Վարչապետն AMAA բարեգործական ՀԿ–ի նախագահի հետ քննարկել է Վարդենիսում նոր կրթահամալիրի կառուցմանը վերաբերող հարցեր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է AMAA բարեգործական հասարակական կազմակերպության նախագահ Գարի Ֆիլիպսի գլխավորած պատվիրակությանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ Կառավարության և AMAA–ի համագործակցությամբ Վարդենիս խոշորացված համայնքում կրթահամալիրի կառուցման ծրագրին վերաբերող հարցեր։
Վարչապետը կարևորել է նախագծի իրականացումը, ինչի շուրջ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել դեռևս ամիսներ առաջ և նշել, որ կրթության ոլորտում ենթակառուցվածքների զարգացումը ՀՀ Կառավարության առաջնահերթություններից մեկն է։
Միաժամանակ, երկրի ղեկավարը շեշտել է կրթահամալիրը Կառավարության սահմանած ստանդարտներին համապատասխան կառուցելու անհրաժեշտությունը։ Նիկոլ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ համագործակցությունն AММA-ի հետ կշարունակվի նաև այլ ուղղություններով։
Նշվել է, որ Վարդենիսի 700 տեղ հզորությամբ կրթահամալիրի կառուցման աշխատանքները կիրականացվեն 2026–2029 թվականներին։

Prime Minister, AMAA president discuss construction of new educational complex in Vardenis
Prime Minister Nikol Pashinyan received a delegation led by Gary Phillips, President of the AMAA charitable non-governmental organization.
According to the Prime Minister’s Office, the interlocutors discussed issues related to the construction of an educational complex in the enlarged Vardenis community, a project being implemented jointly by the Armenian government and AMAA.
The prime minister underscored the importance of implementing the project, noting that an agreement on the initiative had been reached several months ago. He added that the development of educational infrastructure is one of the Armenian government’s priorities.
At the same time, the prime minister stressed the importance of constructing the educational complex in line with the standards set by the government.
Pashinyan expressed hope that cooperation with AMAA would continue in other areas as well.
It was noted that construction of the educational complex, which will have a capacity of 700 students, will be carried out between 2026 and 2029.