ԵՄ-ն Կիևին է փոխանցում 90 մլրդ վարկի առաջին մասնաբաժինը՝ 3,2 մլրդ եվրոյի չափով. ֆոն դեր Լայեն
Գդանսկում Ուկրաինայի վերակառուցման վերաբերյալ համաժողովում Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը հայտարարել է, որ Ուկրաինաին տրամադրվող ԵՄ 90 միլիարդ եվրո վարկի առաջին մասնաբաժինը կազմում է 3,2 միլիարդ եվրո, և այն շուտով կփոխանցվի Կիևին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա նշել է X-ում գրառման մեջ։
«Ռուսաստանի լայնածավալ ներխուժման սկզբից ի վեր ԵՄ-ն և նրա անդամ պետությունները աննախադեպ տնտեսական, ֆինանսական և ռազմական աջակցություն են ցուցաբերել։ Այսօր մենք փոխանցում ենք Ուկրաինային տրամադրվող 90 միլիարդ եվրոյի աջակցության վարկի առաջին տրանշը։ Սա եվրոպական համերաշխությունն է գործողության մեջ», - գրել է նա։
Կից նյութում նշվում է, որ առաջին տրանշը կազմում է 3,2 միլիարդ եվրո։
Մեկ այլ գրառման մեջ Եվրահանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ ԵՄ-ն առաջ է մղել Ուկրաինայի եվրոպական ուղին և ստեղծել աճի նոր հնարավորություններ։
«Նախորդ տարվա ընթացքում մենք ամրապնդել ենք Ուկրաինայի տնտեսական հիմքերը։ Մենք առաջ ենք մղել նրա եվրոպական ուղին։ Եվ մենք ստեղծել ենք աճի նոր հնարավորություններ։ Հիմա ժամանակն է ներդրումներ կատարել Ուկրաինայում։
20 տրիլիոն եվրո արժողությամբ միասնական շուկայի ապագա անդամ», - նշել է նա։
Ֆոն դեր Լայենը նաև անդրադարձել է Ուկրաինայի զինված ուժերին՝ նշելով, որ նրանց քաջությունը «փոխել է մարտադաշտում տիրող իրավիճակը»։
«Եվ ուկրաինացի ժողովրդի վճռականությունը աշխարհին ցույց է տվել, որ նրանց եվրոպական ընտրությունը չի կարող խախտվել»,- հավելել է նա։

ЕС передает Киеву первую часть 90-миллиардного кредита в размере 3,2 млрд евро - фон дер Ляйен
На конференции по восстановлению Украины в Гданьске председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен заявила, что первая часть кредита в 90 миллиардов евро, предоставленного Украине со стороны ЕС, составляет 3,2 миллиарда евро, и вскоре она будет переведена Киеву. Как сообщает "Арменпресс", об этом она написала в X.
"С начала широкомасштабного российского вторжения ЕС и его государства-члены предоставили беспрецедентную экономическую, финансовую и военную поддержку. Сегодня мы переводим Украине первый транш кредита на поддержку в размере 90 миллиардов евро. Это европейская солидарность в действии", - написала она.
В прикрепленном материале говорится, что первый транш составляет 3,2 миллиарда евро.
В другом посте председатель Еврокомиссии отметила, что ЕС продвигает европейский путь Украины и создает новые возможности для роста.
«За последний год мы укрепили экономические основы Украины. Мы продвинули ее европейский путь. И мы создали новые возможности для роста. Сейчас настало время инвестировать в Украину. Будущий член единого рынка стоимостью 20 триллионов евро", - отметила она.
Фон дер Ляйен также коснулась Вооруженных сил Украины, отметив, что их мужество «изменило ситуацию на поле боя».
"И решимость украинского народа показала миру, что его европейский выбор не может быть нарушен", - добавила она.