ՄԱԿ-ը մեկնաբանել է Սաուդյան Արաբիայի և ԱՄՆ-ի կողմից Իրաքի ուղղությամբ հասցված հարվածները
Սաուդյան Արաբիայի և Միացյալ Նահանգների կողմից Իրաքի ուղղությամբ իրականացված հարվածները կարող են հանգեցնել Մերձավոր Արևելքում իրավիճակի վատթարացման։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՏԱՍՍ»-ը, այս մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի խոսնակի տեղակալ Ֆարհան Հաքը։
«Մենք չենք ցանկանում տեսնել այս հակամարտության հետագա ընդլայնում», - ասել է նա ճեպազրույցի ժամանակ։ «Ռազմական գործողությունների տարածումը դեպի այլ երկրներ բացասական զարգացում է և կարող է մեզ հանգեցնել նախկինից շատ ավելի վատ իրավիճակի»,-նշել է Հաքը։
Նա հավելել է, որ համաշխարհային կազմակերպության ղեկավարը ցանկանում է, որ «կողմերը դադարեցնեն ռազմական գործողությունները և վերադառնան դիվանագիտական ջանքերին, այդ թվում՝ Պակիստանի, Կատարի և այլ երկրների կողմից խրախուսվող միջնորդական ջանքերին»։
Հուլիսի 28-ին ԱՄՆ-ի և Սաուդյան Արաբիայի ուժերը հարվածել են Իրաքում Իրանի կողմից աջակցվող խմբավորումների թիրախներին՝ ի պատասխան ամերիկյան ուժերի և թագավորության էներգետիկ ենթակառուցվածքի դեմ հարձակումների։

В ООН прокомментировали удары Саудовской Аравии и США по Ираку
Удары Саудовской Аравии совместно с США по Ираку представляют собой неблагоприятное развитие событий и могут привести к ухудшению ситуации на Ближнем Востоке. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил заместитель официального представителя генсека ООН Фархан Хак.
"Мы не хотим вновь видеть какого-либо расширения этого конфликта, - сказал он на брифинге. - Распространение боевых действий на большее число стран является неблагоприятным развитием событий и может привести нас к гораздо худшей ситуации, чем раньше".
Хак добавил, что глава всемирной организации хочет, чтобы "стороны прекратили боевые действия и вернулись к дипломатическим усилиям, в числе которых посреднические усилия, продвигаемые Пакистаном, Катаром и другими" странами.
В ночь на 29 июля официальный представитель Минобороны Саудовской Аравии Турки аль-Малики информировал о нанесении вооруженными силами королевства в координации с Центральным командованием ВС США "точечных ударов" по целям в Ираке. Согласно утверждению саудовской стороны, атакованные объекты связаны с действующими на иракской территории формированиями, которые причастны к нападениям на нефтяные объекты королевства. По последним данным, в результате ударов погибли 20 бойцов шиитского ополчения.