ՆԱՏՕ-ում հաստատել են Ռումինիայի օդային տարածքում ԱԹՍ-ի ոչնչացման մասին տեղեկությունները
ՆԱՏՕ-ն հաստատել է Ռումինիայի օդային տարածքում անհայտ անօդաչու թռչող սարքի ոչնչացման մասին տարածված տեղեկությունները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ տարածված հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ անօդաչուն ոչնչացնելու նպատակով օդ են բարձրացել երկու ռումինական F-16 կործանիչներ և երկու իտալական Eurofighters ինքնաթիռներ։
«Անօդաչու թռչող սարքը խոցվել է Ռումինիայի օդային տարածքում։ Հետաքննությունը շարունակվում է, և ՆԱՏՕ-ն սերտ կապի մեջ է Ռումինիայի իշխանությունների հետ»,-ասվում է դաշինքի հայտարարության մեջ։
Այդուհանդերձ, չի բացահայտվել, թե որ երկրին է պատկանում Ռումինիայի օդում խոցված անօդաչու թռչող սարքը։
Ավելի վաղ Ռումինիայի նախագահ Նիկուսոր Դանը ևս հայտարարել էր, որ F-16 կործանիչը խոցել է երկրի օդային տարածքը խախտած անօդաչու թռչող սարքը։

НАТО подтвердила факт сбития дрона в воздушном пространстве Румынии
НАТО подтвердила факт сбития БПЛА в воздушном пространстве Румынии утром в пятницу. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом говорится в заявлении Североатлантического альянса.
Ранее президент Румынии Никушор Дан заявил, что истребитель F-16 сбил беспилотник, нарушивший воздушное пространство страны.
"Беспилотник был сбит в воздушном пространстве Румынии", - говорится в сообщении альянса.
В НАТО добавили, что для нейтрализации БПЛА были подняты по тревоге два румынских истребителя F-16 и два итальянских истребителя Eurofighter.
"Расследование продолжается, и НАТО находится в тесном контакте с румынскими властями", - говорится в заявлении альянса.