«Հին Խնձորեսկ»-ի Անապատ եկեղեցու պեղումների ընթացքում բացվել է 1748-1749 թվականների տապանաքար
Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ֆինանսավորմամբ «Հին Խնձորեսկ» պատմամշակութային արգելոցի Անապատ եկեղեցու տարածքում իրականացվող հնագիտական պեղումները շարունակվում են։
«Արմենպրես»-ին ՊՈԱԿ-ից տեղեկացրին, որ անապատ եկեղեցու հյուսիսային պատի տակ իրականացված մաքրման աշխատանքների արդյունքում ամբողջությամբ տեսանելի է դարձել 1748-1749 թվականներով թվագրվող տապանաքարը, որը պատկանում է Ղրաբեկի որդի Սարքիսին։
Պեղումները կշարունակվեն մինչև օգոստոսի 31-ը։
«Դրանց նպատակն է նոր տվյալներ ստանալ հուշարձանի վերաբերյալ և հստակեցնել Անապատ եկեղեցու վերականգնման նախագծի լուծումները»,-տեղեկացրին ՊՈԱԿ-ից։

В ходе раскопок церкви Анапат в «Старом Хндзореске» открыта надгробная плита 1748—1749 годов
Продолжаются археологические раскопки, проводимые на территории церкви Анапат историко-культурного заповедника «Старый Хндзореск» при финансировании ГНКО «Служба охраны» министерства образования, науки, культуры и спорта Армении.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе ГНКО, в результате очистительных работ, проведенных под северной стеной церкви Анапат, полностью стала видна надгробная плита, датируемая 1748—1749 годами, которая принадлежит Саркису, сыну Грабека.
Раскопки продолжатся до 31 августа.
«Цель раскопок — получить новые данные о памятнике и уточнить решения проекта восстановления церкви Анапат», — сообщили в ГНКО.