ԵՄ-ն չեղարկում է ամերիկյան արդյունաբերական ապրանքների նկատմամբ մաքսատուրքերը
Հուլիսի 1-ից ուժի մեջ է մտել Եվրամիության և Միացյալ Նահանգների միջև առևտրային համաձայնագիրը, ըստ որի ամերիկյան արդյունաբերական ապրանքների նկատմամբ մաքսատուրքեր չեն գործի, իսկ եվրոպական ապրանքների նկատմամբ գործի 15 տոկոս մաքսատուրք:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելը դրական է համարել անդրատլանտյան առևտրի համար:
«Այսօր ԵՄ-ն վերացնում է ԱՄՆ արդյունաբերական արտադրանքի ներմուծման մաքսատուրքերը։ Սա լավ լուր է տրանսատլանտյան առևտրի համար։ Ավելի շատ կանխատեսելիություն։ Ավելի շատ ընտրություն։ Ավելի լավ գներ ԵՄ բիզնեսների և սպառողների համար», - գրել է Եվրահանձնաժողովի ղեկավարը:
Նա հավելել է՝ համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելը հիշեցնում է այն մասին, որ տրանսատլանտյան հարաբերությունները մնում են «աշխարհում ամենաարժեքավորը»:
Համաձայնագրով ԵՄ-ն պարտավորվում է նաև մինչև 2028 թվականը Միացյալ Նահանգներից գնել 750 միլիարդ դոլարի էներգառեսուրսներ:
Եվրախորհրդարանը ԱՄՆ-ի հետ մաքսատուրքերի վերաբերյալ օրինագիծը հաստատել էր հունիսի 16-ին: ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը պահանջել էր ԵՄ-ից, որ համաձայնագիրն ուժի մեջ մտնի մինչև հուլիսի 4-ը՝ ԱՄՆ անկախության օրը:

ЕС отменяет пошлины на американские промышленные товары
1 июля вступило в силу торговое соглашение между Евросоюзом и США, согласно которому таможенные пошлины не будут распространяться на американскую промышленную продукцию, а на европейскую продукцию будет действовать таможенная пошлина в размере 15 %.
Как сообщает “Арменпресс”, председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен сочла вступление соглашения в силу позитивным событием для трансатлантической торговли.
“Сегодня ЕС ликвидирует пошлины на импорт промышленных товаров из США. Это хорошие новости для трансатлантической торговли. Больше предсказуемости. Больше выбора. И лучше цены для компаний и потребителей в ЕС”, - написала глава Еврокомиссии.
Она добавила, что вступление соглашения в силу является напоминанием о том, что трансатлантические отношения остаются самыми ценными.
Соглашение также обязывает ЕС до 2028 года закупить у США энергоносители на $750 миллиардов.
Европарламент 16 июня одобрил законопроект о таможенных пошлинах с США. Президент США Дональд Трамп потребовал от ЕС, чтобы соглашение вступило в силу с 4 июля, Дня независимости США.