ՀՀ նախագահը Վարդգես Մահտեսյանին է հանձնել Հայաստանի Հանրապետության պետական պարգևը՝ Երախտագիտության մեդալը
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատում հայ համայնքի պետական ներկայացուցիչ Վարդգես Մահտեսյանին և նրան հանձնել Հայաստանի Հանրապետության պետական պարգևը՝ Երախտագիտության մեդալը։
«Ողջունելով Վարդգես Մահտեսյանին՝ Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը շնորհավորել է նրան, բարձր գնահատել հայանպաստ գործունեությունն ու Հայաստան-Կիպրոս հարաբերությունների ամրապնդման գործում ունեցած ավանդը և մաղթել հետագա հաջողություններ»,– «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշված է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրության մեջ։
2021 թվականին Հայաստանի Հանրապետության Անկախության օրվա առթիվ, որոշում էր կայացվել Երախտագիտության մեդալով պարգևատրել Վարդգես Մահտեսյանին Հայաստան-սփյուռք կապերի ամրապնդման, հայապահպանության, ինչպես նաև հայրենիքի պաշտպանության և անվտանգության ապահովման գործում ներդրած ավանդի համար:

Armenian president presents State Award of the Republic of Armenia, Medal of Gratitude, to Vartkes Mahdessian
President of the Republic of Armenia Vahagn Khachaturyan has received Vartkes Mahdessian, the representative of the Armenian community in the House of Representatives of Cyprus, and presented him with the State Award of the Republic of Armenia – the Medal of Gratitude.
“Welcoming Vartkes Mahdessian, President Vahagn Khachaturyan congratulated him, highly commended his pro-Armenian activities and his contribution to strengthening Armenia-Cyprus relations, and wished him continued success,” the Office of the President of the Republic of Armenia said in a statement.
In 2021, on the occasion of Armenia’s Independence Day, a decision was made to award Mahdessian the Medal of Gratitude in recognition of his contribution to strengthening Armenia-Diaspora ties, preserving Armenian identity, and supporting the defence and security of the homeland.