ՀՀ նախագահը Վարդգես Մահտեսյանին է հանձնել Հայաստանի Հանրապետության պետական պարգևը՝ Երախտագիտության մեդալը
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատում հայ համայնքի պետական ներկայացուցիչ Վարդգես Մահտեսյանին և նրան հանձնել Հայաստանի Հանրապետության պետական պարգևը՝ Երախտագիտության մեդալը։
«Ողջունելով Վարդգես Մահտեսյանին՝ Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը շնորհավորել է նրան, բարձր գնահատել հայանպաստ գործունեությունն ու Հայաստան-Կիպրոս հարաբերությունների ամրապնդման գործում ունեցած ավանդը և մաղթել հետագա հաջողություններ»,– «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշված է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրության մեջ։
2021 թվականին Հայաստանի Հանրապետության Անկախության օրվա առթիվ, որոշում էր կայացվել Երախտագիտության մեդալով պարգևատրել Վարդգես Մահտեսյանին Հայաստան-սփյուռք կապերի ամրապնդման, հայապահպանության, ինչպես նաև հայրենիքի պաշտպանության և անվտանգության ապահովման գործում ներդրած ավանդի համար:

Президент Хачатурян вручил государственному представителю армянской общины в Палате представителей Кипра Вардгесу Магдесяну Медаль признательности
Президент Армении Ваагн Хачатурян принял государственного представителя армянской общины в Палате представителей Кипра Вардгеса Магдесяна (Vartkes Mahdessian) и вручил ему государственную награду Республики Армения — Медаль признательности.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, приветствуя Вардгеса Магдесяна, Ваагн Хачатурян поздравил его, высоко оценил проармянскую деятельность и вклад в укрепление отношений Армения — Кипр и пожелал дальнейших успехов.
В 2021 году по случаю Дня независимости Республики Армения было принято решение наградить Вардгеса Магдесяна Медалью признательности за вклад в укрепление связей Армения — диаспора, сохранение армянской идентичности, а также в дело защиты родины и обеспечения безопасности.