Քննարկվել է ՀՀ Կառավարության 2026–2031 թվականների ծրագրի նախագիծը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության 2026–2031 թվականների ծրագրի նախագիծը։
Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել ծրագրի առաջնահերթություններին, տարբեր ուղղություններով ակնկալվող արդյունքային ցուցանիշներին, նախատեսվող միջոցառումներին և այլ հարցերի։
Քննարկման ընթացքում գերատեսչությունների ղեկավարները հանդես են եկել առաջարկություններով և դիտարկումներով։
Վարչապետը հանձնարարել է սեղմ ժամկետում լրամշակել նախագիծը, որը Կառավարության հավանությանն արժանանալուց հետո կներկայացվի Ազգային ժողով։

Draft of Armenia’s 2026–2031 government programme discussed
A meeting chaired by Prime Minister Nikol Pashinyan has discussed the draft programme of the Government of the Republic of Armenia for 2026–2031.
According to the Information and Public Relations Department of the Prime Minister’s Office, the discussion focused on the programme’s priorities, expected performance indicators across various sectors, planned measures and other related issues.
During the meeting, the heads of government agencies presented proposals and observations.
The prime minister instructed officials to finalise the draft within a short timeframe. Once approved by the government, it will be submitted to the National Assembly.