Թրամփը հայտնել է Զելենսկու և Նեթանյահուի հետ լավ հանդիպումների մասին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հուլիսի 28-ին Սպիտակ տանը Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու և Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ առանձին հանդիպումներից հետո հայտարարել է, որ բանակցությունները երկու ղեկավարների հետ լավ են անցել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրառումներ է արել Truth Social հարթակում:
«Մեծ պատիվ էր հանդիպել Ուկրաինայի նախագահ Զելենսկու հետ: Քննարկվել են բազմաթիվ հարցեր: Հանդիպումը շատ լավ է անցել», - նշել է Թրամփը:
Ավելի վաղ Զելենսկին նույնպես հայտարարել էր, որ լավ հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ նախագահի հետ: Ըստ X հարթակում Զելենսկու գրառման՝ կողմերը քննարկել են Patriot համակարգերի համար բաղադրիչների արտադրության լիցենզիաների հարցը և «մի քանի այլ գաղափար, որոնք կարող են օգնել»:
Չնայած հարաբերություններում լարվածության մասին լուրերին՝ Թրամփը նաև շատ դրական է գնահատել Նեթանյահուի հետ հանդիպումը:
«Շատ լավ հանդիպում ունեցանք: Անշուշտ, քննարկվեցին բազմաթիվ կարևոր հարցեր», - նշել է նա:
Երկու հանդիպումներն էլ տեղի են ունեցել մամուլի համար փակ ռեժիմով:
Նեթանյահուն իր հերթին Թրամփի հետ հանդիպումը որակել է «գերազանց» և երբևէ տեղի ունեցած հանդիպումներից «լավագույններից մեկը»:

Трамп сообщил о хороших встречах с Зеленским и Нетаньяху
Президент США Дональд Трамп после отдельных встреч с президентом Украины Владимиром Зеленским и премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху в Белом доме 28 июля заявил, что переговоры с двумя лидерами прошли успешно. Как сообщает Арменпресс, об этом он написал на платформе Truth Social.
«Для меня было большой честью встретиться с президентом Украины Зеленским. Обсудили много вопросов. Встреча прошла очень хорошо», — отметил Трамп.
Ранее Зеленский также заявил, что у него состоялась хорошая встреча с президентом США. Согласно сообщению Зеленского на платформе X, стороны обсудили вопрос лицензирования производства компонентов для систем Patriot и «некоторые другие идеи, которые могли бы помочь».
Несмотря на слухи о напряженности в отношениях, Трамп также очень позитивно оценил встречу с Нетаньяху.
«У нас была очень хорошая встреча. Конечно, обсудили много важных вопросов», — отметил он.
Обе встречи прошли за закрытыми дверями. Нетаньяху, со своей стороны, назвал встречу с Трампом «превосходной» и «одной из лучших» встреч в своей жизни.