Թրամփը հնարավոր է համարում Սաուդյան Արաբիայի և Իսրայելի հարաբերությունների նորմալացումը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Financial Times թերթին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ հնարավոր է համարում Սաուդյան Արաբիայի և Իսրայելի միջև հարաբերությունների նորմալացումը։
Միացյալ Նահանգների ղեկավարը հայտնել է, որ հրեական պետության վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի և Սաուդյան Արաբիայի թագաժառանգ Մուհամեդ բեն Սալման Ալ Սաուդի հետ քննարկել է պետությունների միջև հարաբերությունների նորմալացումը։ ԱՄՆ առաջնորդը կարծում է, որ «երկու երկրներն էլ շատ կցանկանային, և դա կարող է տեղի ունենալ»։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ թերթը հավելել է, որ ԱՄՆ նախագահը լավատեսությամբ է նայում Ռիադի հետ միջուկային գործարքի շուրջ վերջնական համաձայնության հասնելու հեռանկարներին։
Հուլիսի 22-ին ԱՄՆ Էներգետիկայի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել, որտեղ ասվում է, որ ԱՄՆ-ն և Սաուդյան Արաբիան համաձայնագիր են կնքել Վաշինգտոնի կողմից Թագավորության խաղաղ միջուկային ծրագրի աջակցության վերաբերյալ։ Հայտարարության մեջ ընդգծվում է, որ համաձայնագիրը ներկայացվել է Կոնգրեսի քննարկմանը։ Փաստաթղթում նշվում է, որ այն նախատեսված է մի քանի տասնամյակների համար և կոչված է «ամերիկյան ընկերությունների համար լայն հնարավորություններ բացելու Սաուդյան Արաբիայի ատոմային էներգետիկայի զարգացման ծրագրին մասնակցելու համար»:

Трамп считает возможной нормализацию отношений между Саудовской Аравией и Израилем
Президент США Дональд Трамп в интервью Financial Times заявил, что считает нормализацию отношений между Саудовской Аравией и Израилем вполне возможной.
Глава Соединенных Штатов сообщил, что он обсудил этот вопрос с премьер-министром еврейского государства Биньямином Нетаньяху и наследным принцем Саудовской Аравии Мухаммедом бен Салманом Аль Саудом. Трамп считает, что “обе страны очень хотели бы этого, и это может произойти”. Как передает “Арменпресс”, в статье также добавлено, что президент США оптимистично оценивает перспективы достижения окончательного соглашения с Эр-Риядом по ядерной сделке.
22 июля Министерство энергетики США опубликовало заявление, в котором говорилось, что США и Саудовская Аравия подписали соглашение о поддержке Вашингтоном мирной ядерной программы Королевства. В заявлении подчеркивалось, что соглашение было представлено на рассмотрение Конгрессу. В документе говорится, что оно рассчитано на несколько десятилетий и призвано “открыть широкие возможности для американских компаний участвовать в программе развития ядерной энергетики Саудовской Аравии”.