«Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի պատվավոր հյուրն է Սիմոն Աբգարյանը
«Ոսկե ծիրան» 23-րդ միջազգային կինոփառատոնի պատվավոր հյուրն է անվանի ֆրանսահայ դերասան, դրամատուրգ և ռեժիսոր Սիմոն Աբգարյանը։ «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է կինոփառատոնի «Ֆեյսբուք»-ի էջում կատարված գրառումից։
Թատրոնում և կինոյում գրեթե կեսդարյա ստեղծագործական գործունեությունն Աբգարյանը սկսել է վաղ 1980-ականներին Ամերիկայում, իսկ այնուհետ շարունակել Արիան Մնուշկինի լեգենդար «Տեատր դյու Սոլեյ»-ում։
1990-ականներից ի վեր նա մեծ հաջողությամբ փայլում է նաև կինո և հեռուստատեսային էկրաններին՝ թե՛ Ֆրանսիայում, թե՛ Ամերիկայում։
Աբգարյանը համագործակցել է այնպիսի ռեժիսորների հետ, ինչպիսիք են Սեդրիկ Կլապիշը, Ատոմ Էգոյանը, Ռոբեր Գեդիգյանը, Սալի Փոթերը, Ֆաթիհ Աքընը․․․ Մարմնավորել է Արշիլ Գորկուն, Միսաք Մանուշյանին, իսկ 2026-ին հանդես է եկել գեներալ դը Գոլի դերում՝ Անտոնան Բոդրիի համանուն ֆիլմում, որի պրեմիերան կայացել է Կաննում։
Աբգարյանը նաև բազմիցս արժանացել է ֆրանսիական թատերական հասարակության բարձրագույն գնահատանքին՝ «Մոլիեր» մրցանակին, 2001-ին ճանաչվելով «Լավագույն դերասան», իսկ 2020-ին՝ «Լավագույն ռեժիսոր« և «Լավագույն ֆրանսալեզու գրող»։

Golden Apricot film festival’s guest of honor is Simon Abkarian
The renowned French-Armenian actor, playwright, and director Simon Abkarian will be a guest of honor at the 23rd Golden Apricot Yerevan International Film Festival.
Abkarian began his nearly half-century of creative work in theater and cinema in the early 1980s in America, later continuing his path at Ariane Mnouchkine’s legendary Théâtre du Soleil.
Since the 1990s, he has also shone bright with great success on film and television screens in both France and the United States.
Abkarian has collaborated with distinguished directors such as Cédric Klapisch, Atom Egoyan, Robert Guédiguian, Sally Potter, and Fatih Akin, among others. He has portrayed Arshile Gorky and Missak Manouchian, and in 2026, he starred as General de Gaulle in Antonin Baudry’s eponymous film, premiering in Cannes.
Abkarian has also repeatedly received the French theater community’s highest honor, the Molière Award, being named Best Actor in 2001, and both Best Director and Best Living French-Language Writer in 2020.