ՌԴ ներկայացուցիչն անդրադարձել է ՀԱՊԿ-ում Հայաստանին ձայնի իրավունքից զրկելու հնարավորությանը
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչ Վիկտոր Վասիլևն անդրադարձել է Կազմակերպությունում Հայաստանին ձայնի իրավունքից զրկելու հնարավորությանը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հաղորդում է ռուսական «Ռիա Նովոստի» գործակալությունը, Վասիլևն ասել է, որ Հայաստանին ՀԱՊԿ-ում ձայնի իրավունքից զրկելու համար կոնսենսուս կպահանջվի։
«Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության հերթական նիստն անցկացվելու է Մոսկվայում, նոյեմբերի 11-ին։ Եվ, հավանաբար, անդամ երկրների ղեկավարներն այդ հարցը կքննարկեն (խմբ. Հայաստանին ՀԱՊԿ-ում ձայնի իրավունքից զրկելու հարցը)։ Այդ հարցով որոշումը, եթե դրա կարիքը լինի, կընդունվի կոնսենսուսով»,- ասել է նա։
ՀԱՊԿ-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցիչը հավելել է, որ ՀԱՊԿ-ի կանոնադրության 25-րդ հոդվածն անդրադառնում է Կազմակերպության անդամ երկրների կողմից քվոտային պաշտոններում թեկնածուներ առաջադրելու հնարավորության, ինչպես նաև Կազմակերպության մարմիններում ձայնի իրավունքի կասեցմանն այն դեպքերում, երբ անդամ երկիրը երկու տարվա ընթացքում չի կատարում Կազմակերպության նկատմամբ ֆինանսական պարտավորությունները։
«Դե ֆակտո այսպիսի իրավիճակ է արդեն ավելի քան երկու տարի, քանի որ Հայաստանը իր քաղաքացիներին չի առաջադրում քվոտային պաշտոնների համար, ինչպես նաև հետ է կանչել իր ներկայացուցիչներին ՀԱՊԿ-ի միացյալ շտաբից»,- ասել է Վասիլևը։

Постпред России коснулся возможности лишения Армении права голоса в ОДКБ
Постоянный представитель России при Организации Договора о коллективной безопасности Виктор Васильев затронул возможность лишения Армении права голоса в организации.
Как передает “Арменпресс” со ссылкой на “РИА Новости”, Васильев заявил, что для лишения Армении права голоса в ОДКБ потребуется консенсус.
“Очередная сессия Совета коллективной безопасности ОДКБ будет проходить в Москве 11 ноября, и лидеры государств будут, вероятно, обсуждать данный вопрос. Решение по нему, если таковое потребуется, будет приниматься консенсусом”, — сказал он.
Постоянный представитель России при ОДКБ добавил, что статья 25 Устава ОДКБ затрагивает возможность приостановления права выдвижения граждан данного государства на квотные должности, а также лишения права голоса в органах Организации в случае невыполнения обязательств по погашению задолженности перед бюджетом Организации в течение двух лет.
“Де-факто данное положение дел действует уже более двух лет, так как Армения не выдвигает своих граждан на квотные должности в Секретариат, а также отозвала своих представителей из Объединенного штаба ОДКБ”, — заявил Васильев.
Армения приостановила свое участие в работе ОДКБ с февраля 2024 года. Об этом премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил в интервью телеканалу France 24, подчеркнув, что ОДКБ не выполнила свои обязательства перед Арменией по обеспечению безопасности.