Աննա Հակոբյանի կյանքի նկատմամբ սպառնալիքների վերաբերյալ հաղորդման առնչությամբ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ. ՔԿ
ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանի՝ իր կյանքի նկատմամբ սպառնալիքների վերաբերյալ հաղորդման ուսումնասիրման արդյունքում տեղեկատվական կամ հաղորդակցական տեխնոլոգիաներն օգտագործելով խուլիգանություն կատարելու դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին հայտնեց ՀՀ քննչական կոմիտեի մամուլի քարտուղար Կիմա Ավդալյանը։
«Տեղեկատվական կամ հաղորդակցական տեխնոլոգիաներն օգտագործելով խուլիգանություն կատարելու դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։ Նշենք, որ անձի վերաբերյալ մեկ այլ՝ բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչեր հնչեցնելու քրեական վարույթով կա կալանավորման որոշում և հայտարարված է հետախուզում»,- ասաց Ավդալյանը։
Ավելի վաղ ՔԿ-ից հայտնել էին, որ Աննա Հակոբյանի հաղորդումն ուսումնասիրման փուլում է։ ՀՀ գլխավոր դատախազությունն էլ ընթացք էր տվել նրա հրապարակմանը, որում Հակոբյանը հայտնել էր իր կյանքի նկատմամբ սպառնալիքներ զգալու մասին։
Վերջին շրջանում Աննա Հակոբյանը սոցիալական ցանցերում հրապարակումներ է տարածում՝ դատապարտելով ընտանիքում բռնությունը։ Հերթական տեսանյութում նա նշել էր, որ թեման բարձրաձայնելուց հետո իր կյանքի նկատմամբ սպառնալիքներ է զգում։
«Հուսով եմ՝ պետական մարմինները կկարողանան նման բան թույլ չտալ, որովհետև երկրի հեղինակությանը մեծ վնաս կլինի, եթե վարչապետի տիկինը բռնության զոհ դառնա»,- ասել էր Հակոբյանը՝ կանանց կոչ անելով չվախենալ և բարձրաձայնել ընտանիքում բռնության դեպքերի մասին։

Armenia’s Investigative Committee has launched criminal proceedings over alleged hooliganism committed through the use of information or communication technologies following a report by Anna Hakobyan, the wife of Prime Minister Nikol Pashinyan, regarding threats to her life.
“The criminal proceedings were initiated over an incident of hooliganism committed through the use of information or communication technologies. We also note that, in a separate criminal case involving public calls for violence against the individual, a detention order has been issued and the suspect has been placed on the wanted list,” Investigative Committee spokesperson Kima Avdalyan said.
Earlier, the Investigative Committee said Hakobyan’s report was under review. Armenia’s Prosecutor General’s Office had also initiated proceedings based on her public statement in which she said she felt her life was under threat.
In recent weeks, Hakobyan has published a series of social media posts condemning domestic violence. In one of her latest videos, she said that after speaking publicly about the issue, she had begun receiving threats to her life.
“I hope the state authorities will be able to prevent something like this from happening, because it would seriously damage the country’s reputation if the Prime Minister’s wife became a victim of violence,” Hakobyan said, urging women not to be afraid to speak out about domestic violence.