Քարնին Անկարայի գագաթնաժողովում կհայտարարի ՆԱՏՕ-ի պաշտպանական բանկի ստեղծման մասին. Reuters
Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնին Անկարայում հուլիսի 7-8-ը կայանալիք ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովում կհայտարարի պաշտպանական բանկի ստեղծման մասին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
«Պաշտպանության, անվտանգության և կայունության բանկի» նպատակն է ամրապնդել դաշինքի անդամների պաշտպանունակությունը՝ մինչև 133 միլիարդ դոլար ներգրավելու միջոցով, որպեսզի ՆԱՏՕ-ի երկրներին և նրանց դաշնակիցներին տրամադրվի ցածր տոկոսադրույքներով վարկեր  ռազմական նախագծերի ֆինանսավորման համար։ Կանադայի առաջին ներդրումը, ինչպես սպասվում է, կկազմի 1,5 միլիարդ եվրո։ Ավելի փոքր երկրները կվճարեն 500-750 միլիոն եվրո։
Reuters-ի տվյալներով՝ նոր բանկի հիմնադիր անդամ կդառնա ՆԱՏՕ-ի շուրջ 10 երկիր։ Գործակալությունը նշում է, որ Մեծ Բրիտանիան, Գերմանիան և Նիդեռլանդները չեն ցանկանում մասնակցել դրա ստեղծմանը։
Ապրիլին The Globe and Mail թերթը հաղորդել էր, որ «Պաշտպանության, անվտանգության և կայունության բանկի» կենտրոնակայանը կբացվի Կանադայի քաղաքներից մեկում՝ Վանկուվերում, Մոնրեալում, Օտտավայում կամ Տորոնտոյում։ Ենթադրվում է, որ դրա ծառայություններից կարող է օգտվել մինչև 40 պետություն։ Թերթի աղբյուրները չեն կարողացել պարզել, թե երբ կսկսի գործել բանկը, քանի որ դրա կանոնադրությունը դեռ պետք է հաստատվի բոլոր հիմնադիր երկրների կառավարությունների կողմից, ինչը «կտևի ամիսներ»։

Карни объявит о создании оборонного банка НАТО на саммите в Анкаре - Reuters
Премьер-министр Канады Марк Карни объявит о создании оборонного банка НАТО на саммите в Анкаре 7-8 июля. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Reuters.
«Банк обороны, безопасности и стабильности» призван укрепить обороноспособность стран-членов альянса, привлекая до 133 миллиардов долларов для предоставления льготных кредитов странам НАТО и их союзникам для финансирования военных проектов. Первоначальные инвестиции Канады, как ожидается, составят 1,5 миллиарда евро. Страны меньшего размера внесут от 500 до 750 миллионов евро.
По данным Reuters, около 10 стран НАТО станут учредителями нового банка. Агентство отмечает, что Великобритания, Германия и Нидерланды не желают участвовать в его создании.
В апреле газета The Globe and Mail сообщила, что штаб-квартира «Банка обороны, безопасности и стабильности» будет открыта в одном из канадских городов: Ванкувере, Монреале, Оттаве или Торонто. Предполагается, что его услугами смогут пользоваться до 40 стран. Источники газеты не смогли выяснить, когда банк начнет свою работу, поскольку его устав еще должен быть утвержден правительствами всех стран-учредителей, что «займет несколько месяцев».