Երկու տարվա ընթացքում ՀՀ-ում իրականացվել են համայնքային ծառայությունների բարելավմանն ուղղված 35 ծրագրեր
Տեղի է ունեցել ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) «Դիմակայունություն ի սկզբանե» ծրագրի «Տեղական առաջնորդությունը, գործընկերությունը և ազդեցությունը» միջոցառումը: Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՄԱԿ հայաստանյան գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունը։
2024–2026թթ․ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագիրը Սերբիայի Հանրապետության կառավարության ֆինանսական աջակցությամբ և ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության հետ համագործակցությամբ՝ իրականացրել է «Դիմակայունություն ի սկզբանե» ծրագիրը։
Նախաձեռնության նպատակն էր բարձրացնել փախստականների և հյուրընկալ համայնքների դիմակայունությունը՝ նորարարական և գենդերազգայուն ծառայությունների նախագծման ու մատուցման մոդելների, համայնքի կողմից ձևավորվող լուծումների և կայուն ենթակառուցվածքներում ներդրումների միջոցով։
Ծրագրի շրջանակում իրականացվել են ընդհանուր առմամբ 35 միկրոծրագրեր՝ ուղղված համայնքային ծառայությունների բարելավմանը, հանրային տարածքների վերափոխմանը, ոռոգման ենթակառուցվածքների զարգացմանը և վերականգնվող էներգիայի լուծումների ներդրմանը։
«Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես են եկել Հայաստանում Սերբիայի Հանրապետության դեսպան Տատյանա Պանայոտովիչ Ցվետկովիչը, Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին, ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Առնակ Ավետիսյանը, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, և ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության ՄԱԿ-ի և կայուն զարգացման բաժնի պետ Հրաչուհի Կատվալյանը։ Միջոցառմանը մասնակցել են պետական կառույցների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների, զարգացման գործընկերների, դիվանագիտական առաքելությունների, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև համայնքային ծառայողներ և ոլորտի փորձագետներ»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
Միջոցառման ընթացքում ներկայացվել են ծրագրի հիմնական արդյունքները՝ կանանց և փախստականների ներգրավվածության, բազմաֆունկցիոնալ հանրային տարածքների ստեղծման, էներգաարդյունավետության և ջրի հասանելիության բարելավման ուղղություններով։ Ներկայացվել են նաև համայնքների փորձառությունները համատեղ նախագծման և ծառայությունների գնահատման գործընթացներում, ինչպես նաև ցուցադրվել են ծրագրի ազդեցությունն ու ձեռքբերումները ներկայացնող տեսանյութեր։
Շնորհակալություն հայտնելով Սերբիայի կառավարությանը ցուցաբերած ֆինանսական աջակցության համար՝ Նաթիա Նացվլիշվիլին ընդգծել է, որ դիմակայուն համայնքները հնարավոր չէ կառուցել միակողմանի նախաձեռնությունների միջոցով։ Դրանք պահանջում են համալիր լուծումներ, որոնք բարելավում են ծառայությունները, ամրապնդում հաստատությունները և ստեղծում հնարավորություններ, որպեսզի մարդիկ կարողանան մասնակցել իրենց սեփական ապագայի ձևավորմանը։ Նա կարևորել է ներդրումների միջոցով կայուն, երկարաժամկետ արդյունքների ապահովումն՝ ի նպաստ ավելի ամուր հաստատությունների, ավելի ներառական կառավարման և ավելի դիմակայուն համայնքների ձևավորմանը։
Նախաձեռնությունները ներառել են բազմաֆունկցիոնալ հանրային տարածքների ստեղծում Մասիս, Վաղարշապատ, Իջևան և Փամբակ համայնքներում, համայնքային մշակութային ծառայությունների հասանելիության բարձրացում Արենի համայնքում, համայնքային ծառայությունների գնահատման թվային գործիքի ներդրում, ինչպես նաև ոռոգման և արևային էներգիայի ենթակառուցվածքների զարգացում Տավուշի և Լոռու մարզերի մի շարք բնակավայրերում։
Բազմաֆունկցիոնալ հանրային տարածքի պոտենցիալ շահառուների թիվը Իջևան համայնքում մոտ 19,000 մարդ է, որոնց 53 տոկոսը կանայք են, Արենի համայնքում՝ մոտ 10,000 մարդ, որոնցից ավելի քան 50 տոկոսը կանայք են, Մասիս համայնքում՝ ավելի քան 10,000 մարդ, որոնց ավելի քան 60 տոկոսը կանայք են։ Փամբակ համայնքում՝ ավելի քան 7,000 բնակիչ, որոնցից ավելի քան 57 տոկոսը կանայք են, իսկ Վաղարշապատ համայնքում՝ մոտ 8,000 մարդ։
Հովնանաձոր և Աչաջուր բնակավայրերում կառուցված ջրամբարների ոռոգման ընդհանուր մակերեսը կազմում է 520 հա տարածք՝ 8,900 մ³ օգտակար տարողությամբ օրական կարգավորվող ջրամբար և 450 մ երկարությամբ մատակարարման ջրատար Հովնանաձոր բնակավայրում և 5,600 մ³ օգտակար տարողությամբ օրական կարգավորվող ջրամբար և 1,000 մ երկարությամբ մատակարարման ջրատար Աչաջուր բնակավայրում։
Արևային համակարգերը տեղադրվել են տարբեր նշանակության օբյեկտներում, այդ թվում՝ 124 կՎտ հզորությամբ համակարգեր 14 բնակելի տներում և 99 կՎտ հզորությամբ համակարգեր 13 հանրային տարածքներում Տավուշի մարզի մի շարք բնակավայրերում և Լոռու մարզի Փամբակ համայնքում։
Այս գործողությունները նպաստել են համայնքների դիմակայունության բարձրացմանը, սոցիալական համախմբվածության ամրապնդմանը և փախստականների ու հյուրընկալող բնակչության համար առավել ներառական և կայուն զարգացման հնարավորությունների ստեղծմանը։
Ծրագրի կարևոր բաղադրիչներից են եղել համատեղ նախագծման մասնակցային գործընթացները, որոնց ընթացքում տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչները, կանայք, երիտասարդները, փախստականները և համայնքի այլ անդամներ համատեղ բացահայտել են առաջնահերթությունները և մշակել տեղական կարիքներին համապատասխան լուծումներ։

За два года в Армении были реализованы 35 программ по улучшению общинных услуг
Состоялось мероприятие «Местное лидерство, партнерство и воздействие» программы Программы развития ООН (ПРООН) «Жизнестойкость с самого начала» (Resilience from the start).
Как сообщает Арменпресс, в 2024–2026 гг. Программа развития ООН при финансовой поддержке правительства Республики Сербия и в сотрудничестве с министерством территориального управления и инфраструктур Республики Армения реализовала программу «Жизнестойкость с самого начала».
Целью инициативы являлось повышение жизнестойкости беженцев и принимающих общин посредством инновационных и гендерно-чувствительных моделей проектирования и предоставления услуг, формируемых общиной решений и инвестиций в устойчивые инфраструктуры.
В рамках программы реализовано в общей сложности 35 микропрограмм, направленных на улучшение общинных услуг, преобразование общественных пространств, развитие ирригационных инфраструктур и внедрение решений в сфере возобновляемой энергии.
С приветственным словом на мероприятии выступили посол Республики Сербия в Армении Татьяна Панайотович–Цветкович, постоянный представитель ПРООН в Армении Натия Нацвлишвили, заместитель министра территориального управления и инфраструктур Республики Армения Арнак Аветисян, заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Артур Мартиросян и начальник отдела ООН и сотрудничества в области устойчивого развития МИД Грачуи Катвалян.
В мероприятии приняли участие представители государственных структур, органов местного самоуправления, партнеров по развитию, дипломатических миссий, организаций гражданского общества, а также общинные служащие и эксперты сферы.
В ходе мероприятия были представлены основные результаты программы в направлениях вовлеченности женщин и беженцев, создания многофункциональных общественных пространств, энергоэффективности и улучшения доступа к воде. Был также представлен опыт общин в процессах совместного проектирования и оценки услуг, а также продемонстрированы видеоролики, представляющие воздействие и достижения программы.
Поблагодарив правительство Сербии за оказанную финансовую поддержку, Натия Нацвлишвили подчеркнула, что жизнестойкие общины невозможно построить посредством односторонних инициатив. Они требуют комплексных решений, которые улучшают услуги, укрепляют институты и создают возможности для того, чтобы люди могли участвовать в формировании своего собственного будущего. Она отметила важность обеспечения устойчивых, долгосрочных результатов посредством инвестиций — на благо формирования более прочных институтов, более инклюзивного управления и более жизнестойких общин.
Инициативы включали создание многофункциональных общественных пространств в общинах Масис, Вагаршапат, Иджеван и Памбак, повышение доступности общинных культурных услуг в общине Арени, внедрение цифрового инструмента оценки общинных услуг, а также развитие ирригационных инфраструктур и инфраструктур солнечной энергии в ряде населенных пунктов Тавушской и Лорийской областей.
Число потенциальных бенефициаров многофункционального общественного пространства в общине Иджеван составляет около 19 000 человек, 53% которых — женщины; в общине Арени — около 10 000 человек, из которых более 50% — женщины; в общине Масис — более 10 000 человек, более 60% которых — женщины; в общине Памбак — более 7000 жителей, из которых более 57% — женщины; в общине Вагаршапат — около 8000 человек.
Общая площадь орошения водохранилищ, построенных в населенных пунктах Овнанадзор и Ачаджур, составляет 520 га территории: водохранилище суточного регулирования полезной емкостью 8900 м³ и подводящий водовод длиной 450 м в населенном пункте Овнанадзор, и водохранилище суточного регулирования полезной емкостью 5600 м³ и подводящий водовод длиной 1000 м в населенном пункте Ачаджур.
Солнечные системы были установлены на объектах различного назначения, в том числе системы мощностью 124 кВт в 14 жилых домах и системы мощностью 99 кВт в 13 общественных пространствах в ряде населенных пунктов Тавушской области и в общине Памбак Лорийской области.
Эти действия способствовали повышению жизнестойкости общин, укреплению социального сплочения и созданию более инклюзивных и устойчивых возможностей развития для беженцев и принимающего населения.
Одним из важных компонентов программы стали партисипативные процессы совместного проектирования, в ходе которых представители органов местного самоуправления, женщины, молодежь, беженцы и другие члены общины совместно выявляли приоритеты и разрабатывали решения, соответствующие местным нуждам.