Մենք հարվածում ենք Պուտինին ամենացավոտ կետում. Կալասն անդրադարձել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների 21-րդ փաթեթին
Եվրամիությունն արդեն աշխատում է Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցների օգնությամբ ճնշումն ուժեղացնելու հաջորդ քայլերի վրա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին X սոցիալական ցանցում հայտնել է ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը։
«Մենք համաձայնեցրել ենք Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների 21-րդ փաթեթը։ Այն ներառում է լայնածավալ միջոցառումներ, որոնք ուղղված են Մոսկվայի ֆինանսական համակարգի, ռազմարդյունաբերական համալիրի և էներգետիկ ոլորտի դեմ, որոնք ապահովում են Ռուսաստանի ռազմական տնտեսության գործունեությունը։
Մենք հարվածում ենք Պուտինին ամենացավոտ կետում՝ կտրելով այն ֆինանսական աղբյուրները, որոնց վրա նա հենվում է իր պատերազմը շարունակելու համար։
Սա պատժամիջոցների ճանապարհի ավարտը չէ։ Մենք արդեն աշխատում ենք հաջորդ քայլերի վրա։ Եվրամիությունը պետք է պատրաստ լինի արձագանքել Ռուսաստանի կողմից հնարավոր ցանկացած հետագա սրմանը», - գրել է Կալասը։
Նա նշել է, որ խոսքը վերջին չորս տարիների ընթացքում պատժամիջոցների ամենախոշոր փաթեթի մասին է, որն ընդգրկում է ընդհանուր առմամբ 218 նոր սահմանափակում։
«ԵՄ-ն նաև արձագանքում է Ռուսաստանի շարունակական հարձակումներին խաղաղ բնակչության, ենթակառուցվածքների և մշակութային ժառանգության դեմ՝ պատժամիջոցների ցանկում ներառելով ավելի քան 50 ռազմարդյունաբերական կազմակերպություն, այդ թվում՝ Ռուսաստանի հեռահար անօդաչու թռչող սարքերի արտադրության մեջ ներգրավված հիմնական դերակատարներին։
Այս քայլը լրացնում է անցած շաբաթ սահմանված պատժամիջոցները, որոնք ուղղված էին ուկրաինացի ռազմագերիների և քաղաքացիական կալանավորված անձանց նկատմամբ բռնությունների և սպանությունների համար պատասխանատուների, ինչպես նաև այն տեխնոլոգիական ընկերությունների դեմ, որոնք աջակցում են Կրեմլին համացանցի օգտատերերի նկատմամբ իրականացվող ճնշումներում», - հայտնել է Կալասը։

Мы бьём Путина по самому больному месту – Кая Каллас о  21-ом пакете санкций против России
Европейский союз уже работает над следующими шагами по усилению давления на Россию с помощью санкций. Об этом, по сообщению Арменпресс, заявила в социальной сети X Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас.
«Мы согласовали 21-й пакет санкций против России. Он включает в себя масштабные меры, направленные против финансовой системы Москвы, военно-промышленного комплекса и энергетического сектора, обеспечивающих функционирование российской военной экономики.
Мы бьём Путина по самому больному месту, перекрывая финансовые источники, на которые он опирается для продолжения своей войны.
Это не конец на пути санкций. Мы уже работаем над следующими шагами. Европейский союз должен быть готов ответить на любую дальнейшую возможную эскалацию со стороны России», — написала Каллас.
Она отметила, что это крупнейший пакет санкций за последние четыре года, включающий в общей сложности 218 новых ограничений.
«ЕС также реагирует на продолжающиеся нападения России на мирных жителей, инфраструктуру и культурное наследие, включив в санкционный список более 50 военно-промышленных компаний, в том числе ключевых игроков, участвующих в производстве российских беспилотников дальнего действия.
Этот шаг дополняет санкции, введенные на прошлой неделе, которые были направлены против лиц, ответственных за жестокое обращение и убийства украинских военнопленных и гражданских лиц, а также технологических компаний, поддерживающих Кремль в его репрессиях против пользователей Интернета», — сказала Каллас.