Հանքարդյունաբերության ապագան թվային լուծումներում է. Seaside Startup Summit-ում քննարկվել են ոլորտի տեխնոլոգիական վերափոխման հնարավորությունները
Հանքարդյունաբերության մրցունակության բարձրացումը, արտադրական գործընթացների թվայնացումը, արհեստական բանականության և նորարարական տեխնոլոգիաների կիրառումը դարձել են Seaside Startup Summit-ի շրջանակում անցկացված Mining Innovation Summit-ի առանցքային թեմաները։ «Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ հատուկ նախագծի ձևաչափով կազմակերպված համաժողովը մեկ հարթակում համախմբել էր հանքարդյունաբերության, տեխնոլոգիական ոլորտի, ստարտափ էկոհամակարգի, պետական կառույցների և միջազգային գործընկերների ներկայացուցիչներին՝ քննարկելու Հայաստանի տնտեսության երկու կարևոր ուղղությունների համագործակցության նոր հնարավորությունները։
«Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ»-ի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Վարդան Ջհանյանի խոսքով՝ մարդկության տեխնոլոգիական առաջընթացն անհնար է պատկերացնել առանց մետաղների, իսկ դրանց արդյունավետ և պատասխանատու օգտագործման կարևոր բաղադրիչը թվային տեխնոլոգիաների ներդրումն է։
«Հայաստանն ունի ներուժ, մենք ընդերքով հարուստ երկիր ենք, և այդ ներուժը պետք է ճիշտ օգտագործենք՝ ի շահ մեր պետության, ի շահ մեր տնտեսական զարգացման։ Ինչպես ցանկացած արդի ոլորտ, հանքարդյունաբերությունն էլ, բնականաբար, առանց թվային տեխնոլոգիաների անհնար է աշխատի։ Առանց թվային ծրագրերի և մոդելների անհնար է սկսել ընդերքից արդյունահանումը։ Ամբողջ արդյունաբերական շղթայում օգտագործվում են թվային տեխնոլոգիաներ»,-ասաց Ջհանյանը։
ԶՊՄԿ գլխավոր տնօրենի տեղակալ, թվայնացման գծով տնօրեն Սադըկ Ազիմովը վստահ է՝ հանքահարստացման ոլորտում նույնիսկ փոքր սխալը կարող է զգալի տնտեսական հետևանքներ ունենալ, ուստի արտադրական գործընթացների կառավարման, որակի վերահսկման և ռեսուրսների պլանավորման թվային համակարգերը դարձել են ռազմավարական անհրաժեշտություն։
«Հանքահարստացման ոլորտն ու տեխնոլոգիաները շատ սերտորեն կապված են։ Հանքարդյունաբերության ոլորտը նաև պատրաստ է ներդրումներ կատարել տեխնոլոգիաներում, քանի որ այն այդ տեխնոլոգիաների խոշոր սպառողներից է, և դրանց կիրառումը չափազանց կարևոր է ոլորտի համար։ Տեխնոլոգիական ընկերությունների համար շատ օգտակար է խորությամբ հասկանալ բավականին բարդ և առանձնահատուկ ոլորտը և լուծել այնտեղ առկա կոնկրետ խնդիրները։ Կարող եմ վստահորեն ասել, որ մենք շարժվում ենք ճիշտ ուղղությամբ և արդեն իսկ դրական արդյունքներ ենք ստանում ամենաժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառման շնորհիվ»,-նշեց Ազիմովը։
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Ասատուր Վարդանյանը նշեց, որ նման նախաձեռնությունները հնարավորություն են տալիս ոչ միայն ներկայացնել հանքարդյունաբերության դերը Հայաստանի տնտեսության մեջ, այլև նորարարական գաղափարներ ներգրավել ոլորտ։
«Սա լավ հարթակ է նորարարական ստարտափներ և գաղափարներ առաջարկելու, որոնք հետագայում կարող են զարգանալ և էապես նպաստել հանքարդյունաբերության թվային զարգացմանը, վերափոխմանը և տեխնոլոգիական վերազինմանը։ Կառավարությունն ակտիվ քայլեր է ձեռնարկում այս ոլորտում առկա բոլոր հարաբերությունները թվայնացնելու»,-կարծում է Վարդանյանը։
ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմինն արդեն լայնորեն կիրառում է թվային տեխնոլոգիաներ՝ վերահսկողության արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով՝ կիրառելով արդյունաբերական նշանակության անօդաչու թռչող սարքեր և լազերային սկանավորման համակարգեր, որոնք թույլ են տալիս ստանալ առավել ճշգրիտ տվյալներ:
«Հանքարդյունաբերության ոլորտում մենք բավականին լավ արդյունքներ ունենք այն իմաստով, որ խախտումներն ավելի քիչ են արձանագրվում՝ հաշվի առնելով, որ ընդերքօգտագործման ոլորտը միակ ոլորտն է, որն ազդեցություն է թողնում շրջակա միջավայրի բոլոր շերտերի վրա»,-ասաց նա։
«Լիդիան Արմենիա» ընկերության գործադիր տնօրեն Հայկ Ալոյանը ևս կարևորեց տեխնոլոգիաների դերը՝ նշելով, որ տվյալների հավաքագրումը, շրջակա միջավայրի մոնիթորինգը և թվային լուծումների ներդրումն արդեն դարձել են ժամանակակից հանքարդյունաբերության անբաժանելի մասը։
«Եթե մենք մի քանի տասնյակ տարի առաջ ունեինք մեկ-երկու աշխատող ՏՏ ոլորտից, որոնք ապահովում էին մեր համակարգիչների բնականոն աշխատանքը, ապա այսօր տեխնոլոգիական ոլորտը հանքարդյունաբերության առանցքային մասն է կազմում»,-հավելեց Ալոյանը։
Mining Innovation Summit-ի գլխավոր գործընկերն է ԶՊՄԿ-ն։
Seaside Startup Summit-ը մեկնարկել է հուլիսի 27-ին և մեկ շաբաթ շարունակ Սևանի ափին կհամախմբի ստարտափների, Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի, բիզնեսի և ներդրումային համայնքի ներկայացուցիչներին, պետական կառույցների և միջազգային փորձագետների։

Будущее горнодобывающей промышленности — в цифровых решениях: на Seaside Startup Summit обсуждены возможности технологической трансформации сферы
Повышение конкурентоспособности горнодобывающей промышленности, цифровизация производственных процессов, применение искусственного интеллекта и инновационных технологий стали ключевыми темами Mining Innovation Summit, который прошел в рамках Seaside Startup Summit. Как сообщает корр. Арменпресс, организованный в формате специального проекта саммит объединил на одной площадке представителей горнодобывающей промышленности, технологической сферы, стартап-экосистемы, государственных структур и международных партнеров для обсуждения новых возможностей сотрудничества двух важных направлений экономики Армении.
По словам первого заместителя генерального директора ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» (ЗММК) Вардана Джханяна, технологический прогресс человечества невозможно представить без металлов, а важным компонентом их эффективного и ответственного использования является внедрение цифровых технологий.
«Армения обладает потенциалом, мы страна с богатыми недрами, и этот потенциал мы должны использовать правильно — на благо нашего государства, на благо нашего экономического развития. Как и любая современная сфера, горнодобывающая промышленность, естественно, не может работать без цифровых технологий. Без цифровых программ и моделей невозможно начать добычу из недр. Во всей промышленной цепочке используются цифровые технологии», — сказал Джханян.
Заместитель генерального директора ЗММК, директор по цифровизации Садык Азимов уверен: в сфере обогащения полезных ископаемых даже небольшая ошибка может иметь значительные экономические последствия, поэтому цифровые системы управления производственными процессами, контроля качества и планирования ресурсов стали стратегической необходимостью.
«Сфера обогащения полезных ископаемых и технологии связаны очень тесно. Горнодобывающая сфера также готова инвестировать в технологии, поскольку она является одним из крупных потребителей этих технологий, и их применение чрезвычайно важно для сферы. Для технологических компаний очень полезно глубоко понимать эту довольно сложную и специфическую сферу и решать существующие там конкретные задачи. Могу с уверенностью сказать, что мы двигаемся в правильном направлении и уже получаем положительные результаты благодаря применению самых современных технологий», — отметил Азимов.
Заместитель министра территориального управления и инфраструктур Асатур Варданян отметил, что подобные инициативы дают возможность не только представить роль горнодобывающей промышленности в экономике Армении, но и привлечь в сферу инновационные идеи.
«Это хорошая площадка для предложения инновационных стартапов и идей, которые в дальнейшем могут развиваться и существенно способствовать цифровому развитию, трансформации и технологическому переоснащению горнодобывающей промышленности. Правительство предпринимает активные шаги по цифровизации всех существующих в этой сфере отношений», — считает Варданян.
Инспекционный орган по охране природы и недрам Армении уже широко применяет цифровые технологии в целях повышения эффективности контроля, используя беспилотные летательные аппараты промышленного назначения и системы лазерного сканирования, которые позволяют получать наиболее точные данные.
«В горнодобывающей сфере у нас довольно хорошие результаты в том смысле, что нарушений фиксируется меньше, учитывая, что сфера недропользования — единственная сфера, которая оказывает воздействие на все слои окружающей среды», — сказал он.
Исполнительный директор компании «Лидиан Армения» Айк Алоян также подчеркнул роль технологий, отметив, что сбор данных, мониторинг окружающей среды и внедрение цифровых решений уже стали неотъемлемой частью современной горнодобывающей промышленности.
«Если несколько десятков лет назад у нас было один-два сотрудника из сферы ИТ, которые обеспечивали нормальную работу наших компьютеров, то сегодня технологическая сфера составляет ключевую часть горнодобывающей промышленности», — добавил Алоян.
Главным партнером Mining Innovation Summit является ЗММК.
Seaside Startup Summit стартовал 27 июля и в течение одной недели на берегу Севана будет объединять представителей стартапов, сферы информационных технологий, бизнес- и инвестиционного сообщества, государственных структур и международных экспертов.