Վարչապետ Փաշինյանն ընդունել է ԻԻՀ փոխնախագահի գլխավորած պատվիրակությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահի տեղակալ Սեյեդ Համիդ Փուրմոհամմադիի գլխավորած պատվիրակությանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է Իրանի փոխնախագահի այցը Հայաստան: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության ամրապնդումը և վստահություն հայտնել, որ այն կնպաստի ողջ տարածաշրջանում հարաբերությունների և համագործակցության հետևողական զարգացմանը:
Սեյեդ Համիդ Փուրմոհամմադին վարչապետ Փաշինյանին է փոխանցել ԻԻՀ նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի ջերմ ողջույնները և շնորհակալություն հայտնել դժվարին իրավիճակում Իրանի նկատմամբ Հայաստանի Կառավարության ցուցաբերած դիրքորոշման և մարդասիրական աջակցության համար։
Հաջորդիվ զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան–Իրան սահմանային ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված ծրագրերի իրականացման ընթացքը: Մասնավորապես, երկրորդ կամրջի և նոր տերմինալի կառուցման, մաքսային ոլորտում համագործակցության հետևողական զարգացման ու մաքսային ընթացակարգերին վերաբերող հարցեր։ Երկուստեք կարևորվել է էներգակիրների ոլորտում փոխգործակցության զարգացումը։
Անդրադարձ է կատարվել ճանապարհաշինական համատեղ ծրագրերին, ինչպես նաև գյուղատնտեսության, հանքարդյունաբերության, ենթակառուցվածքների և այլ ոլորտներում համագործակցության հետագա զարգացմանը միտված քայլերին։
Մտքեր են փոխանակվել նաև տարածաշրջանային հաղորդուղիների ապաշրջափակման գործընթացների և նոր հնարավորությունների շուրջ։
Հանդիպման ավարտին վարչապետ Փաշինյանն իր ջերմ ողջույններն է փոխանցել Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանին։

Prime Minister Nikol Pashinyan received a delegation led by Seyed Hamid Pourmohammadi, Vice President of the Islamic Republic of Iran.
According to the Prime Minister’s Office, Pashinyan welcomed the Iranian vice president’s visit to Armenia. He stressed the importance of strengthening peace and stability in the region and expressed confidence that this would contribute to the steady development of relations and cooperation throughout the region.
Seyed Hamid Pourmohammadi conveyed the warm greetings of Iranian President Masoud Pezeshkian to Prime Minister Pashinyan and thanked the Armenian government for its position and humanitarian support extended to Iran during a difficult period.
The interlocutors then discussed the progress of projects aimed at developing Armenia-Iran border infrastructure. In particular, they addressed the construction of the second bridge and a new terminal, the continued development of cooperation in the customs sector, and issues related to customs procedures.
Both sides underscored the importance of expanding cooperation in the energy sector.
They also discussed joint road construction projects, as well as steps aimed at further developing cooperation in agriculture, mining, infrastructure and other areas.
The parties also exchanged views on the process of unblocking regional transport routes and the new opportunities it could create.
At the conclusion of the meeting, Prime Minister Pashinyan conveyed his warm greetings to Iranian President Masoud Pezeshkian.