Ռուսաստանը Telegram-ի հիմնադիր Դուրովի նկատմամբ միջազգային հետախուզում է հայտարարել
Ռուսաստանը հուլիսի 29-ին հայտարարել է, որ Telegram-ի հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Պավել Դուրովի նկատմամբ միջազգային հետախուզում է հայտարարել՝ «ահաբեկչությանը հանցակցության» մեղադրանքով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորագրություն է տարածել Ռուսաստանի Անվտանգության դաշնային ծառայության (ԱԴԾ) հանրային կապերի կենտրոնը։
«Միջազգային հետախուզում է հայտարարվել Telegram-ի վարչակազմի ղեկավար Պ. Դուրովի նկատմամբ», - նշված ԱԴԾ հայտարարության մեջ։
Մոսկվան մեղադրում է Ռուսաստանում ծնված Դուրովին Ուկրաինայի հետախուզական գործակալությունների և «ահաբեկչական ու ծայրահեղական կազմակերպությունների» կողմից օգտագործվող ալիքները, չաթերը և բոտերը չհեռացնելու համար, որոնք, ըստ ԱԴԾ-ի հայտարարության, «օգտագործվել են Ռուսաստանի տարածքում դիվերսիոն-ահաբեկչական գործողությունների, զանգվածային սպանությունների նախապատրաստման և համակարգման և կիբեռհանցագործությունների իրականացման համար, ինչը հանգեցրել է բազմաթիվ մարդկային զոհերի, այդ թվում՝ կանանց և երեխաների շրջանում, ինչպես նաև պատճառել է միլիարդների նյութական վնաս»։
Դուրովը, որը տարիներ շարունակ ապրել է Ռուսաստանից դուրս և ունի Ֆրանսիայի և ԱՄԷ-ի անձնագրեր, գործը որակել է որպես քաղաքական դրդապատճառներով լի՝ Telegram-ում նշելով, որ Ռուսաստանի իշխանությունները պատրվակներ են փնտրում երկրի տարածքում հարթակի հասանելիությունը սահմանափակելու համար։
Telegram-ը Ռուսաստանում ամենատարածված հաղորդակցման հարթակներից մեկն է՝ տասնյակ միլիոնավոր ակտիվ օգտատերերով։ Euronews-ը նշում է, որ ՌԴ պաշտոնյաները տարիների ընթացքում բազմիցս փորձեր են արել արգելափակել կամ սահմանափակել ծառայությունը կամ ստիպել Դուրովին փոխանցել այս կամ այն օգտատիրոջ տվյալները։
41-ամյա Դուրովը բնակվում է Ֆրանսիայում, որտեղ նույնպես իրավական խնդիրների է բախվել Telegram-ում անօրինական բովանդակության տարածման մեղադրանքների պատճառով։
Դուրովը նաև հիմնադրել է Ռուսաստանում հայտնի VKontakte սոցիալական ցանցը, սակայն ստիպված է եղել հեռանալ ընկերությունից, քանի որ այն ճնշման է ենթարկվել իշխանությունների կողմից 2010-ականների կեսերին, երբ հիմնադրվել է Telegram-ը։

ФСБ России объявила в международный розыск основателя Telegram Павла Дурова
Федеральная служба безопасности России 29 июля объявила о начале международного розыска основателя и генерального директора Telegram Павла Дурова по обвинению в “содействии терроризму”. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщил Центр по связям с общественностью Федеральной службы безопасности (ФСБ) России
“Руководителю администрации “Telegram” П. Дурову предъявлено обвинение в рамках расследуемого уголовного дела по признакам состава преступления, предусмотренного ч. 1.1 ст.205.1 (содействие террористической деятельности) УК России, он объявляется в международный розыск”, — говорится в сообщении ФСБ.
Дуров, как менеджер “Telegram”, обвиняется в игнорировании требований об удалении каналов, чатов и ботов, которые, по данным ведомства, используются украинскими спецслужбами и террористическими и экстремистскими организациями для координации диверсий и вербовки граждан и совершения киберпреступлений, повлекших многочисленные человеческие жертвы, в том числе среди женщин и детей, и причинивших миллиардный материальный ущерб.
Павел Дуров, который много лет проживает за пределами России и имеет французский и эмиратский паспорта, назвал это дело политически мотивированным, написав в Telegram, что российские власти ищут предлоги для ограничения доступа к платформе в стране.
Telegram — одна из самых популярных коммуникационных платформ в России с десятками миллионов активных пользователей. Euronews отмечает, что российские власти неоднократно пытались заблокировать или ограничить работу сервиса, либо заставить Дурова передавать данные того или иного пользователя.
41-летний Дуров проживает во Франции, где также сталкивался с юридическими проблемами из-за обвинений в распространении незаконного контента в Telegram.
Павел Дуров также основал популярную российскую социальную сеть “ВКонтакте”, но в середине 2010-х годов покинул компанию и уехал из РФ из-за давления властей. Затем был основан Telegram.