Գևորգ Պապոյանն այցելել է Արարատի ցեմենտի գործարան
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն այցելել է էկոնոմիկայի նախարարության կառավարմանն անցած Արարատի ցեմենտի գործարան՝ տեղում ծանոթանալու արտադրական գործընթացի կազմակերպմանը։
Այցին մասնակցել են նաև Արարատի մարզպետ Սեդրակ Թևոնյանը, էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Էդգար Զաքարյանը և Արարատ համայնքի ղեկավար Ասլան Ավետիսյանը։
«Էկոնոմիկայի նախարարությունը ձեռնարկելու է անհրաժեշտ բոլոր քայլերը, որպեսզի գործարանն աշխատի ամբողջ հզորությամբ, անխափան և արդյունավետ։
Այցի ընթացքում ծանոթացա նաև գործարանի առջև ծառացած խնդիրներին և հանձնարարեցի դրանք համակողմանի ուսումնասիրել՝ դրանց լուծման ուղղությամբ անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկելու և արտադրության անխափան շարունակականությունն ապահովելու նպատակով»,- գրել է նախարարը։
Հուլիսի 16-ին ՀՀ դատախազությունը հայտնել էր, որ «Արարատցեմենտ»-ը հանձնվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարմանն ու պահպանմանը։ Նշենք, որ «Արարատցեմենտ»-ի սեփականատերը գործարար, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանն էր։
2023 թվականի հոկտեմբերի 9-ին Գլխավոր դատախազությունը հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան ընդդեմ Գագիկ Կոլյայի Ծառուկյանի և նրան փոխկապակցված անձանց՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման պահանջի մասին:
Հայցադիմումով, որպես ապօրինի ծագում ունեցող գույք, ի թիվս այլնի, պահանջվել էր հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերության բաժնետոմսերը:
Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործի շրջանակում, 2026 թվականի հուլիսի 13-ին Գլխավոր դատախազության կողմից Հակակոռուպցիոն դատարան էր ներկայացվել հայցի ապահովման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդություն՝ «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերության բաժնետոմսերի կառավարումն ու պահպանումը Հայաստանի Հանրապետությանը հանձնելու վերաբերյալ:
Դատարանի 2026 թվականի հուլիսի 15-ի որոշմամբ ներկայացված միջնորդությունը բավարարվել է. «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերության բաժնետոմսերի կառավարումը ու պահպանումը հանձնվել է Հայաստանի Հանրապետությանը:

Министр экономики Геворг Папоян посетил завод «Араратцемент»
Министр экономики Армении Геворг Папоян посетил завод «Араратцемент», переданный в управление министерства экономики, чтобы на месте ознакомиться с организацией производственного процесса.
Как передает Арменпресс, об этом Геворг Папоян написал на своей странице в Facebook.
Министра сопровождали губернатор Араратской области Седрак Тевонян, заместитель министра экономики Эдгар Закарян и глава общины Арарат Аслан Аветисян.
«Министерство экономики предпримет все необходимые шаги для того, чтобы завод работал на полную мощность, бесперебойно и эффективно.
В ходе визита я также ознакомился с проблемами, стоящими перед заводом, и поручил всесторонне их изучить, чтобы принять необходимые меры для их решения и обеспечить бесперебойное продолжение производства», — написал министр.
16 июля генеральная прокуратура Республики Армения сообщила, что «Араратцемент» передан в управление и на хранение Республики Армения. Отметим, что владельцем «Араратцемента» являлся предприниматель, председатель партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян.
9 октября 2023 года генеральная прокуратура подала в Антикоррупционный суд иск против Гагика Коляевича Царукяна и афилированных с ним лиц с требованием о конфискации имущества незаконного происхождения.
В исковом заявлении, помимо прочего, в качестве имущества незаконного происхождения содержалось требование о конфискации в пользу Республики Армения акций ЗАО «Араратцемент».
В рамках дела о конфискации имущества незаконного происхождения 13 июля 2026 года генеральная прокуратура направила в Антикоррупционный суд ходатайство о применении обеспечительной меры по иску — о передаче управления и хранения акций ЗАО «Араратцемент» Республике Армения.
Решением суда от 15 июля 2026 года указанное ходатайство было удовлетворено. Управление и хранение акций ЗАО «Араратцемент» переданы Республике Армения.