետբյուջեում կկատարվի 15,65 միլիարդ դրամի վերաբաշխում․ այս միջոցները կուղղվեն մի շարք հանրապետական և միջպետական ճանապարհների և տրանսպորտային օբյեկտների հիմնանորոգմանն ու տեխնիկական սպասարկմանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Ճանապարհաշինական ծրագրերին գումար հատկացնելու մասին» հարցը հավանության արժանացավ Կառավարության օգոստոսի 6-ի նիստում։
Հարցի զեկուցող, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը նշեց, որ նախագծով նախատեսվում է կատարել 15,65 միլիարդ դրամի վերաբաշխում և դրանք ուղղել մի շարք ճանապարհների և տրանսպորտային օբյեկտների հիմնանորոգման, փորձաքննության, նախագծերի ծառայությունների ձեռքբերման, ինչպես նաև տեխնիկական և հեղինակային հսկողության ծառայությունների ձեռքբերման համար։
«Նախագծի մեջ ընդգրկված ընդհանուր ճանապարների երկարությունը կազմում է 63,5 կմ՝ մի մասը հանրապետական նշանակության, մի մասն էլ՝ միջպետական։ Զգալի մասը տեղական նշանակության ճանապարհներ են։ Կցանկանամ նաև նշել, որ նախորդ չզեկուցվող հարցերի երկու հարցով էլ կրկին վերաբաշխումներ ենք արել, և 3,7 միլիարդ դրամ արդեն հատկացրել ենք ընդհանուր 76,4 կմ երկարությամբ ճանապարհների միջին նորոգման և 1,6 միլիարդ դրամ՝ կլաստերային դպրոցներ տանող ընդհանուր 6 կմ երկարությամբ ճանապարհների նորոգման ու հիմնանորոգման համար»,-մանրամասնեց Դավիթ Խուդաթյանը։

The Cabinet has approved the reallocation of 15.65 billion drams (about US$42.8 million) from the state budget to fund the capital repair and technical maintenance of several republican and interstate roads, as well as transport infrastructure facilities.
“The total length of roads included in the program is 63.5 kilometers. Some are of republican significance, while others are interstate roads. A significant portion consists of local roads,” Minister of Territorial Administration and Infrastructure Davit Khudatyan said at the Cabinet meeting, adding that the measures will also include oversight and procurement.
He also noted that additional reallocations had been made under two other consent agenda items previously approved by the government. Of these, 3.7 billion drams had already been allocated for medium repairs of roads with a total length of 76.4 kilometers, while 1.6 billion drams had been allocated for the repair and capital renovation of roads leading to cluster schools, covering a total length of 6 kilometers.