ԱԺ նախագահը ներկայացրել է Հայաստանի անվտանգության հիմնական սպառնալիքների վերաբերյալ իր գնահատականը
Հայաստանի անվտանգության սպառնալիքներից են Ադրբեջանի հետ խաղաղության դեռևս անշրջելի և ամբողջությամբ ինստիտուցիոնալացված չլինելը, Թուրքիայի հետ փակ սահմանն ու դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայությունը, ինչպես նաև տնտեսական, անվտանգային և էներգետիկ կապերի ոչ բավարար դիվերսիֆիկացումը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Ազգային ժողովում հայտարարել է ԱԺ նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը՝ արձագանքելով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Քրիստինե Վարդանյանի ելույթին և Հայաստանի նկատմամբ առկա սպառնալիքների աղբյուրների վերաբերյալ նրա հարցադրմանը։
«Մեր սպառնալիքները գալիս են, առաջինը՝ Ադրբեջանից. Ադրբեջանի հետ մենք ունենք խաղաղություն, բայց այդ խաղաղությունը դեռ անշրջելի չէ և վերջնականապես ինստիտուցիոնալացված չէ։ Այսինքն՝ Ադրբեջանի հետ լիարժեք խաղաղության բացակայությունը միանշանակ և աներկբայորեն սպառնալիք է Հայաստանի Հանրապետության անվտանգությանը»,- ասել է Ռուբինյանը։
Նրա խոսքով՝ սպառնալիք է նաև Թուրքիայի հետ սահմանի փակ լինելն ու երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայությունը։
«Մենք ունենք սպառնալիք Թուրքիայի կողմից, որովհետև անմիջական հարևանի հետ փակ սահման ունենալն առնվազն տնտեսական սպառնալիք է, իսկ հաստատված դիվանագիտական հարաբերություններ չունենալն առնվազն դիվանագիտական սպառնալիք է»,- նշել է ԱԺ նախագահը։
Ռուբինյանը հնարավոր սպառնալիքների շարքում ընդգրկել է նաև Հայաստանի տնտեսական ու անվտանգային կապերի, էներգետիկ ռեսուրսների աղբյուրների և տարանցիկ ճանապարհների ոչ բավարար դիվերսիֆիկացված վիճակը։
Նրա խոսքով՝ իշխանության և ընդդիմության մոտեցումների տարբերությունն այն է, որ իշխանությունը փորձում է արձանագրված սպառնալիքները չեզոքացնել և դրանց լուծումներ գտնել։
«Մենք տեսնում ենք սպառնալիքը և ուզում ենք վերացնել կամ չեզոքացնել այն։ Տեսանք, որ խաղաղություն չկա, հասանք խաղաղության։ Հիմա տեսնում ենք, որ այն դեռ անշրջելի չէ և հարյուր տոկոսով ինստիտուցիոնալացված չէ, ու ուզում ենք այն անշրջելի դարձնել և ինստիտուցիոնալացնել»,- ասել է Ռուբինյանը։
Անդրադառնալով Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններին՝ նա նշել է, որ հայկական կողմը բանակցությունների միջոցով փորձում է հասնել սահմանի բացմանն ու հարաբերությունների կարգավորմանը։
«Տեսնում ենք Թուրքիայի հետ փակ սահմանը, տեսնում ենք, որ դա սպառնալիք է մեր տնտեսվարողների և ընդհանրապես Հայաստանի համար։ Բանակցում ենք, որպեսզի որևէ լուծման գանք, և այդ ընթացքում քայլ առ քայլ առաջ ենք գնում»,- ընդգծել է ԱԺ նախագահը։
Ռուբինյանը քննադատել է ՀՅԴ-ի քաղաքական մոտեցումը՝ պնդելով, որ կուսակցությունը ոչ թե փորձում է չեզոքացնել սպառնալիքները, այլ քաղաքականապես շահագործում է դրանք։
Ռուբինյանի խոսքով՝ Հայաստանում բոլորը գիտակցում են, որ Թուրքիայի հետ չկարգավորված հարաբերությունները և Ադրբեջանի հետ վերջնականապես չինստիտուցիոնալացված խաղաղությունը սպառնալիքներ են։
«Հայաստանում չկա մարդ, որը չիմանա, որ Թուրքիայի հետ չկարգավորված հարաբերությունները սպառնալիք են, կամ չիմանա, որ Ադրբեջանի հետ վերջնականապես ինստիտուցիոնալացված խաղաղության բացակայությունը սպառնալիք է»,- ասել է ԱԺ նախագահը։
Նա անդրադարձել է նաև Ռուսաստանի կողմից հայկական արտադրանքի ներմուծման նկատմամբ կիրառվող սահմանափակումներին՝ Քրիստինե Վարդանյանին առաջարկելով հստակ դիրքորոշում հայտնել դրա վերաբերյալ։
Ռուբինյանը հարցրել է՝ արդյոք ընդդիմադիր խմբակցությունը համարո՞ւմ է, որ Հայաստանի տնտեսվարողների արտադրանքը խախտում է Եվրասիական տնտեսական միության չափանիշները, և արդյոք հիմնավորված են, օրինակ, «Ջերմուկ» հանքային ջրի նկատմամբ առաջացած խնդիրները։
«Եթե կարծում եք, որ մեր արտադրանքը չի խախտում որևէ չափանիշ, խնդրում եմ ասել՝ գործընկերայի՞ն է որևէ չափանիշ չխախտող ապրանքի նկատմամբ տնտեսական սահմանափակում կիրառելը։ Արդյոք այստեղ գործ չունե՞նք ճնշման դրսևորման հետ, արդյոք այդ ճնշումն ինքնին սպառնալիք չի՞ պարունակում, օրինակ՝ մեր ինքնիշխանության դեմ»,- հարցրել է Ռուբինյանը։
ԱԺ նախագահը Քրիստինե Վարդանյանին կոչ է արել իր ելույթում ուղիղ և հստակ պատասխանել այդ հարցերին՝ ընդգծելով, որ դրանց շուրջ քննարկումը բովանդակային քաղաքական բանավեճ է։

Председатель Национального Собрания представил свой взгляд на основные угрозы безопасности Армении
К угрозам безопасности Армении относится тот факт, что мир с Азербайджаном еще не стал необратимым и полностью институционализированным, закрытая граница с Турцией и отсутствие дипломатических отношений, а также недостаточная диверсификация экономических, связей в сфере безопасности и энергетики.
Как сообщает “Арменпресс”, это заявил спикер Национального Собрания Рубен Рубинян в ответ на выступление депутата от фракции “Айастан” Кристине Варданян и ее вопрос об источниках угроз для Армении.
“Угрозы исходят, прежде всего, от Азербайджана. У нас есть мир с Азербайджаном, но этот мир еще не стал необратимым и окончательно не институционализирован. Иными словами, отсутствие полного мира с Азербайджаном определенно и однозначно представляет угрозу безопасности Республики Армения”, — сказал Рубинян.
По его словам, закрытая граница с Турцией и отсутствие дипломатических отношений между двумя странами также являются угрозами.
“У нас есть угроза со стороны Турции, потому что закрытая граница с непосредственным соседом представляет собой как минимум экономическую угрозу, а отсутствие установленных дипломатических отношений — как минимум дипломатическую угрозу”, — отметил спикер Национального Собрания.
Рубинян также включил в число возможных угроз недостаточно диверсифицированное состояние экономических связей и связей в области безопасности Армении, источников энергетических ресурсов и транзитных дорог.
По его словам, разница между подходами правительства и оппозиции заключается в том, что правительство пытается нейтрализовать выявленные угрозы и найти пути их устранения.
“Мы видим угрозу и хотим её устранить или нейтрализовать. Мы видели, что мира нет, мы достигли мира. Теперь мы видим, что это ещё не необратимо и не закреплено на сто процентов, и мы хотим сделать это необратимым и закрепить на институциональном уровне”, — сказал Рубинян.
Говоря об армяно-турецких отношениях, он отметил, что армянская сторона пытается добиться открытия границы и нормализации отношений путём переговоров.
“Мы видим закрытую границу с Турцией, мы видим, что это угроза для наших бизнесменов и Армении в целом. Мы ведем переговоры, чтобы прийти к какому-то решению, и в этом процессе шаг за шагом продвигаемся вперед”, — подчеркнул спикер Национального Собрания.
Рубинян раскритиковал политический подход АРФ, заявив, что партия не пытается нейтрализовать угрозы, а использует их в политических целях.
По словам Рубиняна, все в Армении понимают, что нерегулируемые отношения с Турцией и неокончательно институционализированный мир с Азербайджаном представляют угрозу.
“В Армении нет ни одного человека, который бы не знал, что нерегулируемые отношения с Турцией представляют угрозу, или который бы не знал, что отсутствие окончательно институционализированного мира с Азербайджаном представляет угрозу”, — сказал спикер Национального Собрания.
Он также коснулся ограничений, введенных Россией на импорт армянской продукции, предложив Кристине Варданян четко выразить свою позицию по этому вопросу.
Рубинян спросил, считает ли оппозиционная фракция, что продукция хозяйствующих субъектов Армении нарушает стандарты Евразийского экономического союза, и обоснованы ли, например, проблемы, связанные с минеральной водой “Джермук”.
“Если вы считаете, что наша продукция не нарушает никаких стандартов, скажите, пожалуйста, является партнерством применение экономических ограничений к продукту, который не нарушает никаких стандартов? Не имеем ли мы дело с проявлением давления, не содержит ли это давление само по себе угрозу, например, нашему суверенитету?” — спросил Рубинян.
Спикер Национального Собрания призвал Кристине Варданян ответить на эти вопросы прямо и четко, подчеркнув, что обсуждение этих вопросов является содержательной политической дискуссией.