Քննարկվել են Հայաստանի և Իտալիայի միջև ագրոպարենային ոլորտում երկկողմ համագործակցության զարգացման հնարավորությունները
Հուլիսի 21-ին Հռոմում տեղի է ունեցել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Անուշիկ Ավետյանի, Ներդրումների աջակցման կենտրոն հիմնադրամի տնօրեն Գոհար Աբաջյանի հանդիպումը Իտալիայի գյուղատնտեսության, պարենային ինքնիշխանության և անտառների նախարարության ներկայացուցչի, Fruitimprese՝ պտուղ-բանջարեղենի ոլորտի ձեռնարկությունների ազգային ասոցիացիայի նախագահ Պիետրո Մաուրոյի, Իտալիայի առևտրի գործակալության՝ ITA-ի ներկայացուցիչների հետ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Իտալիայի միջև ագրոպարենային ոլորտում երկկողմ համագործակցության զարգացման հնարավորությունները։
Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել միջազգային և իտալական մասնագիտացված ցուցահանդեսներում հայկական ագրոպարենային և սննդամթերքի արտադրանքի ներկայացմանը, հայկական և իտալական տնտեսվարող սուբյեկտների միջև ուղիղ կապերի ձևավորմանը, հայկական արտադրանքի՝ իտալական շուկա մուտք գործելու համար անհրաժեշտ ընթացակարգերին և համապատասխանության պահանջներին։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակելու ոլորտային հանդիպումները և աշխատանքային շփումները՝ քննարկված նախաձեռնությունները գործնական փուլ տեղափոխելու նպատակով։

Обсуждены возможности развития двустороннего сотрудничества между Арменией и Италией в агропродовольственной сфере
В Риме 21 июля состоялась встреча заместителя министра экономики Армении Анушик Аветян, директора фонда «Центр поддержки инвестиций» Гоар Абаджян с представителем министерства сельского хозяйства, продовольственного суверенитета и лесного хозяйства Италии, президентом Национальной ассоциации предприятий плодоовощной сферы Fruitimprese Пьетро Мауро, представителями Итальянского торгового агентства (ITA).
Как передает Арменпресс, собеседники обсудили возможности развития двустороннего сотрудничества между Арменией и Италией в агропродовольственной сфере.
В частности, был затронут вопрос представления армянской агропродовольственной и пищевой продукции на международных и итальянских специализированных выставках, установления прямых связей между армянскими и итальянскими хозяйствующими субъектами, процедур и требований соответствия, необходимых для выхода армянской продукции на итальянский рынок. Достигнута договоренность о продолжении отраслевых встреч и рабочих контактов с целью перевода обсужденных инициатив в практическую стадию.