Ալժիրի խորհրդարանն առաջին անգամ կին է գլխավորել
Ալժիրի խորհրդարանի ստորին պալատը՝ Ազգային ժողովրդական ժողովը, հուլիսի 28-ի երեկոյան խոսնակի պաշտոնում կին է ընտրել՝ երկրի պատմության մեջ առաջին անգամ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Le Figaro-ն։
Պետության չորրորդ պաշտոնատար անձը դարձել է Խալիդա Բուֆեդեշը. նա մասնագիտությամբ ալերգաբան բժիշկ է և խորհրդարանի պատգամավոր Ալժիրի նահանգից, որի մեջ մտնում է համանուն մայրաքաղաքը։
Բուֆեդեշն Ազգային ազատագրական ճակատի (ԱԱՃ) անդամ է, որն իշխանամետ կուսակցություն է և կանգնած է երկրի անկախության ակունքներում, նշում է հրատարակությունը։
Պարբերականի տեղեկատվության համաձայն՝ ԱԱՃ-ն վերջին խորհրդարանական ընտրություններում ստացել է ամենաշատ տեղերը՝ 407-ից 91-ը։ Ընտրողների մասնակցությունը կազմել է 21,24%, ինչն ամենացածր ցուցանիշն է երկրի ամբողջ պատմության ընթացքում։
Չնայած այն հանգամանքին, որ Ազգային ժողովրդական ժողովի ղեկավարն իգական սեռի ներկայացուցիչ է, ընտրություններն, ընդհանուր առմամբ, նշանավորվել են պատգամավոր ընտրված կանանց ցածր ներկայացվածությամբ. նրանք ընդամենը 25-ն են կամ 6,14%-ը։

Алжирский парламент впервые в истории страны возглавила женщина
Нижняя палата алжирского парламента, Национальное народное собрание, вечером 28 июля избрала спикером женщину, что стало первым подобным случаем в истории страны. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Le Figaro.
Четвертым официальным лицом стала Халида Буфедеш. Она по профессии аллерголог и член парламента от провинции Алжир, в которую входит одноименная столица.
Буфедеш является членом Национального фронта освобождения (НФО), проправительственной партии, стоящей у истоков независимости страны, отмечает издание.
По данным газеты, НФО получил наибольшее количество мест на последних парламентских выборах — 91 из 407. Явка избирателей составила 21,24%, что является самым низким показателем за всю историю страны.
Несмотря на то, что главой Национального народного собрания  является женщина, выборы в целом ознаменовались низкой представленностью женщин-депутатов - всего 25, или 6,14%.