Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Մինդաուգաս Սինկյավիչյուսին` Լիտվայի վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու առիթով:
«Ջերմորեն շնորհավորում եմ Լիտվայի վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու առիթով:
Համոզված եմ, որ այս պատասխանատու ժամանակահատվածում Ձեր ղեկավարած կառավարությանը կհաջողվի Լիտվան առաջնորդել անվտանգության, կայունության և բարգավաճման ճանապարհով:
Ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված՝ մեր երկու ժողովուրդների բարեկամությունն ամուր հիմք է Հայաստանի և Լիտվայի միջև բազմոլորտ փոխգործակցության ընդլայնման համար:
Լիտվան 1991 թվականին առաջինն էր, որ ճանաչեց Հայաստանի Հանրապետության անկախությունը, և այդ ժամանակից ի վեր՝ մեր երկրների միջև ձևավորվել է ամուր համագործակցություն, որը որակապես նոր մակարդակի բարձրացավ 2026 թվականի մայիսի 19-ին Երևանում ստորագրված՝ «Հայաստանի Հանրապետության և Լիտվայի Հանրապետության միջև ռազմավարական գործընկերության մասին» համատեղ հռչակագրով:
Մենք բարձր ենք գնահատում Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումներին և հատկապես Հայաստան–Եվրոպական միություն գործընկերության խորացմանը ցուցաբերվող՝ Լիտվայի շարունակական և անվերապահ աջակցությունը:
Լիահույս եմ, որ համատեղ ջանքերով կշարունակենք առավել զարգացնել և ընդլայնել մեր փոխգործակցային օրակարգը՝ ի բարօրություն երկու երկրների:
Մաղթում եմ Ձեզ արգասաբեր գործունեություն, իսկ Լիտվայի բարեկամ ժողովրդին՝ խաղաղություն և բարեկեցություն»:

Премьер-министр Пашинян направил поздравительное послание премьер-министру Литвы
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное послание Миндаугасу Синкявичюсу по случаю назначения на должность премьер-министра Литовской Республики. Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью администрации премьер-министра Армении, в послании говорится:
«Сердечно поздравляю Вас по случаю назначения на должность премьер-министра Литовской Республики.
Уверен, что в этот ответственный период возглавляемому Вами правительству удастся вести Литву по пути безопасности, стабильности и процветания.
Основанная на общих ценностях дружба двух наших народов является прочной основой для расширения многоотраслевого взаимодействия между Арменией и Литвой.
Литва в 1991 году первой признала независимость Республики Армения, и с тех пор между нашими странами сформировалось прочное сотрудничество, которое поднялось на качественно новый уровень благодаря совместной декларации «О стратегическом партнерстве между Республикой Армения и Литовской Республикой», подписанной 19 мая 2026 года в Ереване.
Мы высоко ценим постоянную и безоговорочную поддержку Литвы, оказываемую проводимым в Армении реформам и особенно углублению партнерства Армения — Европейский союз.
Надеюсь, что совместными усилиями мы продолжим еще больше развивать и расширять повестку нашего взаимодействия на благо двух стран.